Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Balkon w dachu – okna połaciowe w roli balkonu

Mieszkanie na poddaszu nie oznacza wcale rezygnacji z balkonu, który otwiera widoki i umożliwia nam bliższy kontakt z otoczeniem. Z pomocą przychodzą nam sprawdzone okna balkonowe do dachów skośnych. Jak powstaje balkon w dachu?

Dopływ światła naturalnego do pomieszczeń na poddaszu zapewniają głównie okna połaciowe, nazywane też oknami dachowymi. Nie zawsze jednak gwarantują nam tak szerokie widoki na otoczenie, jak standardowe okna elewacyjne. Rozwiązaniem zapewniającym wrażenie większej przestronności wnętrz pod skosami oraz ich lepsze doświetlenie jest montaż długich okien połaciowych tuż przy podłodze. Można też pójść o krok dalej i postawić na specjalne okna balkonowe przeznaczone do montażu w dachu. Pozwolą nam one stworzyć swego rodzaju balkon na poddaszu.

Balkon w dachu? To możliwe!

Jeśli marzy nam się chociaż namiastka balkonu na poddaszu warto zwrócić uwagę na specjalne okna dachowe, które po otwarciu tworzą niewielką przestrzeń balkonową. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł – górna część okna tworzącego balkon w dachu to otwierające się bezstopniowo skrzydło uchylne. Dolny element stanowi skrzydło wysuwane do pionu poza obrys dachu. Po bokach ma ono zamocowane specjalne barierki, które rozsuwają się i zsuwają wraz z ruchem skrzydła. Po zamknięciu skrzydeł okno dachowe praktycznie nie różni się wyglądem od pozostałych okien połaciowych. Taki balkon w dachu zapewni jednak domownikom nieograniczony widok z poddasza i sprawi, że będą mogli swobodnie się z niego wychylić, by podziwiać okolicę. Okna tworzące niewielki balkon w dachu sprawdzą się dobrze w przypadku poddaszy, gdzie nie występuje ścianka kolankowa. Mogą być montowane w dachu o kącie nachylenia od 35 do 53º bez naruszenia jego konstrukcji. Kupuje się je jako gotowe zestawy, zawierające wszystkie  elementy niezbędne do ich osadzenia w połaci dachu.

Invalid Displayed Gallery

Balkon na poddaszu w dobrym towarzystwie

Ciekawy efekt uzyskamy łącząc okna, dzięki którym powstaje balkon w dachu w zestawy. Zamontowane obok siebie sprawią, że wnętrza pod skosami zyskają jeszcze więcej światła dziennego i jeszcze szersze widoki. Kompozycja może powstać z dwóch lub więcej sąsiadujących ze sobą dachowych okien balkonowych. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zestawienie okna tworzącego balkon w dachu ze standardowymi oknami dachowymi o tych samych wymiarach. Powstałe w ten sposób duże przeszklone połacie nie zamykają przestrzeni poddasza, nawet gdy skos dachu jest duży.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz