Kategorie
Inspiracje Taras

Hotelowe tarasy i balkony

Domy wypoczynkowe oraz hotelowe, wyposażone w balkony i tarasy, zyskują więcej klientów, niż te, które ich nie mają. Hotelowe tarasy to nieodłączny element kojarzący się z relaksem, dający szerszy niż światło okna widok na okolicę i możliwość obcowania z naturą tuż za progiem pokoju.

Faworyzowanie budynków hotelowych z balkonami nie ma często nic wspólnego z częstotliwością korzystania z nich. Goście przyjeżdżający na jedną noc niejednokrotnie nie mają czasu długo na nich przebywać. Jednak możliwość wyjścia choć na chwilę na hotelowy taras, daje ogromną przyjemność i sprawia, że komfort i standard pokoju radykalnie się podnosi. Świadczy to o niezwykłej sile oraz atrakcyjności tego elementu architektonicznego. Hotele uzdrowiskowe czy wczasowe bez balkonu, tarasu czy loggi automatycznie tracą urok i amatorów. Jednak nie każdy budynek może być w nie wyposażony.

Hotelowe tarasy zgodnie z prawem

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690) mówi nam, że balkonów nie można stosować w budynkach na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad powierzchnią terenu. Można za to stosować tam loggie, jednak tylko z pełnymi balustradami i jedynie do wysokości 55 m nad terenem. Przepisy wskazują też, że wysokość balustrad na tarasach nie powinna być mniejsza niż 1,1 m. Jest to dystans mierzony od posadzki do poręczy. Jeśli projekt hotelu przewiduje ażurową wersję balustrady, wówczas prześwity między jej elementami nie mogą być mniejsze niż 12 cm. Forma powinna być bezpieczna dla dzieci i uniemożliwiać wspięcie się oraz oczywiście wypadnięcie. Balkony pierwszej kondygnacji mogą być umieszczone na wysokości nie mniejszej niż 2,4 m nad poziomem chodnika.

Forma i kształt

Nie tylko ze względu na przepisy, pokoje hotelowe najczęściej projektowane są z loggiami, rzadziej z balkonami. Hotelowe tarasy natomiast mają formę obszerniejszą i są ogólnodostępne, często połączone z restauracją lub kawiarnią i położone są od strony krajobrazowej, na niskiej kondygnacji. Jedynie w niektórych kurortach można znaleźć projekty architektoniczne uwzględniające hotelowe tarasy przy pokojach. Sąsiadujące ze sobą balkony na tej samej kondygnacji powinny, dla stworzenia atmosfery intymności, być od siebie oddzielone ścianą lub przepierzeniem. Mogą je stanowić formy z barwionego szkła, pleksi, drewna, czy choćby wysokie donice na rośliny. Od strony mocnego operowania promieni słonecznych przydadzą się zadaszenia. Uroku bryle hotelowej bez wątpienia dodają markizy. Niejednokrotnie barwne materiały osłon tworzą oryginalny klimat i są największą ozdobą budynku. Również kształt balkonu znacząco wpływa na odbiór estetyczny elewacji. Geometryczny rytm prostokątnych czy kwadratowych hotelowych tarasów będzie niósł ze sobą czystość i klarowność formy. Półokrągłe, owalne czy nieregularne balkony nadadzą romantycznego charakteru całemu hotelowi.

Invalid Displayed Gallery

Balustrada buduje wrażenie

Wizje architektów zaskakują nas niezmiennie jeśli chodzi o nowoczesne projekty elewacji. Chłodna forma łączenia szkła i metalu, zwłaszcza na balkonach stała się ostatnio wyznacznikiem nowoczesności. Hotelowe loggie osłonięte jedynie przezroczystą płytą dodają budynkowi lekkości i zachęcają przyjezdnych sterylną estetyką transparentności. Takie rozwiązanie pozwala na podziwianie widoku z pokoju na całej wysokości oraz lepsze doświetlenie wnętrza. Balustrady pełne dają z kolei więcej intymności, która przyda się jednak jedynie na większych tarasach oraz balkonach, gdzie zmieści się leżak czy krzesło. Choć to rozwiązanie przyjazne dla spragnionych opalania, jednak znacznie ogranicza widok. Rozwiązaniem pośrednim mogą być balustrady ażurowe. Drewniane, w tym stylizowane na ludowe, będą dobrze prezentowały się w górach, czy na pojezierzu. Do stylowej architektury pasują zdobne balustrady kute lub z gotowych żeliwnych przęseł. Warto pamiętać, że gustowna i dobrze zestawiona z bryłą i jej barwą forma balustrady, może przesądzić o wyglądzie całego hotelu i wpłynąć na jego atrakcyjność.

Hotelowe tarasy – posadzka

Wykończenie podłogi na tarasie, balkonie czy w loggi hotelowej jest istotnym elementem ze względów estetycznych, higienicznych jak i bezpieczeństwa. Utworzony na etapie budowy spadek płyty balkonowej, umożliwiający odpływ wody opadowej, nie może być zniwelowany przez okładzinę jakiej użyjemy na posadzkę. Zachowanie spadku zapewni nam szybsze wysychanie powierzchni balkonu, ograniczenie zawilgocenie oraz sprawi, że hotelowe tarasy będą bezpieczne w użytkowaniu – zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się gości korzystających z ich przestrzeni. W tym samym celu posadzka musi być wykonana z nieśliskiego materiału. Dobrze nadają się do tego mrozoodporne antypoślizgowe płytki gresowe. Są one łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe, co jest szczególnie istotne w budynkach tak często uczęszczanych i eksploatowanych. Na tarasach drewnianych sprawdzi się drewno egzotyczne. Jest odporniejsze niż nasze rodzime na zmienne warunki atmosferyczne. Aby było antypoślizgowe stosuje się deski ryflowane, czyli z podłużnymi żłobieniami, odprowadzającymi wodę i dającymi powierzchnię minimalizującą możliwość poślizgu. Trwalsze od drewna i bardziej odporne na ścieranie będą deski kompozytowe i z tworzyw sztucznych, które obecnie doskonale imitują surowiec naturalny.

Tarasy hotelowe dla każdego

Aby w hotelu mogły komfortowo wypoczywać osoby starsze lub niepełnosprawne, balkony i tarasy hotelowe (przynajmniej część z nich) powinny być przystosowane do korzystania przez ludzi na wózkach czy poruszających się z pomocą balkoniku. Toteż drzwi prowadzące na zewnątrz powinny mieć niski próg lub być bezprogowe. Wymiary przestrzeni balkonu mają umożliwiać swobodne obrócenie się wózka, dlatego jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 150 cm. Dla osób starszych lub niepełnosprawnych przeznacza się też w hotelach i domach wypoczynkowych pokoje na parterze, z balkonem czy tarasem hotelowym z wyjściem na zewnątrz. Ważne by schody przy takim rozwiązaniu nie były uciążliwe, wyposażone w poręcze i umożliwiały zjazd wózkiem. Ucieszą się z takiej wersji tarasu również osoby wypoczywające z małym dzieckiem.

 

Dodaj komentarz