Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Jastrych na balkonie i tarasie

Jastrych na balkonie i tarasie to ogólnie rzecz ujmując podłoże podkładowe, wylewka pod podłogę, której celem jest wyrównanie i przygotowanie podłoża pod okładzinę posadzkową.

Jastrych nazywany również szlichtą lub wylewką tworzy stabilne podłoże pod warstwę okładzinową a zarazem chroni warstwy izolacyjne ułożone na płycie żelbetowej. Jastrych na balkonie i tarasie stanowi zwykle tzw. warstwę dociskową znajdującą się powyżej izolacji przeciwwilgociowej płyty spadkowej, ocieplenia i paraizolacji oraz poniżej izolacji podpłytkowej i okładziny ceramicznej, gresowej lub kamiennej. Warstwa dociskowa, czyli jastrych odpowiada również za przenoszenie obciążeń wynikających z użytkowania tarasu lub balkonu oraz jego rozszerzalności termicznej. Odpowiednie wykonanie jastrychu na tarasie i balkonie jest więc często gwarantem trwałości jego wykończenia, czyli np. tego czy nie pojawią się spękania i odkształcenia, a okładzina zachowa swój nienaganny wygląd.

Jastrych: z jakich materiałów go zrobić?

Na tarasie i balkonie stosuje się jastrychy przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Mogą to być jastrychy cementowe. Mają one konsystencję półsuchą lub gęstoplastyczną, układa się je ręcznie lub mechanicznie. Można z nich wykonać warstwę ze spadkiem. Jastrych na balkonie i tarasie musi on stanowić dość grubą warstwę – nawet ok. 5 cm. Dla jastrychu na balkonie i tarasie ze względu na ich podatność na drgania zaleca się zastosowanie wzmocnienia siatką zbrojeniową. Popularne do stosowania wewnątrz jastrychy anhydrytowe nie nadają się do stosowania jako wylewki na tarasy i balkony.

Jastrych na balkonie i tarasie: ważne dylatacje

Jastrych na tarasie i balkonie będzie narażony na czynniki atmosferyczne – między innymi na zmienne temperatury, które mogą prowadzić do rozszerzania lub kurczenia się materiału, dlatego żeby umożliwić „pracę” podkładu należy wykonać dylatacje. Dylatacje to przerwy, które pozwalają na zmianę objętości materiału bez jego uszkodzenia. Jastrych na balkonie i tarasie najlepiej układać oddzielonymi od siebie prostokątnymi polami tak, żeby mógł rozszerzać się w obydwu kierunkach. Oprócz dylatacji konstrukcyjnych niezbędne są także dylatacje brzegowe, które pozwolą oddzielić warstwę dociskową od ścian czy słupów. Dylatacje brzegowe wykonuje się paskami twardego styropianu lub poliuretanową pianką dylatacyjna o grubości 10 mm. W miejscach zewnętrznych, gdzie kończy się taras lub balkon należy zamontować od jego czoła profil krawędziowy z kapinosem, który umożliwi prawidłowe odprowadzanie wody z powierzchni balkonu lub tarasu i zapobiegnie podciąganiu kapilarnemu i ściekaniu wody po ścianie. Tak przygotowany jastrych nie jest jeszcze gotową warstwą do ułożenia okładziny – należy go przedtem dokładnie uszczelnić.

 

 

Dodaj komentarz