Kategorie
Inspiracje Taras Wyposażenie

Kominek na taras – wolno stojące kominki tarasowe

Urokiem kominka możemy cieszyć się również na tarasie. Coraz popularniejsze stają się bowiem wolnostojące kominki tarasowe, które dodatkowo pełnią funkcję grilla lub pieca, a nawet mogą sprawić, że spędzając czas na tarasie poczujemy się zupełnie jak przy ognisku. Jaki kominek na taras wybrać?

Kominki tarasowe mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewni nam w chłodniejsze dni czy wieczory kojące ciepło, sprawiając, że odpoczynek na tarasie poza sezonem stanie się bardzo przyjemny. Ogień sprzyja bowiem relaksowi, gromadzi domowników i daje poczucie bezpieczeństwa. Budowa tradycyjnego murowanego kominka tarasowego nie zawsze jest jednak możliwa, gdyż niesie ze sobą pewne ograniczenia, jest czasochłonna i dość kosztowna. Gdy nie możemy sobie pozwolić na jego wykonanie dobrym rozwiązaniem jest wolno stojący kominek na taras. Taki kominek zewnętrzny jest bardzo praktyczny – nie waży dużo, można go więc w każdej chwili przestawić w odpowiednie miejsce – w razie potrzeby przenieść do ogrodu, by korzystać z jego ciepła wśród przydomowej zieleni lub schować do garażu, jeśli nie jest używany. Kominek tarasowy stanowi też ciekawy element dekoracyjny, wokół którego można stworzyć wyjątkową aranżację tarasu w wybranym stylu. W sprzedaży znajdziemy zarówno kominki tarasowe utrzymane w nowoczesnym  duchu, jak i produkty nawiązujące do dawnych tradycji ludowych. Poza walorami grzewczymi kominek na taras może posłużyć nam również do grillowania czy chociażby pełnić funkcję odstraszacza owadów.

fot. Fotolia.com

Kominki tarasowe z żeliwa i stali

Kominek na taras wykonany z tych materiałów może mieć praktycznie dowolny kształt. Żeliwne kominki zewnętrzne często nawiązują swą formą do tradycyjnych glinianych piecy meksykańskich – mają obłe kształty, krótki komin oraz dodatkowy rusz, który służy do grillowania czy pieczenia. Stalowy kominek na taras z reguły ma bardziej współczesny kształt, wpisuje się więc bardzo dobrze w nowoczesną aranżację tarasu. Wielbiciele designerskich przedmiotów z pewnością znajdą kominek na taras, który spełni nawet mocno wygórowane oczekiwania. Modele te oprócz funkcji grzewczej mogą również służyć do grillowania – w tym celu wyposaża się je dodatkowo w ruszt. Ciekawym rozwiązaniem są kominki zewnętrzne na planie koła, w których opał umieszcza się od góry – paląc w takim kominku tarasowym możemy poczuć się jak przy ognisku.
W kominkach stalowych i żeliwnych z reguły można palić zarówno drewnem, brykietem jak i węglem.

kominek na taras kominek ogrodowy
fot. Blumfeldt

Piece meksykańskie, czyli gliniane kominki na taras

Coraz większą popularnością na zachodzie cieszą się również gliniane kominki tarasowe inspirowane dawnymi piecami meksykańskimi. Sposób ich wytwarzania nawiązuje do sztuki tworzenia pieców do pieczenia chleba wykorzystywanej wiele lat temu przez ludność zamieszkującą górzyste tereny Meksyk i Andy. Plastyczność gliny i możliwość jej barwienia sprawia, że taki kominek na taras może być bardzo efektowny, bogato zdobiony. Często dekoruje się je różnymi etnicznymi motywami. Wykonany z gliny kominek na taras szybko się nagrzewa i już po kilkunastu minutach od rozpalenia ognia przekazuje ciepło do otoczenie w sposób porównywalny do ogrzewania piecem kaflowym. Energia cieplna magazynowana w ściankach kominka uwalniana jest w postaci promieniowania podczerwonego, które ogrzewa otaczające kominek przedmioty oraz osoby. Ciepło to jest delikatne i przyjemne. Dzięki akumulacyjnym właściwościom gliny taki kominek tarasowy oddaje je do otoczenia jeszcze po jakimś czasie od wygaśnięcia ognia, co dodatkowo podnosi jego walory grzewcze. Uważa się również, że kominki tarasowe wykonane z gliny są bezpieczniejsze w użytkowaniu, niż te z żeliwa czy stali, gdyż dotknięcie rozgrzanego pieca glinowego nie grozi poparzeniem. Piece meksykańskie wyposaża się w specjalny ruszt, dzięki któremu będziemy mogli upiec w nim pizzę lub chleb. W razie potrzeby ruszt ten można wyjąć z kominka i używać go wyłącznie jako źródła ciepła na tarasie. W takich kominkach zewnętrznych przeważnie pali się drewnem lub brykietem drzewnym.

Wolno stojący grill betonowy w roli kominka

Innym sposobem na ogrzewanie na tarasie jest zakup wolno stojącego betonowego grilla ogrodowego. Oferta sklepowa takich grilli jest bardzo szeroka, bez problemu znajdziemy więc model pasujący do naszej posesji i adekwatny do naszych możliwości finansowych. Grill betonowy może z powodzeniem zastąpić nam tradycyjny murowany kominek zewnętrzny. Jeśli nie mamy miejsca, aby postawić go na tarasie (grille ogrodowe zajmują z reguły więcej miejsca niż kominki tarasowe) lub jest on zadaszony, grill ogrodowy może stanąć w jego pobliżu – wystarczy wygospodarować niewielką przestrzeń wśród zieleni, na której obok grilla znajdzie się miejsce na wygodne fotele oraz zapas drewna opałowego.

Dodaj komentarz