Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Jak urządzić balkon i taras? Inspiracje

Aby korzystanie z przydomowej przestrzeni, jaką jest taras czy balkon było przyjemne zadbajmy o jej odpowiednią aranżację. Pomysłów na taras i balkon jest mnóstwo. Wybierzmy te najbardziej odpowiadające naszym gustom, ale także potrzebom i możliwościom.

Aranżacja tarasu lub balkonu powinna być estetyczna i funkcjonalna. Dobierając odpowiednie materiały wykończeniowe, meble ogrodowe oraz dodatki zwróćmy uwagę również o to, aby aranżacja był spójna. Od czego warto zacząć prace nad własną przydomową przestrzenią?

Pomysły na taras i balkon – wybieramy styl

Przystępując do urządzania tarasu czy balkonu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim stylu chcemy zaaranżować przestrzeń naszych dodatkowych „salonów” na świeżym powietrzu. Jaki styl będzie dla nas odpowiedni? Otóż taki, który sprawi, że na naszej przydomowej przestrzeni będziemy czuć się najbardziej komfortowo. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć zdjęcia aranżacyjne różnych balkonów i tarasów, by przekonać się, jakie rozwiązania będą dla nas najlepsze.

Dużą popularnością cieszą się obecnie tarasy i balkony urządzone w stylu skandynawski oraz prowansalskim. Niemałą rzeszę zwolenników mają też przestrzenie zaaranżowane w stylu nowoczesnym.
Taras w stylu skandynawskim nie może obejść się bez naturalnych materiałów, stonowanych odcieni drewna, szarości i bieli oraz prostych, minimalistycznych mebli. Nie ma tu mowy o przepychu, a żywe kolory występują jedynie w donicach pod postacią roślin.
Taras w stylu prowansalskim jest pełen mebli i dodatków o dekoracyjnym charakterze. Rządzi tu kolor biały, delikatne szarości oraz pastele, a także drewno i wiklina. Ważną rolę w stylu prowansalskim odgrywają bibeloty, które dodatkowo ocieplają charakter przestrzeni, nadając jej nieco sielski klimat.
Taras w stylu nowoczesnym będzie zupełnym zaprzeczeniem stylu prowansalskiego. Wybór takiego stylu to dobre rozwiązanie dla osób, które upodobały sobie minimalistyczne meble i dodatki, najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego, metalu oraz drewna. Oprócz stonowanych barw bieli, szarości i czerni na tarasie czy balkonie urządzonym w stylu nowoczesnym stosuje się również często intensywne kolory kontrastowe. Aranżacja tarasu lub balkonu w tym stylu jest dość powściągliwa i mocno funkcjonalna. Nie znajdą tu miejsca zbyteczne dekoracje, a te nieliczne, które ustawimy na naszej przydomowej przestrzeni powinny mieć raczej geometryczne kształty.

Zobaczcie koniecznie naszą galerię zdjęć inspiracyjnych:

Inspiracje taras balkon

Inspiracje taras balkon
Picture 1 of 30

fot. Calligaris

 

Adekwatnie do funkcji i miejsca

Urządzając balkon lub taras zastanówmy się, jaką funkcję ma pełnić nasza przestrzeń. Czy będzie to jedynie funkcja wypoczynkową czy też przydomowa przestrzeń posłuży nam również jako miejsce do biesiadowania ze znajomymi, suszenia prania, domowej hodowli warzyw i ziół lub też stanie się przestrzenią, na której będą się bawić dzieci. Od tego zależeć będzie ilość miejsca, którą możemy wygospodarować na rzecz danej funkcji, a także dobór odpowiednich mebli, sprzętów i dodatków. Wybór mebli będzie uzależniony również od powierzchni, jaką dysponujemy. Chociaż ogrodowe zestawy wypoczynkowe są bardzo efektowne i wygodne nie ustawimy ich na niewielkim balkonie. Na takiej powierzchni lepiej sprawdzą się praktyczne meble składane oraz te wielofunkcyjne, np. skrzynie do przechowywania z funkcją siedziska. Z kolei na duży tarasie raczej „zginie” niewielki zestaw kawowy składający się ze stolika i krzeseł wykonanych z metalu o ażurowym wykończeniu, bardzo lekkich w odbiorze.

 

W odpowiedzi na “Jak urządzić balkon i taras? Inspiracje”

Ja bardzo lubię drewniane wykończenia, ale cena bywa zabójcza. U siebie na tarasie położyłam deski kompozytowe, bo akurat w sklepie dobretarasy.pl mieli fajną promocję. Jakość jest bardzo wysoka, cena przyzwoita no i pan z obsługi fachowo mi umiał doradzić.

Dodaj komentarz