Kategorie
Budowa i materiały Taras

Drzwi tarasowe – rodzaje drzwi na taras

Drzwi tarasowe pełnią bardzo ważną funkcję – są łącznikiem między wnętrzem domu a przestrzenią ogrodową, zapewniają łatwy dostęp na taras i chronią pomieszczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jakie drzwi tarasowe wybrać? Czym się różnią poszczególne modele drzwi na taras?

Drzwi tarasowe różnią się konstrukcją, sposobem otwierania i funkcjonalnością. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym drzwiom na taras.

Drzwi tarasowe rozwieralne ze stałym słupkiem

Stały słupek przede wszystkim wzmacnia konstrukcję drzwi na taras, a także pozwala na całkowicie niezależne otwieranie skrzydeł. Należy pamiętać jednak, że słupek po otwarciu obu skrzydeł drzwi tarasowych pozostaje nadal w tym samym miejscu, co może utrudniać komunikację. Nie otwiera też widoku tak jak drzwi tarasowe bez słupka. Jedno ze skrzydeł takich drzwi na taras może mieć klamkę, a drugie – tzw. bierne – otwierać się za pomocą dźwigni zamontowanej na pozostającym w tym samym miejscu słupku.

Invalid Displayed Gallery

Drzwi na taras rozwieralne pojedyncze

Maksymalna wysokość takiego skrzydła to 240 cm, a szerokość to 160 cm. Takie drzwi na taras otwierają się w podobny sposób jak okno jednoskrzydłowe. Należy pamiętać o odpowiednim wybraniu okucia jeśli drzwi tarasowe są łatwo dostępne z zewnątrz – okucie powinno mieć podwyższoną odporność na włamanie. Może być wyposażone w ogranicznik otwarcia i blokadę antyzatrzaskową, a także w zatrzask ze specjalnym pochwytem po zewnętrznej stronie skrzydła drzwi tarasowych. Blokada antyzatrzaskowa ma na celu zabezpieczenie przed zatrzaśnięciem z pozycji uchylnej, a mechanizm regulowanego uchyłu umożliwia ustawienie skrzydła w jednej z pięciu-siedmiu pozycji.

Przesuwne drzwi tarasowe

Takie drzwi tarasowe mogą mieć powyżej 3 m szerokości i ponad 2,5 m wysokości. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w pełni otwarte skrzydło drzwi na taras nie ogranicza poruszania się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jedno ze skrzydeł drzwi tarasowych jest nieruchome, zwane fiksem, a drugie przy otwarciu przesuwa się na nie w płaszczyźnie okna. Skrzydło lekko się unosi po otwarciu i daje łatwo przesunąć się w bok. Nawet gdy drzwi tarasowe ważą ok. 300 kg, skrzydła przesuwają się płynnie. Tego typu drzwi tarasowe nawet przy niewielkiej powierzchni nie ograniczają możliwości aranżacyjnych.

Dwuskrzydłowe drzwi na taras z ruchomym słupkiem

Każde ze skrzydeł może mieć szerokość do 160 cm. Dzięki temu po otwarciu drzwi tarasowych można uzyskać szerokie wyjście na taras. Należy jednak pamiętać, żeby nie wybierać zbyt szerokich skrzydeł, bo otwierające się do środka drzwi tarasowe mogą zajmować dużo miejsca. Przed zamówieniem takich drzwi na taras trzeba się także zdecydować, które ze skrzydeł ma mieć klamkę, ponieważ to ono będzie otwierane najczęściej – drugie skrzydło otwiera się zwalniając zaczep na ruchomym słupku.

Składane drzwi tarasowe

Każde ze skrzydeł drzwi na taras ma szerokość 40-90 cm. Dlatego po złożeniu nie ograniczają przestrzeni przy przeszkleniu. Składane drzwi tarasowe mają maksymalną wysokość 240 cm, mogą składać się z trzech-siedmiu skrzydeł. Można nawet przeszklić nimi całą ścianę – szyna po której się poruszają takie drzwi tarasowe może mieć aż ok. 6 m długości. Po całkowitym otwarciu drzwi na taras nie zajmują zbyt dużo miejsca w świetle otworu, dzięki temu że podczas otwierania składają się jak harmonijka. Ciąg drzwi składanych może być zakończony skrzydłem rozwieralno-uchylnem, dzięki czemu bez konieczności otwierania całej harmonijki możemy łatwo przewietrzyć pomieszczenie.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz