Kategorie
Taras Wyposażenie

Głośniki zewnętrzne, czyli muzyka na tarasie

Aby cieszyć się ulubioną muzyką podczas wypoczynku na tarasie warto zainstalować głośniki zewnętrzne. Mogą one zostać zamocowane do ściany budynku, zadaszenia tarasu lub też być umieszczone na gruncie, wśród roślinności okalającej taras.

Wraz z nadejściem ciepłej wiosny, a w ślad za nią lata, życie na naszych taras zaczyna kwitnąć. Spotkania ze znajomymi, rodzinne biesiady, grillowanie a nawet romantyczne wieczory we dwoje będą tym atrakcyjniejsze, jeśli w tle będzie nam towarzyszyć muzyka. Szeroka oferta producentów sprzętu audio wychodzi naprzeciw właśnie temu zapotrzebowaniu. Zastanówmy się zatem, jakie głośniki zewnętrzne wybrać, aby muzyka na tarasie rozbrzmiewała w najlepiej jakości.

System głośników w zestawie

Jeżeli chcemy wyposażyć nasz taras w system nagłośnieniowy najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany do naszych potrzeb (mniejszy lub większy) zestaw, w którego skład wchodzą zwykle: głośniki zewnętrzne oraz wzmacniacz. Dodatkowe wyposażenie może stanowić urządzenie umożliwiające połączenie sieciowe (internetowe), pozwalające na słuchanie muzyki na zewnątrz strumieniowo np. z radia internetowego, komputera czy dysku sieciowego, bezprzewodowy pilot sterujący oraz subwoofer zewnętrzny, który zapewni wysoką jakość basów nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych i przy otwartych przestrzeniach. Najlepiej zakupić taki zestaw u jednego producenta – będziemy mieć wówczas gwarancję, że wszystkie urządzenia dobrze ze sobą współpracują.

fot. Bose
Głośniki naścienne
fot. Bose

Jakie głośniki zewnętrzne, taka muzyka na tarasie

Głośniki zewnętrzne dostępne są w różnych mocach i mają różne parametry zależne od wielkości przestrzeni, jaką chcemy objąć dźwiękiem. Są odpowiednio wyprofilowane akustycznie – tak by dźwięk rozchodził się strumieniowo i kierunkowo, tam gdzie powinien docierać. Standardowe głośniki zewnętrzne przeznaczone są zwykle do montażu pionowego np. na ścianie budynku, elementach konstrukcji zadaszenia tarasu jak i zupełnie poziomego – w podłodze tarasu. Dzięki specjalnej konstrukcji takie głośniki zewnętrzne odbijają dźwięk ku górze, są też wyposażone w odporną maskownicę, dzięki której nie trzeba się obawiać o uszkodzenie membrany. Głośniki przeznaczone do montażu zewnętrznego powinny być odporne m.in. na działanie wilgoci, kurzu oraz promieniowania UV.

Głośniki zewnętrzne – niewidoczne lub w roli dekoracji

Głośniki tarasowe występują w różnych kształtach i kolorach. Urządzenia te są zwykle całoroczne więc nie trzeba ich demontować na jesień czy zimę. W ofercie producentów znaleźć można m.in. głośniki zewnętrze i subwoofery, które można umieścić między roślinami i w trawie, tak by nie rzucały się w oczy. Producenci proponują również dekoracyjne głośniki zewnętrzne w kształcie kamieni. Niektóre z głośników – te do montażu w posadzce tarasowej są wyposażone w oświetlenie LED i pełnią przy okazji funkcję oświetlenia tarasowego. W sprzedaży znaleźć można również głośniki, które mogą zostać podwieszone np. nad stołem tarasowym – wyglądem przypominają lampy wiszące. Również subwoofery zewnętrzne przybierają często dekoracyjne formy. W ofercie sprzedażowej znajdziemy np. urządzenia z obudową ceramiczną, którą można pomalować na dowolny kolor, a samo urządzenie może stanowić np. podstawkę na kwiaty doniczkowe.

fot. Polk Audio
Głośniki zewnętrzne podwieszone nad stołem tarasowym i subwoofer w ceramicznej obudowie, jako podstawka dla kwiatów.
fot. Polk Audio

Przeczytaj także: „Ogień na tarasie – paleniska ogrodowe”

Dodaj komentarz