Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Hydroizolacja balkonu w kilku krokach

Odpowiednie wykonanie i hydroizolacja balkonu to spore wyzwanie, dlatego zadanie to lepiej powierzyć fachowcom. Warto jednak wiedzieć, jak w skrócie ono przebiega, aby podczas wykańczania domu czy mieszkania lub jego remontu móc kontrolować przebieg prac.

Krok pierwszy – przygotowanie powierzchni balkonu

Przed rozpoczęciem prac, należy powierzchnię balkonu oczyścić i wysuszyć, wszelkie nierówności trzeba zniwelować. Ubytki w betonie wypełniamy zaprawą naprawczą (zaprawą wyrównawczą), którą wyrównujemy specjalną szpachlą.

Krok drugi – izolacja termiczna, czyli ocieplenie balkonu

Izolację termiczną – styropian – układamy od spodu i z boków balkonu. Balkon ociepla się również od góry, jednak ten etap wykonujemy podczas wykańczania i hydroizolacji balkonu. Ocieplenie balkonu najlepiej jest wykonać metodą lekką mokrą. Płyty styropianu przyklejamy do powierzchni balkonu na zaprawę klejową – warto wykonać dodatkowe kotwienie (za pomocą kołków rozprężnych z tworzywa sztucznego), aby styropian nie odpadał. Na styropian nakładamy klej do siatki. Pomiędzy warstwy kleju zatapiamy siatkę zbrojącą. Ocieplenie balkonu jest bardzo ważne, ponieważ zaizolowany termicznie balkon nie będzie przemarzał i jednocześnie zapobiegnie to stratom termicznym w budynku.

Hydroizolacja balkonu – krok trzeci – odpowiedni spadek

Powierzchnia balkonu powinna być wykonana ze spadkiem, aby woda nie zalegała na balkonie (niszcząc konstrukcję), lecz swobodnie spływała. Ukształtowanie spadku na tym etapie izolacji balkonu zapewni idealne przygotowanie powierzchni do dalszych prac, jest przy tym mało pracochłonne. Spadek (ok. 2% – czyli 2 cm na jeden metr) możemy wykonać z betonu tzw. półsuchego (kupujemy gotowy). Nakładamy go pacą na powierzchnię balkonu i za pomocą poziomnicy kształtujemy pożądany spadek. Następnie wyrównujemy powierzchnię naniesionego betonu za pomocą pacy ze stali nierdzewnej. Tak przygotowaną powierzchnię betonu skrapiamy wodą i zacieramy.

Krok czwarty – izolacja balkonu etap I

Na przygotowanym podłożu układamy warstwę paroizolacyjną. Do tego celu możemy wykorzystać na przykład dwie warstwy folii budowlanej. Pod folie warto zastosować dodatkową izolację np. z masy bitumicznej. Masę bitumiczną rozprowadzamy na całej powierzchni balkonu za pomocą pędzla. Gdy masa zaschnie, układamy na niej folię.
Obrzeża balkonu zabezpieczamy obróbką blacharską. Montuje się ją pod folię, przykręcając ją do balkonu dyblami. Nie zapomnijmy o podkładkach uszczelniających. Dyble przed założeniem dobrze jest dodatkowo posmarować silikonem. Na obróbkę wywijamy obydwie warstwy folii położonej na powierzchni balkonu. Wywinięta folia powinna wystawać na obróbkę blacharską minimum 2-3 cm. Balkon z budynkiem musi być uszczelniony taśmami uszczelniającymi.
Na folię układamy izolację termiczną – najlepiej płyty XPS. Kolejną warstwą jest jastrych podkładowy (rodzaj dodatkowej zaprawy mrozoodpornej), który pełni także funkcję dociążającą. Warstwa ta musi być także oddzielona od ściany 1-centymetrowym paskiem styropianu. Na ten pasek naklejamy taśmę uszczelniającą. Jastrych podkładowy nanosimy na folię budowlaną na całej powierzchni. Gdy wyschnie, przystępujemy do następnego etapu.

fot. Baumit
fot. Baumit

Krok piąty – hydroizolacja balkonu

Odpowiednio dobraną folię w płynie za pomocą pędzla nakładamy na całą powierzchnię jastrychu podkładowego. Na narożu balkonu (po nałożeniu folii) montujemy drugą obróbkę blacharską, która zakryje wystającą folię budowlaną. Jest ona wykończeniem naroży balkonu. Balkon został zabezpieczony – można przystąpić do wykończenia jego powierzchni płytkami.

Przeczytaj także: „Szczelny balkon”

Dodaj komentarz