Kategorie
Taras Wyposażenie

Kominek zewnętrzny – ogień na tarasie

Urok paleniska możemy podziwiać nie tylko we wnętrzu, w salonie, jadalni czy sypialni. Chłodne wieczory może umilić kominek zewnętrzny zainstalowany na tarasie czy nawet balkonie. Pozwoli nam on cieszyć się aurą dużo dłużej, niż pozwala na to pogoda.

Jeśli zdecydujemy się wybudować kominek zewnętrzny warto przewidzieć na niego miejsce zaciszne, osłonięte i zadaszone. Wówczas będziemy mogli z niego korzystać niezależnie od pogody. Dodatkowo umiejscowienie względem pomieszczeń wewnętrznych i połączenie z kominkiem wewnętrznym, może dawać dodatkowe atuty.

Kominek bliźniaczy

Jeśli jesteśmy posiadaczami kominka wewnętrznego możemy skorzystać z jego konstrukcji i stworzyć drugi kominek na tarasie lub balkonie. Takie rozwiązanie, nazywane kominkiem bliźniaczym, jest najtańszym sposobem na wybudowanie paleniska od strony ogrodu. Oba kominki wymagają oddzielnych przewodów kominowych, jednak wspólna może być ich obudowa. Uwaga! Podłączenie do jednego przewodu jest niezgodne z prawem i niebezpieczne. Najlepiej jest zdecydować o budowie kominka bliźniaczego już na etapie wznoszenia domu. Choć kominek zewnętrzny wymaga takiego samego sposobu budowy jak każdy zwykły, jednak ważną kwestią jest jego fundament, który musi mieć dużą wytrzymałość, a jego płyta powinna znajdować się na wysokości fundamentu ściany budynku. Zarówno taras, jak i balkon musi być dostosowany do przejęcia takiego ciężaru. Umiejscowienie kominka na tarasie powinno być jak najbliżej komina, który musi mieć co najmniej 4 m wysokości i kończyć się 40 cm powyżej kalenicy. Aby ściana zewnętrzna nie pękała, konieczna jest szczelina dylatacyjna zachowana między nią, a kominkiem.

Dobudowany kominek zewnętrzny

Stosunkowo prostą budową jest skonstruowanie kominka na tarasie przylegającego do jednej ze ścian budynku. Najczęściej wznosi się go przy ścianie, doprowadzając zewnętrzny komin, przylegający do muru. Jest to rozwiązanie tańsze, niż wbudowywanie przewodu w istniejącą bryłę domu. Wybór takiego rozwiązania jest wygodny, gdyż pozwala nam zdecydować, w którym miejscu chcemy umieścić na kominek zewnętrzny. Wygodnie będzie, jeśli zaplanujemy go blisko miejsca przeznaczonego na stół lub ogrodowy zestaw wypoczynkowy. Fundament i palenisko kominka zewnętrznego możemy wybudować na miejscu lub zamontować gotowy kominek z prefabrykatów. Do dyspozycji mamy wiele modeli o kształcie prostokątnym, narożnym, półokrągłym lub nieregularnym. Kominki z przeznaczeniem na zewnątrz budynku są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Kominek wolno stojący

Jeśli zdecydujemy się na wybudowanie oddzielnego kominka zewnętrznego, możemy przeznaczyć na niego dowolne miejsce na rozległym tarasie. Nie musimy starać się o pozwolenie na budowę, ani zgłaszać tej inwestycji. Kominek na tarasie oddalony od ściany budynku może stać się dobrą alternatywą dla grilla, którego funkcję również można zawrzeć w kominku. Jego konstrukcję warto rozbudować o piec a nawet wędzarnię. Pozwoli to na urządzenie jadalni ogrodowej i stworzenie miejsca wypoczynku w strefie pośredniej. Na taras łatwo będzie wnieść niezbędne do palenia drewno z drewutni, a bliskość domu pozwoli na szybką komunikację z kuchnią.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz