Kategorie
Budowa i materiały Taras

Taras drewniany krok po kroku – montaż desek tarasowych

Betonową płytę tarasu można wykończyć różnymi materiałami. Jeśli zależy nam na tym, aby taras był ciepły w odbiorze i zyskał ponadczasową urodę, na płycie tarasowej warto ułożyć deski drewniane. Jak prawidłowo przeprowadzić prace montażowe? Taras drewniany krok po kroku.

Taras drewniany, a właściwie montaż desek drewnianych na płycie tarasowej, można wykonać samodzielnie, gdyż prace montaże nie są zbyt skomplikowane. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami (np. do przycinania drewna) lub smykałką majsterkowicza wykończenie tarasu lepiej zlecić specjalizującej się w takich pracach firmie.

Krok 1. Deski drewniane na płycie betonowej – przygotowanie podłoża

Gdy betonowa płyta tarasowa jest już gotowa (beton uzyskał odpowiednią wytrzymałość), można przystąpić do prac wykończeniowych. Na około tydzień przed montażem legarów, na których będą układane deski, betonową powierzchnię płyty należy zabezpieczyć masą izolującą, np. asfaltowo-kauczukową. Stworzy ona powłokę hydroizolacyjną, chroniącą płytę tarasową przed destrukcyjnym działaniem wody i wilgoci.

fot. TDM - Tarasy drewniane
fot. TDM – Tarasy drewniane

Krok 2. Taras drewniany – montaż legarów

Legarów nie należy mocować bezpośrednio do płyty betonowej – powinny być od niej odizolowane wspornikami, klinami z tworzywa lub drewnianymi podkładkami. Pod legarami można też zastosować podkładki metalowe lub wykonane np. z maty z granulatu EPDM lub papy. Podkładki z drewna najlepiej wykonać z tego samego materiału co legary. Docięte elementy należy zabezpieczyć przed działaniem wody, pokrywając je dokładnie wybranym preparatem konserwującym do drewna.
Legary należy układać prostopadle do kierunku układania desek tarasowych. Odstęp między poszczególnymi elementami zależeć będą od grubości i szerokości desek. Przyjmuje się, że dla lepszego rozkładu obciążenia legary układa się w maksymalnych odstępach 40-50 cm.
Co 80-90 cm mocuje się je kołkami rozporowymi do płyty, nie zapominając o podkładkach dystansowych. Jeśli schody również mają zostać wykończone deskami także i do nich mocuje się legary. W przypadku owalnych kształtów stosuje się docięte kawałki legarów.

fot. TDM - Tarasy drewniane
fot. TDM – Tarasy drewniane

Krok 3. Wymierzanie desek

Zanim deski tarasowe zostaną zamocowane do legarów trzeba je dokładnie wymierzyć i dociąć na odpowiedni wymiar, dopasowując materiał nie tylko do powierzchni, ale i kształtu tarasu. W tym celu deski układa się na legarach „na sucho”, czyli bez montażu. Na wymagany wymiar najlepiej docinać je pilarką elektryczną.

fot. TDM - Tarasy drewniane
fot. TDM – Tarasy drewniane

Krok 4. Taras drewniany – montaż desek

Deski tarasowe mocuje się do legarów wkrętami do drewna. Zwróćmy uwagę, aby były to wkręty dobrej jakości, które nie będą ulegać korozji. Deski należy mocować z zachowaniem 5-7-milimetrowych szczelin, które umożliwią „pracę” drewna. Zanim przykręcimy deskę dobrze jest nawiercić i wyfrezować otwór pod główkę wkręta, dzięki czemu unikniemy pękania materiału. Wkręty mocuje się 1,5 cm od krawędzi deski.

fot. TDM - Tarasy drewniane
fot. TDM – Tarasy drewniane

Krok 5. Wykończenie tarasu

Gdy deski tarasowe są już zamocowane, można przystąpić do wykończenia powierzchni bocznych. W tym celu posłużą nam docięte na odpowiedni wymiar kawałki desek, które  mocuje się do cieńszych legarów. Gotowy taras należy zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników, np. poprzez olejowanie desek.

fot. TDM - Tarasy drewniane
fot. TDM – Tarasy drewniane

Przeczytaj także: „Olejowanie tarasu drewnianego – kiedy i czym olejować?

Dodaj komentarz