Kategorie
Budowa i materiały Taras

Płytki wielkoformatowe na tarasie

Moda na przedłużenie wnętrza przez zastosowanie takiego samego materiału posadzkowego na tarasie może być obecnie popularyzowana dzięki nowoczesnym technikom. Również płytki wielkoformatowe mogą zdobić zewnętrzne powierzchnie.

Dużych płytek nie stosowano na balkonach i tarasach ze względu na ich nieodporność na zmienne warunki atmosferyczne. Opady i mróz powodowały bowiem pęknięcia oraz odspajania od posadzki. Obecnie jest już na to metoda.

Płytki wielkoformatowe

O płytkach wielkoformatowych mówimy wówczas, gdy ich wymiary są większe niż 40×40 cm, 30×60 cm czy 25×70 cm. Główny atut dużych płytek na tarasie to oryginalny wygląd oraz efekt jednorodnej płaszczyzny. Technologia pozwalająca na produkcję kafli rektyfikowanych sprawia, że mają one precyzyjnie cięte krawędzie. Dzięki temu płytki wielkoformatowe można układać blisko siebie, zostawiając jedynie niedużą przestrzeń dylatacyjną. Daje to efekt jednolitej posadzki o mało widocznych łączeniach. Płytki wielkoformatowe mogą być idealnie gładkie, lecz mimo efektownemu wyglądu nie sprawdzą się na posadzce tarasu. Warto więc wybierać te o chropowatej powierzchni. Będą wówczas antypoślizgowe. Niezwykła różnorodność form pozwoli na kupno płytek o atrakcyjnej fakturze. Producenci prześcigają się w pomysłach na ozdobienie ich powierzchni. Niektóre serie dużych płytek przypominają wyglądem tkaninę, drewno lub kamień. Często wprowadzają obserwatora w błąd, dzięki doskonałej imitacji. Do wyjątkowo atrakcyjnych płytek wielkoformatowych można zaliczyć modne obecnie kafle, upodabniające się wyglądem i strukturą do bambusa oraz skóry.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Układanie płytek wielkoformatowych

Dziś bez problemu można stosować nowoczesne, mrozoodporne płytki wielkoformatowe na powierzchni tarasu, dzięki systemowi wykorzystującemu matę uszczelniająco-odcinającą. Dzięki dwuwarstwowej budowie otoczonej z obu stron flizeliną, jest ona niezwykle elastyczna, odporna na duże obciążenia i zmiany atmosferyczne. Redukuje naprężenia ułożonej na tarasie posadzki. Jej funkcją jest izolowanie i uszczelnianie powierzchni tarasu oraz utworzenie dobrej bazy dla zaprawy klejowej – zyskuje ona dobrą przyczepność. Zanim położymy matę, należy odpowiednio przygotować podłoże. Będzie ono wymagało zapraw wyrównujących. Następnie, po jej wyschnięciu, stosujemy szybkowiążącą cienkowarstwową zaprawę klejową. Jej głównym atutem jest wysoka elastyczność. Na niej dopiero rozkładamy matę. Docinamy ją na wymiar a do łączenia wykorzystujemy, wykonane z polipropylenu taśmy uszczelniające. Następnie przyklejamy płytki wielkoformatowe, wykorzystując tą samą cienkowarstwową zaprawę klejową. Aby duże płytki dobrze przywarły warto użyć gumowego młotka. Pamiętajmy, by pilnować równania, gdyż wszelkie zakrzywienia i nierówności są bardziej widoczne przy dużych rozmiarach kafli, niż tych standardowych. Szczeliny należy wypełnić elastyczną fugą przeznaczoną do warunków zewnętrznych. Sprawdzi się produkt odporny na działanie pleśni, grzybów i przywieranie brudu. Szczeliny przy ścianach oraz balustradach należy wypełnić sylikonem sanitarnym.

Przeczytaj także: „Ważny punkt prac wykończeniowych – hydroizolacja balkonu i tarasu”

Dodaj komentarz