Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Efektowne płytki na balkon i taras

Płytki na balkon i taras nie muszą być najdroższe, aby zdobić naszą przydomowa przestrzeń. Efektowne płytki na taras i balkon to takie, które dobrze się komponują, tworząc spójną pod względem estetycznym całość.

Płytki na balkon i taras będą trwałe, jeśli wybierzemy produkty mrozoodporne, o wysokiej klasie ścieralności oraz dużej odporności na obciążenia. Powinny być też antypoślizgowe i pasować do zamysłu estetycznego. Warto przy tym pamiętać, że ich wielkość oraz sposób ułożenia może przynieść różne efekty wizualne.

Płytki na taras i balkon – duże formy na dużą przestrzeń

Obszerna powierzchnia balkonu czy tarasu kusi, by zastosować na niej płytki o dużych rozmiarach. Rektyfikowane płytki na taras i balkon mają tę zaletę, że można je układać prawie bezspoinowo, co pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię, sprawiającą wrażenie gładkiej posadzki. Takie płytki nie sprawdzą się jednak na małym balkonie, gdyż nie wykorzystamy tu w pełni ich zalet, będą też wymagały docinania.
Modne obecnie barwy szare, stalowe i antracytowe utworzą niezwykle efektowną podłogę na tarasie czy dużym balkonie. Do wyjątkowo atrakcyjnych należą płytki na balkon i taras o lśniących drobinach. Aby wydzielić funkcje na tarasie możemy wybrać płytki wielkoformatowe w dwóch kolorach.
Producenci oferują nam kafle prostokątne lub kwadratowe. Prostokątne możemy ułożyć z przesunięciem, jak cegły w murze. Jeśli chcemy powiększyć optycznie przestrzeń tarasu, warto wybrać płytki prostokątne. Wówczas dłuższym bokiem układamy je wzdłuż krótszej krawędzi tarasu. Chcąc powiększyć optycznie wnętrze pomieszczenia przylegającego do tarasu, płytki prostokątne warto przykleić dłuższym bokiem prostopadle do linii okien. Kwadratowe płytki sprawdzą się szczególnie dobrze na mniejszych powierzchniach. Będą się prezentowały ciekawie m.in., wówczas, gdy zostaną ułożone w romby. Dwukolorowe stworzą efektowną szachownicę, która sprawi, że taras lub balkon nabierze głębi.

fot. Opoczno
fot. Opoczno

Niestandardowe płytki na balkon i taras – naturalne imitacje

Nowoczesne płytki przeznaczone do stosowania na zewnątrz coraz częściej przypominają kolorem i fakturą naturalne surowce. Mogą tworzyć posadzki tarasowe do złudzenia przypominające betonowe wylewki, powierzchnie metalowe, szklane, drewniane czy kamienne. Jeśli lubimy efekt pałacowy wybierzmy płytki na balkon lub taras o wyglądzie marmuru. Gładkie powierzchnie z ozdobnymi żyłkami znajdziemy w każdym z naturalnych kolorów: od jasnych, przez różowe po zielonkawe i brązowe.
Gdy bliższy jest nam efekt rustykalny, możemy kupić płytki o wymiarach i wyglądzie desek podłogowych, pokładowych lub podkładów kolejowych. Doskonale spełnią swoje funkcje, ozdobią taras i będą trwalsze niż ich naturalne odpowiedniki. Do wyboru mamy np. płytki o wyglądzie desek sosnowych, starego dębowego parkietu lub paneli egotycznych. Zwolenników bardziej oryginalnych rozwiązań mogą zdecydować się m.in. na płytki imitujące skórę, np. węża lub krokodyla.

fot. Carrea
fot. Carrea

Taras z tradycją – płytki klinkierowe

Taras utrzymany w stylu tradycyjnym pozwolą nam stworzyć płytki klinkierowe. Niewielkie prostokątne formy możemy ułożyć równolegle (uzyskując efekt muru) lub np. na skos. To drugie rozwiązanie doda przestrzennego efektu, łamiącego regularną i tradycyjną konwencję. Do bardziej stylowych będzie można zaliczyć posadzkę ułożoną z płytek klinkierowych w tak zwaną „jodełkę”, czyli tak, by dwa sąsiadujące ze sobą kafelki stykały się pod kątem. Uzyskamy w ten sposób ciekawą powierzchnię klinkierowego bruku. Będzie on trwały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz obciążenie, a przy tym nada naszemu tarasowi klimat dawnych dworskich zabudowań.

Płytki na balkon i taras

Płytki na balkon i taras
Picture 1 of 10

fot. Villeroy & Boch

Przeczytaj także: „Niezbędna hydroizolacja balkonu i tarasu”

Dodaj komentarz