Kategorie
Taras Wyposażenie

Grille gazowe

Przygotowywanie posiłków na grillu opalanym węglem drzewnym wiąże się z zabrudzeniem przestrzeni wokół stanowiska. Dlatego najlepiej jest zaplanować je w ogrodzie. Gotowanie na tarasie lub balkonie ułatwią estetycznie grille gazowe.

Pozwalają na estetyczne grillowanie, bez konieczności dorzucania brudzących i pylących fragmentów węgla drzewnego. Grille gazowe są gotowe do użycia praktycznie w każdej chwili oraz w każdych warunkach. Do dyspozycji mamy wiele modeli grilli gazowych o zróżnicowanych rozmiarach i pojemnościach.

Atuty grilla gazowego

Konstrukcja grilla gazowego i rodzaj paliwa pozwala na szybkie uzyskanie wysokiej temperatury grilla. Dzięki temu nie tracimy czasu na rozpalanie, a danie możemy dużo szybciej serwować. Zanieczyszczony ruszt grilla gazowego łatwo jest oczyścić przez wypalenie tłuszczu. Dzięki możliwości uzyskania wysokiej temperatury, wypalenie ogniem daje natychmiastowy efekt. Osłony paleniska oraz różne formy pokryw umożliwiają utrzymanie pożądanej temperatury na ruszcie przez długi czas. Dania pozostawione pod przykryciem nie będą nam stygły. Regulowana siła ognia grilla daje swobodę gotowania podobną do domowej kuchni. Elektryczny zapalnik pozwala na szybkie uzyskanie potrzebnej temperatury ognia. Nie potrzebujemy używać zapałek lub dodatkowych piezoelektrycznych zapalniczek. Dobrej jakości grille gazowe mogą być energooszczędne, dzięki czemu np. 11 litrowa butla gazowa wystarczy nam na minimum 41 godzin gotowania.

Invalid Displayed Gallery

Rodzaje i modele grilli gazowych

Możemy zdecydować się zarówno na duże i stacjonarne grille gazowe, jak i mniejsze modele przenośne, turystyczne. Dzięki temu, korzystać z gotowania z wykorzystaniem gazu można w każdych warunkach. Jeśli przygotowujemy duże przyjęcie przyda się model zwany stacją grillową. Składa się z obszernego rusztu, dodatkowych stolików, blatów odkładczych i półek przydających się do przechowywania zastawy, marynat, sztućców itp. Jej wysokość jest dostosowana do wygodnego gotowania. Ruszt takiego grilla gazowego może być dzielony, piętrowy, co pozwoli na różnorodne wykorzystanie – część usmażonych potraw możemy przełożyć na półkę, gdzie będą one lekko podgrzewane. Wysokość rusztów może być modyfikowana. Jeśli zdecydujemy się na model ze stali szlachetnej, pozwali ona na równomierne rozkładanie się temperatury. Obok rusztu może znajdować się dodatkowy palnik gazowy do przygotowywania np. sosów do mięs. Pokrywa takiego grilla gazowego często zawiera wbudowany termometr, ułatwiający kontrolowanie temperatury. Wygodnym rozwiązaniem jest łatwy do demontażu i mycia pojemnik na spływający z potraw tłuszcz. Może mieć on kształt miski, tworzącej całość z górną częścią grilla. Jeśli potrzebujemy przenośną kuchnię do przygotowania posiłku w plenerze dla dwojga, wystarczy nam mały, niski model, łatwy w transporcie. Zmieści się w bagażniku samochodu, a jego rozstawienie nie zajmie dużo czasu.

Ważne przy zakupie

Decydując się na gazową wersję grilla należy sprawdzić czy powierzchnia rusztu będzie wystarczająca dla naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest wysokość paleniska. Pamiętajmy, że niski grill gazowy będzie niewygodny dla wysokich osób. Istotne jest z jakiego materiału wyprodukowany jest ruszt, czy jest żeliwny czy ceramiczny. Warto wybrać produkt zapobiegający przywieraniu potraw. Zwróćmy uwagę także na ile lat daje gwarancję producent – często na poszczególne elementy jest ona inna. Od tego zależy nasza satysfakcja i radość z ogrodowej kuchni dla całej rodziny.

Dodaj komentarz