Drzwi tarasowe z niskim progiem są bezpieczniejsze od tradycyjnych. Standardowy próg drzwi balkonowych czy tarasowych ma wysokość 6-7 cm, zaś przy drzwiach niskoprogowych można obniżyć go do 1,5-2 cm. Próg może być wykonany z profili PVC lub aluminiowych. Od strony tarasu ma wyprofilowany spadek, który umożliwia łagodne połączenie z posadzką tarasową. Niski próg w drzwiach to zazwyczaj dodatkowa opcja standardowych drzwi balkonowych czy tarasowych, za którą trzeba najczęściej dopłacić 200-300 zł (za próg o długości 2 m). Cena uzależniona jest m.in. od szerokości progu.
Drzwi z niskim progiem – izolacyjność termiczna
Aby ciepło nie uciekało z domu, a zimne powietrze nie dostawało się do niego, skrzydła drzwi muszą dobrze i szczelnie stykać się z progiem. Zagwarantują to systemy gumowych uszczelek, w które wyposażane są progi i skrzydła. Bardzo ważna jest także izolacyjność termiczna profilu, który tworzy próg. Do drzwi z PVC najczęściej stosowany jest próg także z PVC, który ma konstrukcję wielokomorową. Zapewnia ona dobrą izolacyjność cieplną i zapobiega powstawaniu mostku termicznego w miejscu progu. Progi z aluminium powinny być wyposażone w przekładkę termiczną.
Jeśli zdecydowaliśmy się na drzwi tarasowe z niskim progiem, musimy pamiętać, aby zimą śnieg nie zalegał w jego pobliżu. W przeciwnym przypadku może dojść do przymarzania skrzydła do progu, co spowoduje duże kłopoty z otwieraniem drzwi.
Drzwi tarasowe z niskim progiem w zgodzie z projektem
Drzwi z niskim progiem należy uwzględnić już podczas wykonywania projektu domu. Wówczas architekt dopasuje poziom posadzki wewnętrznej do progu drzwi i posadzki tarasu oraz odpowiednio zaplanuje zabezpieczenie wnętrza budynku przed deszczem i śniegiem. Bezpieczniej jest zastosować drzwi niskoprogowe w miejscu, gdzie taras będzie zadaszony. Nie wolno zapomnieć o wykonaniu posadzki tarasu z lekkim spadkiem na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest zamocowanie kratek odprowadzających wodę z tarasu tuż za oknem. Duże przeszklenia wymuszają odpowiednie rozmieszczenie grzejników. Aby podczas budowy nie było przykrych niespodzianek, trzeba uwzględnić to w projekcie instalacji. Wielkość i sposób otwierania drzwi na taras, które zaplanowane są w projekcie, mają wpływ na wybór systemu okuć, a co za tym idzie – producenta drzwi.
Jakie drzwi tarasowe z niskim progiem?
Obecnie drzwi z niskim progiem mogą być rozwieralne, uchylno-rozwieralne, składane, przesuwne, uchylno-przesuwne (dostępne od niedawna). Mogą być wykonane z PVC lub drewna.
Drzwi rozwieralne otwierają się na zewnątrz i od wewnątrz. Decydując się na drzwi rozwieralne z niskim progiem, trzeba pamiętać, że skrzydło podczas otwierania przesuwa się tuż nad podłogą.
Drzwi składane – inaczej nazywane harmonijkowe lub nożykowe. Ich dużą zaletą jest to, że zajmują mało miejsca przy otwieraniu i można uzyskać szerokie przejście na taras. Drzwi składane mają minimum 3 skrzydła – jedno jest rozwieralne, pozostałe (2 lub 3) otwierają się, zsuwając na bok.
Drzwi przesuwne mają minimum dwa skrzydła, które są ustawione w dwóch równoległych płaszczyznach. Najczęściej jedna część takich drzwi jest stała, druga zaś przesuwna. Przy otwieraniu jedno skrzydło przesuwa się na drugie, stałe. Ten typ drzwi pozwala na przeszklenie szerokich otworów.
Przeczytaj także: „Modne szklane balustrady”