Kategorie
Budowa i materiały Taras

Drzwi tarasowe jako źródło światła dziennego

Ponieważ drzwi tarasowe zapewniają największy dopływ światła naturalnego wpadającego do pomieszczenia, należy je planować w połączeniu z innymi oknami we wnętrzu.

Drzwi tarasowe, tak jak okna zapewniają nam dostęp do cennego światła dziennego. Jak je ulokować, aby gwarantowały dobre doświetlenie wnętrza?

Ile światła przez drzwi tarasowe?

W przypadku, kiedy drzwi tarasowe stanowią jedyne przeszklenie w pomieszczeniu, najlepiej oświetlą wnętrze, gdy zamontujemy je pośrodku najdłuższej ściany. Natomiast gdy drzwi tarasowe umieścimy na węższej ścianie, w oświetlanym pokoju pojawią się bardzo jasne miejsca i strefy cienia. Jeżeli jednak wyjście na taras nie jest jedynym przeszkleniem, najlepiej by drzwi tarasowe znalazły się one w różnych ścianach, w innym wypadku w pomieszczeniu mogą się pojawić nieprzyjemne kontrasty świetlne. Gdy mamy do czynienia z wysokim pokojem, drzwi tarasowe są często elementem większych przeszkleń, z których część – zazwyczaj ta znajdująca się wyżej – jest nieotwieralna. Jeśli chcemy, aby do wnętrza wpadało więcej światła, lepiej żeby drzwi na taras nie miały zbyt wielu podziałów. Drzwi tarasowe ze szprosami zabierają sporo światła.

Regulacja światła naturalnego wpadającego przez drzwi tarasowe

Zazwyczaj drzwi na taras lokalizujemy od strony zachodniej lub południowej, co sprawia, że w cieplejszą, słoneczną pogodę, pomieszczenie może się przegrzewać. Aby zmniejszyć dopływ światła, warto pamiętać o zadaszeniu tarasu, albo na stałe, albo za pomocą rozwijanej markizy. Innym pomysłem jest zamontowanie przy drzwiach tarasowych rolet, ewentualnie żaluzji wewnętrznych lub zewnętrznych. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt posiadania rolet lub żaluzji. Wieczorem, gdy okna nie są zasłonięte, pojawiająca się ciemna przestrzeń zamiast widocznego za dnia ogrodu może wprowadzać nastrój niepokoju. Również z tego powodu zainstalowanie przesłon przy drzwiach tarasowych, szczególnie w ciepłych, jasnych barwach, jest dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz