Kategorie
Inspiracje Taras Wyposażenie

Paleniska ogrodowe

Ciepło na tarasie, a przy tym przyjemną atmosferę domowego ogniska zapewnią nam estetyczne i funkcjonalne paleniska ogrodowe. Sprawdzą się jako ogrzewanie tarasu w chłodniejsze wieczory, zbudują niepowtarzalny klimat i intymną atmosferę, mogą też pełnić funkcję grilla.

Paleniska ogrodowe pozwolą nam cieszyć się urokiem tańczących płomieni i ciepłem ognia na tarasie bez konieczności murowania kominka zewnętrznego. Dzięki niewielkim wymiarom i stosunkowo niedużej wadze można je przenosić praktycznie w dowolne miejsce. Palenisko ogrodowe uatrakcyjni relaks na tarasie w gronie rodziny czy znajomych, a jesienią i zimą umili nam czas spędzany na świeżym powietrzu.

Paleniska ogrodowe w kilku rolach

Paleniska ogrodowe to najprościej ujmując stalowe lub żeliwne misy o średnicy kilkudziesięciu centymetrów osadzone zwykle na stabilnych nóżkach, oddzielających palenisko od podłoża. W misie paleniska układa się polana drewna i podpala. Palenisko umożliwia nam bezpieczne i kontrolowane spalanie drewna wszędzie tam gdzie chcemy – na tarasie, patio, werandzie czy w ogrodzie. Zastąpi nam kosztowny w wykonaniu kominek zewnętrzny lub tradycyjne ognisko, które ze względów bezpieczeństwa nie mogłoby zostać rozpalone na tarasie.
Palenisko ogrodowe może być z powodzeniem wykorzystywane na tarasie bez względu na porę roku. Może pełnić funkcję czysto dekoracyjną, dostarczać zgromadzonym przy nim osobom przyjemne ciepło jako ogrzewanie tarasowe lub służyć do przyrządzania posiłków. Zebrani przy nim domownicy czy goście mogą poczuć się jak przy prawdziwym ognisku, piekąc w palenisku kiełbaski w harcerski sposób (na kiju). Niektóre paleniska wyposażone są dodatkowo w zdejmowany ruszt, który pozwala w szybki sposób przekształcić je w funkcjonalny grill. W sprzedaży znaleźć też można ruszty zawieszone na trójnogiej konstrukcji pod którą ustawia się palenisko, co daje nam możliwość lepszego kontrolowania grillowanych potraw. W sprzedaży znaleźć można też modele z przykrywą z grubszej siatki zabezpieczającej przed wydobywaniem się z paleniska iskier i fragmentów rozżarzonego drewna. Warto się na nie zdecydować, jeśli nawierzchnia tarasu wykonana jest z desek drewnianych lub kompozytowych. Palenisko można kupić również wraz z estetyczną przykrywą. Nałożona na misę zmieni nieużywane palenisko w funkcjonalny stolik kawowy.

fot. Modfire
fot. Modfire

 

Paleniska ogrodowe pod lupą

Paleniska ogrodowe wykonuje się z blachy stalowej malowanej proszkowo farbą żaroodporną lub z masywnego żeliwa. Oba materiały są odporne na działanie wysokiej temperatury. Blacha paleniska grubości 3-4 mm gwarantuje, że nie ulegnie ono przepaleniu i będzie odporne na duże obciążenia. Wybierając palenisko na taras warto zwrócić uwagę, na to w jakim stopniu będzie się ono nagrzewać od ognia. Niektóre modele mają w postawie specjalne pochłaniacze energii cieplnej, dzięki czemu mogą być użytkowane w bezpieczny sposób nawet na tarasie drewnianym.
Misa paleniska ogrodowego ma zazwyczaj średnicę 80 cm, co zapewnia wygodne i bezpieczne spalanie polan drewna. W sprzedaży znajdziemy również mniejsze modele, które sprawdzą się dobrze na niewielkich powierzchniach. Paleniska ogrodowe mogą też przybierać bardzo designerskie formy, dzięki czemu nawet nieużytkowane staną się prawdziwą ozdobą tarasu.

źródło: ak47space.com
źródło: ak47space.com

Murowane palenisko ogrodowe

Na tarasach ziemnych dobrze sprawdzi się palenisko murowane. Można je wykonać np. z cegieł czy kamieni. Niewielkie elementy pozwolą nam w łatwy sposób wymurować palenisko na planie okręgu. Jego ścianki mogą mieć niewielką wysokość – zazwyczaj wynosi ona 40-50 cm. Zapewnią one bezpieczne spalanie drewna na dnie paleniska bez ryzyka rozprzestrzeniania się ognia.

Przeczytaj także: „Biokominki na taras”

W odpowiedzi na “Paleniska ogrodowe”

Genialne to czerwone palenisko mam podobne meble technorattanowe z dobretarasy.pl i kolorystycznie fajnie to zagrało. Ciekawe ile ono kosztuje, ale pewnie sporo bo jest designerskie.

Dodaj komentarz