Kategorie
Budowa i materiały Taras

Modrzew syberyjski – dobry materiał na taras drewniany

Może swobodnie konkurować z naszym drewnem rodzimym, a niejednokrotnie i z niektórymi gatunkami egzotycznymi. Modrzew syberyjski jest niezwykle twardym i gęstym surowcem, dzięki temu, że rośnie w trudnych warunkach, prawie wiecznej zimy.

Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego doskonale nadają się na posadzkę tarasów drewnianych budowanych w naszym klimacie. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i wyjątkowo trwałe. Charakteryzuje je również atrakcyjna estetyka barwy i rysunku drewna.

Właściwości desek modrzewiowych

Efekt tarasu wyłożonego drewnem z modrzewia syberyjskiego ma w Polsce wielu zwolenników. Importowany z Rosji surowiec charakteryzuje się dużo gęstszą budową, niż nasz rodzimy odpowiednik. Dzieje się tak dlatego, że surowy klimat Syberii, gdzie zima jest niezwykle mroźna a lato krótkie i niegorące, wymusza powolny wzrost drzew. To w efekcie wpływa na twardość drewna modrzewia syberyjskiego, która ma bezpośrednie przełożenie na trwałość produkowanych z niego desek. Ponieważ i nam nie obce są chłody i wilgoć, chętnie stosujemy modrzew syberyjski na balkonach, tarasach, platformach widokowych, na ścieżkach ogrodowych oraz wokół zewnętrznych basenów.

Modrzew syberyjski ma charakterystyczną barwę miodowo-czerwoną oraz gęste usłojenie. Odporność na wnikanie wody daje deskom duża zawartość żywic naturalnych. Ich właściwości sprawiają, że modrzew syberyjski jest odporny na trudne warunki atmosferyczna a nawet grzyby. Nie wymaga impregnacji, ale warto ją zastosować by szybko nie zmienił barwy. W przeciwnym razie będzie podlegał naturalnym procesom patynowania – deski nabierają srebrno-szarego odcienia, co nie wpływa na obniżenie trwałości produktu.

Wysoka klasa wytrzymałości sprawia, że drewno modrzewia doskonale sprawdza się w warunkach zewnętrznych. Ponadto jest dość odporne na ścieranie. W kontakcie z silnym wiatrem, mrozem i słońcem nie pęka, nie powstają na nim rysy, prowadzące do biologicznej korozji, jaka występuje w przypadku innych gatunków. By posadzka tarasu nie była śliska, stosuje się na niej deski ryflowane, czyli z podłużnymi żłobieniami, ułatwiającymi odprowadzenie wody opadowej.

Invalid Displayed Gallery

Impregnacja i pielęgnacja deski z modrzewia syberyjskiego

Każde drewno, nawet najbardziej tłuste i odporne, warto poddać procesowi konserwacji. Dla tarasu drewnianego wykonanego z modrzewia syberyjskiego poleca się olejowanie, czyli pokrywanie specjalnym preparatem głęboko impregnującym i pozostawiający na powierzchni cienką satynową warstwę izolującą od warunków zewnętrznych. Pozwala ona na oddychanie drewna i pozostawia naturalny rysunek włókien i usłojenia. Zaolejowane drewno łatwiej jest pielęgnować i utrzymać w czystości. Dodatkowym atutem impregnacji jest zachowanie naturalnej barwy modrzewia na dłuższy czas, choć warto pamiętać że olej delikatnie przyciemni deski, wydobywając głębszy ich kolor. Proces ten należy powtarzać co roku, po uprzednim oczyszczeniu tarasu. Do pielęgnacji przyda się myjka ciśnieniowa i ewentualnie szczotka o sztywnym włosiu. Dla dobrego efektu olejowania warto za każdym razem stosować preparat tego samego producenta.

 

W odpowiedzi na “Modrzew syberyjski – dobry materiał na taras drewniany”

Modrzew jest rzeczywiście świetny, sama mam taki taras, całkiem dobrą ofertę znalazłam na deski-tarasowe.com

Dodaj komentarz