Kategorie
Budowa i materiały Taras

Kominek murowany na tarasie

Zamiast pospolitego żeliwnego grilla warto pokusić się o postawienie na tarasie lub tuż obok niego murowanego kominka, który dostosowany stylistycznie do otoczenia będzie oryginalną częścią kompozycji tarasu. Odpowiednio zaplanowany i wykonany kominek zewnętrzny nie tylko zastąpi nam grill, ale także ogrzeje w chłodniejsze dni i wieczory domowników przebywających na tarasie.

Pamiętajmy, że kominek murowany to nie tylko atrakcyjna dekoracja tarasu. Przede wszystkim musi być trwały, solidny i wygodny, aby bez zarzutu służył nam przez kilkadziesiąt sezonów.

Kominek murowany dobrze ustawiony

Decydując się na kominek murowany na tarasie, musimy przemyśleć jego usytuowanie. Jeśli kominek wybudujemy blisko domu, przyniesienie napojów i produktów potrzebnych do przygotowania potraw nie będzie uciążliwe. Jednak milej odpoczywa się w otoczeniu zieleni, nie mając przed sobą i za plecami ściany domu, warto więc postawić ten element małej architektury w dalszym zakątku tarasu. Gdy kominek znajduje się blisko granicy działki, dobrze jest go odizolować od niej np. wysokimi bujnymi roślinami, aby nie zakłócać spokoju sąsiadom.

Wygodny kominek zewnętrzny

Kominek murowany oprócz komory paleniska powinien mieć blat roboczy, pod nim lub obok niego komorę na opał i inne potrzebne akcesoria. Blat roboczy, a także ruszt piekący standardowo umieszczany jest około 80 cm nad poziomem gruntu, jednak wysokość powinna być dostosowana do osoby, która najczęściej grilluje. Wysokość 50-60 cm jest polecana osobom, które grillują na „siedząco”. Wokół paleniska można wybudować murki osłaniające przed wiatrem, a nad kominkiem zamontować daszek (zapobiegnie zbieraniu się wody deszczowej w palenisku), a jeśli kominek znajduje się na zadaszonym tarasie – zbudować wyciąg odprowadzający dym z paleniska. Obok kominka powinno znaleźć się miejsce dla gości. Powierzchnia powinna być utwardzona, aby stoły i krzesła stały stabilnie.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Trwały kominek murowany

Do wybudowania kominka powinniśmy wybrać materiały przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków, mrozoodporne, wytrzymałe na wysoką temperaturę oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Na ścianki polecane są cegły klinkierowe, bloczki betonowe i silikatowe, kamienie naturalne lub zwykła cegła klasy minimum 10 (wtedy jednak, jeśli palenisko kominka jest zabudowane, warto wyłożyć je płytkami szamotowymi). Nie budujmy kominka z materiałów porowatych i nasiąkliwych (beton komórkowy czy pustaki ceramiczne), ponieważ już po pierwszej zimie rozsadzi go zamarznięta woda, która gromadzi się w porach.
Grill i palenisko powinny być nierdzewne. Stal kwasoodporna lub kuta to najpopularniejsze materiały, z których wykonywany jest ruszt. Ze stali może być również wykonane palenisko, chociaż można do tego celu wykorzystać zbrojony beton czy cegłę szamotową, odporną na wysoką temperaturę. Blat do przygotowywania potraw musi chłonąć zanieczyszczenia, być łatwy w utrzymaniu czystości, a także odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Może zostać wykonany z tego samego materiału co ścianki. Drewniane blaty lub z piaskowca (najlepiej szlifowanego, bo trudniej wnika brud w nie brud) wymagają impregnacji.

Solidny kominek murowany

Kominek murowany można zbudować na płycie tarasu lub na płytkim, betonowym fundamencie (płyta fundamentowa grubości 15-20 cm ułożona na 30-centymetrowej warstwie zagęszczonego żwiru). Do murowania kominka najlepiej użyć gotowej zaprawy. Podczas pracy należy na bieżąco zmywać przypadkowe placki zaprawy, ponieważ zaschnięte są trudne do usunięcia.
Ruszt i płytę paleniska, jeśli wykonane są ze stali, najczęściej zamawia się w zakładzie ślusarskim, ale można również kupić gotowe, na przykład w markecie budowlanym. Najlepiej zrobić to przez rozpoczęciem prac murarskich, aby już po wymurowaniu kominka nie okazało się, że nie pasują. W płycie paleniska dobrze jest wykonać kilka niewielkich otworów, które pozwolą na zwiększenie ciągu powietrza i polepszą proces spalania.
Dobrze jak ruszt jest ruchomy – można go wyjmować i umieszczać bliżej i dalej ognia. Ruszt najczęściej umieszczany jest w szczelinie pozostawionej w spoinowaniu między cegłami tworzącymi ściankę kominka lub na wmurowanych w nią bolcach. Nie należy rozpalać ognia w grillu od razu po jego zbudowaniu. Poczekajmy minimum tydzień (lepiej 2 tygodnie), aż zaprawa dobrze wyschnie. Pierwszy ogień powinien być niewielki, by zaprawa doschła i zahartowała się.

…i zbudowany zgodnie z prawem

Budowa kominka wolno stojącego to element małej architektury, nie wymaga więc ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę. Jednak jeśli zaplanowaliśmy postawienie altany z kominkiem o powierzchni zabudowy do 25 m2, musimy budowę tę zgłosić w starostwie powiatowym. Do wniosku należy dołączyć rysunek oraz oświadczenie o prawie do nieruchomości. Większe altany wymagają pozwolenia na budowę. Przepisy nie określają w jakiej odległości od innych obiektów (np. domu sąsiada) można umieścić kominek murowany. Jednak przepisy przeciwpożarowe zabraniają rozpalania ognisk i wysypywania gorącego popiołu w odległości nie mniejszej niż 10 m od obiektów sąsiednich.

Przeczytaj także: „Tarasowe meble wypoczynkowe”

Dodaj komentarz