Czy wiedzą Państwo jak powstał grill przenośny? Rozpowszechnione po II Wojnie Światowej w USA grille węglowe były prostą konstrukcją stacjonarną zbudowaną z cegieł. Dopiero w 1952 George Stephen, spawacz pracujący w stoczni, wpadł na pomysł, aby z boi okrętowej zrobić przenośną jego formę. W dolnej półokrągłej części mieściło się dużo węgla drzewnego a górna stanowiła doskonałą pokrywę. Stephen dospawał trzy stalowe nogi i tak powstał najpopularniejszy model okrągłego grilla.
Formy i kształty grilli węglowych
Choć okrągła forma grilla węglowego z wentylowaną pokrywą jest najpopularniejszą i powszechnie używaną, produkowane są również modele o innych kształtach oraz gabarytach. Nawet okrągłe mają różne średnice: od 30 do 90 cm. Stelaż grilla węglowego może mieć krótkie nogi co pozwala na łatwe grillowanie w czasie pikniku lub wysokie pomocne gdy serwujemy dania przy stole na tarasie. Wyższe modele grilli węglowych ułatwiają doglądanie potraw i długotrwałe, wymagające smażenie. Bardziej rozbudowane bywają grille węglowe prostokątne, mające wiele dodatkowych funkcji. Oba kształty najczęściej produkowane są z blachy stalowej a ich ruszt jest chromowany. Jakość produktów jest wprost proporcjonalna do ceny, dlatego warto rozważyć zakup i sprawdzić, czy sprzęt nie będzie szybko rdzewiał, czy nogi są stabilne i mocne oraz czy łączenia wytrzymają wiele sezonów. Niektórzy producenci grilli węglowych dają gwarancję np. na 10 lat, dzięki czemu możemy być pewni, że grill będzie trwały, a częste czyszczenie, którego wymaga, nie osłabi warstwy powierzchniowej. Warto wiedzieć, że w tym celu niektóre modele grilli węglowych są pokryte dodatkową warstwą emalii.
Invalid Displayed Gallery
Najtrwalsze są grille żeliwne – masywne, stabilne lecz trudne do przemieszczania. Nie są tanie, jednak właściwości materiału zapewniają równomierne smażenie. Atutem jest także fakt, że długo oddają zakumulowane ciepło. Mogą występować w wersji okrągłej i prostokątnej.Do dyspozycji mamy również grille węglowe z wiszącym rusztem, a nawet z dodatkową funkcją wędzarni. Niezwykle oryginalne są model ceramiczne, które mogą mieć kształt donicy – pozwalają na stworzenie na tarasie lub w ogrodzie bezpiecznego, przenośnego ogniska. Łatwe do przewożenia są niewielkie modele walizkowe, które dzięki szczelnemu zamknięciu umożliwiają zabezpieczenie paleniska na czas transportu. Na krótkie grillowanie w małym gronie i bez konieczności mycia rusztu wystarczą jednorazowe grille węglowe wykonane ze wzmocnionej folii aluminiowej. Mają już przygotowany wewnątrz węgiel, a dzięki dołączonej podpałce możemy szybko przyrządzić danie dla dwojga.
Invalid Displayed Gallery
Dodatkowe wyposażenie grilli węglowych
Nie każdy grill posiada pokrywę, a warto z niej korzystać przy przygotowywaniu potraw wymagających wyższej temperatury oraz przy daniach o bogatym aromacie, jak choćby duszonych z winem. Przed zakupem warto sprawdzić czy pokrywa grilla węglowego jest wyposażona w wygodny, nienagrzewający się uchwyt. Jeśli wybieramy wariant otwarty powinien mieć blaszaną osłonę przed wiatrem. Występuje ona zarówno w modelu okrągłym jak i prostokątnym. Przyda się też wersja grilla z popielnikiem umieszczonym pod czaszą. Oprócz gromadzenia pyłu i ułatwienia czyszczenia, doprowadzi powietrze do paleniska. Grill węglowy wyposażony w kółka będzie bardziej mobilny i łatwo będzie go ustawić względem zmieniającego się wiatru. Dla komfortu przygotowywania wielodaniowych posiłków przydadzą się modele o kilku rusztach, z regulowaną wysokością. Na niższej półce łatwo będzie smażyć mięso, na wyższych warzywa czy tosty. Ruchome koszyki usytuowane pod pokrywą stosowane są do podgrzewanie ostygłych potraw.
Wygodne są grille wyposażone w boczne i dolne półki pozwalające na odstawienie zastawy, sosów czy sztućców. Najczęściej wykonane są z drewnianych deszczółek lub ażurowej blachy. Niektórzy producenci oferują w zestawie przyrządy do grillowania oraz specjalistyczne szczotki i skrobaki pomocne do mycia rusztu. Decydując się na dogodny model grilla węglowego możemy wybierać między różnymi kolorami, choć najpopularniejsza pozostaje nadal wersja czarna.