Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Gazania – kwiaty na taras i balkon

Gazania lśniąca to doskonała propozycja na nasłonecznione tarasy i balkony. Jej niewielka wysokość i wielobarwne kwiaty, przypominające nieco gerbery sprawiają, że doskonale prezentuje się w pojemnikach i donicach ustawionych na naszych przydomowych przestrzeniach

W Polsce gazania z rodziny astrowatych Asteraceae pochodząca z Afryki Południowej jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Większość odmian jest bardzo wrażliwa na niedobór światła i w pochmurne oraz deszczowe dni koszyczki kwiatowe zamykają się. Gazania osiąga wysokość do 30 cm. Ozdobą rośliny są wielobarwne kwiaty języczkowe, które w zależności od odmiany przybierają barwę białą, żółta, pomarańczową, różową lub rudo-szkarłatną, która u nasady przechodzi w odcień czarni z poprzecznym żółtym akcentem. Środek kwiatostanu jest zbudowany z żółtych kwiatów rurkowych. Gazania będzie pięknie kwitnąć od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Kwiatów będzie więcej, jeśli będziemy regularnie usuwać przekwitające kwiatostany. Błyszczące ciemnozielone liście osiągają długość 10-15 cm i tworzą odziomkową różyczkę.

Gazania – dogodne stanowisko i podłoże

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Gazania to roślina wymagająca pod względem miejsca uprawy. Akceptuje wyłącznie stanowisko słoneczne. Gdy brak słońca kwiaty nie będą się rozwijać.
Gazania nie jest wymagająca jeśli chodzi o dobór podłoża, doskonale rozwija się na typowym podłożu do uprawy roślin balkonowych, ale im będzie ono bardziej żyzne, tym roślina będzie lepiej rosła. Należy zadbać, by podłoże było przepuszczalne. Roślina nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o podlewanie, ale w ziemi nie powinna zalegać woda. Nie należy też zapominać o jej podlewaniu w czasie upałów.

Gazania – nawożenie i rozmnażanie

W okresie kwitnienia można zastosować nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin kwitnących. Gazanię można rozmnażać z nasion, które wysiewamy na przełomie lutego i marca do pojemników usytuowanych np. na ciepłym parapecie okiennym. Siewki z dwoma liśćmi właściwymi należy pikować pojedynczo do niewielkich doniczek. Tak pozyskane sadzonki wysadzamy na miejsce stałe po 15 maja czyli po ostatnich przymrozkach.. Gazanię można też przezimować. Przed zapowiadanymi pierwszymi przymrozkami należy przenieść pojemnik z roślinami do domu. Miejsce ich przechowywania powinno być doświetlone światłem naturalnym. Wiosną gazanię należy przesadzić do świeżej ziemi.

Przeczytaj także: „Sposób na bujne rośliny balkonowe i tarasowe” 

Dodaj komentarz