Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Bluszcz na tarasie i balkonie

Pnącza mogą mieć piękne, czasem pachnące kwiaty oraz owoce. Bluszcz, choć kwitnie rzadko, ma urokliwe liście i szereg zalet: jest zimozielony, mało wymagający i długowieczny, dlatego warto go posadzić na tarasie i balkonie, np. w formie osłony przed sąsiadami.

Bluszcz to roślina pnąca, która występuje w naszym kraju dość powszechnie. Dlatego bez trudu znajdziemy jej sadzonki w sklepie lub przesadzimy fragment dojrzałego egzemplarza. Wystarczy wziąć odnóżkę z bogato rozrastającego się bluszczu u znajomych na działce lub w lesie i przenieść na nasz taras lub balkon.

Jak wygląda bluszcz?

Charakterystyczne cechy bluszczu pospolitego to głównie giętkie łodygi z czepnymi korzeniami, za pomocą których wspina się po podporach oraz trój- lub pięcioklapowe, ciemnozielone liście, o jasno zarysowanej linii unerwienia. Jedynie wiekowe sadzonki rosnące w łagodnym klimacie mogą pochwalić się miododajnymi kwiatami i owocami. Stanowią pożywienie dla owadów i ptaków, dla nas są jednak trujące.

Bluszcz na taras i balkon – dobre odmiany

Powszechnie dostępny bluszcz pospolity nie wymaga pomocy ani podpór, by wspinał się bez trudu po wysokim murze, pniach drzew, kamieniach, płocie lub balustradzie tarasu. Doskonale poradzi sobie nawet w trudnych warunkach. Nie przeszkadza mu słońce, ani suche lata. Doskonale będzie się czuł w miejscu zacienionym. Choć nie rośnie zbyt szybko, jest rośliną trwałą. Ozdobi nasz taras lub balkon na długi czas. Żywotność bluszczu ocenia się nawet na 400 lat.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Bluszcz pospolity występuje w postaci różnych gatunków. Niektóre odmiany polecane na taras i balkon będą tworzyć naturalne parawany, jeśli pomożemy im poprzez umiejętne podpieranie. Odmiany ‘Thomadale’ lub ‘Glacier’ mają słabszy system czepny, dlatego trzeba wspomóc ich początkowy rozrost linkami lub ogrodowymi żyłkami. Później poradzą sobie doskonale same.
Odmiana ‘Goldheart’ może zmarznąc podczas wyjątkowo srogiej zimy, więc trzeba będzie ją okryć. Natomiast bardzo odporny na mróz jest bluszcz ‘Baltica’. Zdecydowanie w cieniu woli rosnąć bluszcz irlandzki, a na słońcu, niewytwarzający korzeni czepnych 'Arborescens’. Mniejszego dostępu światła wymagają odmiany o lśniących, ciemnozielonych liściach, natomiast te z jaśniejszymi obwódkami i plamkami, potrzebują więcej nasłonecznienia.

Sadzimy bluszcz

W rzeczywistości bluszcz pospolity nie jest pnączem wymagającym i rośnie prawie na każdej glebie. Jednak planując nasadzania na taras czy balkon, możemy wybrać już lepszą ziemię, próchniczą, za co roślina nam się odwdzięczy. Początkowo delikatny, młody i świeżo przesadzony bluszcz lepiej jest umieścić w zacienionym miejscu, do czasu aż wytworzy silny system korzeniowy. Później będzie można roślinę przestawić. Pamiętajmy by po posadzeniu sadzonkę obficie podlać.
Jeśli planujemy stworzyć ścianę z dorodnego bluszczu, przyda się nam drewniana ażurowa kratka, pergola lub trejaż, przy których ustawimy donicę z sadzonką. Dobrym rozwiązaniem jest nabycie stelaża dla pnączy z dołączoną skrzynią dla roślin. Niezależnie od tego jaki wybierzemy pojemnik, konieczny jest w nim drenaż. Sprawdźmy czy nadmiar wody będzie maił jak odpływać z donicy oraz wsypmy warstwę żwiru lub innego kruszywa zapobiegającego zaleganiu deszczówki na poziomie systemu korzeniowego.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Jak kształtować bluszcz na tarasie i balkonie?

Sadzonkę bluszczu możemy prowadzić w dowolnym kierunku i na każdym kształcie podpory. Jeśli będzie rozprzestrzeniać się w niepożądaną stronę wystarczy odspoić odnogę i zapleść na wybranym miejscu. Bluszcz jest też rośliną, która bez trudu znosi przycinanie, toteż możemy ukształtować ją wedle uznania. Jeśli będziemy skracać pędy co dwa lub trzy miesiące, znacznie się zagęści.

Przeczytaj także: „Białe kompozycje kwiatowe na taras i balkon”

Dodaj komentarz