Kategorie
Budowa i materiały Taras

Funkcjonalne drzwi tarasowe

Płynna i wygodna komunikacja to zadanie jakie muszą spełniać funkcjonalne drzwi tarasowe. Co sprawi, że drzwi na taras będą praktyczne i ergonomiczne?

Drzwi tarasowe poza rolą estetyczną muszą też być wygodne w użytkowaniu. Korzystając z tarasu będziemy je wiele razy otwierać i zamykać, muszą więc być ergonomiczne.

Wygodne otwieranie drzwi tarasowych

Drzwi na taras nie mogą być zbyt ciężkie, a otwarte skrzydła nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca i nie utrudniać nam korzystanie z mebli i sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu. Wygodnym rozwiązaniem mogą być przesuwne drzwi tarasowe, które dzięki specjalnym mechanizmom można łatwo otwierać i zamykać. W przypadku drzwi przesuwnych skrzydło nie jest podnoszone, tylko najpierw wysuwane przed powierzchnię okna, a potem przesuwane na rolkach w bok. Składane drzwi na taras, które zapewniają szerokie przejście, jednym ruchem można złożyć na bok. W przypadku rozwieralnych drzwi tarasowych, należy pamiętać, że problemem może być zamykanie drzwi po wyjściu na taras. Niemożliwe jest zamknięcie drzwi od zewnątrz, natomiast zamknięcie drzwi tarasowych od środka uniemożliwia ponowne dostanie się do wnętrza osobie znajdującej się na tarasie. Jednym z rozwiązań może być wyposażenie drzwi na taras w zatrzask balkonowy, który pozwala na przymknięcie i ponowne otwarcie skrzydła drzwi tarasowych lekkim pchnięciem.

Drzwi tarasowe z progiem czy bez?

Tradycyjne drzwi tarasowe mają zazwyczaj próg, który może być przeszkodą i utrudnieniem dla dzieci i osób starszych oraz częstym miejscem potknięć. Dlatego najlepiej wybrać drzwi tarasowe z progiem wystającym nie wyżej niż 2,2 cm ponad poziom posadzki. Wiążą się z tym jednak trudności zimą – często śnieg zalegający na tarasie tuż pod drzwiami na taras może powodować przemarzanie skrzydła, dlatego tego typu drzwi tarasowe wymagają czujności z naszej strony. System z niskim progiem dostępny jest w drzwiach rozwieralnych, drzwiach przesuwnych oraz uchylno-rozwieralnych. Innym rozwiązaniem są drzwi bezprogowe, gdzie ponad poziom posadzki wystaje jedynie uszczelka. W taki system wyposażone są drzwi przesuwne. Drzwi bezprogowe nie zatrzymują tak wody i śniegu jak drzwi z progiem, jednak sprawdzają się dobrze na zadaszonych tarasach, gdzie jest mniejsze niebezpieczeństwo kontaktu z deszczem i śniegiem.

Dodaj komentarz