Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Krzewy na taras i balkon

Wystarczą odpowiednie donice aby posadzić krzewy na tarasie. Krzewy na taras czy balkon mogą być kwitnące, o barwnych liściach lub zimozielone – wszystko zależy od naszych preferencji.

Jeśli chcesz zaprosić naturę na swoją przydomową przestrzeń oprócz tradycyjnych kwiatów, możesz postawić na krzewy na taras i balkon. Spośród wielu propozycji sadzonek warto wybrać ozdobne i wyjątkowe, aby stworzyły oryginalną aranżację, która pozwoli odgrodzić się od sąsiadów lub ulicznych gapiów. Kolorystyką i kształtem możemy dopasować ją do stylu tarasu i barwy elewacji.

Kwitnące krzewy na taras

Jeśli chodzi o pielęgnację, nie wymagają większych zabiegów niż kwiaty balkonowe. Kwitnące krzewy na taras są jednak od nich trwalsze. Odpowiednio pielęgnowane będą cieszyły nas przez wiele sezonów. Barwny kobierzec stworzą nie tylko ich kwitnące pędy, ale również przebarwiające się w tracie roku liście. Pierwszym kolorowym krzewem, który swą żółtą barwą cieszy nasze oczy wczesną wiosną jest forsycja. Zanim wypuści liście, już w kwietniu okazale zakwita. Doskonale będzie czuła się w dużej donicy na balkonie czy tarasie. Ponieważ szybko się rozrasta, trzeba jej co sezon powiększać pojemnik lub od razu zapewnić większą przestrzeń, chyba że zdecydujemy się na odmianę miniaturową. Na zimę należy ją szczelnie osłonić.

Duże kiście kwiatostanów hortensji wyjątkowo prezentują się na tarasie – mogą być białe, czerwone, fioletowe i niebieskie. Potrzebują obszernych oraz stabilnych donic i przechowywania w cieple w czasie zimy. Kwitnące krzewy na taras to również krzewuszki. Od maja cieszą różową i białą barwą a ich liście mogą mieć żółte obrzeża, dzięki czemu zdobią także po przekwitnięciu. Czerwone różyczki to atut pigwowca japońskiego. Urośnie tylko do około 1 m, dlatego doskonale będzie wyglądał na tarasie w donicy skrzyniowej. Dobrze rośnie w każdej glebie i w każdym miejscu ekspozycji. Specjaliści polecają też na taras kwitnące tawuły, pięciorniki, azalie i różaneczniki.

Invalid Displayed Gallery

Krzewy na taras – barwne liście i igły

Ozdobnie będą prezentowały się na tarasie również krzewy, których liście są tak atrakcyjne jak kolorowe kwiaty. Bordową plamę stworzą berberysy. Te krzewy na taras można formować poprzez regularne przycinanie. Są odporne na mróz i nie wymagają szczególnych warunków glebowych.

Zimozielony i też łatwy do kształtowania będzie bukszpan. Pięknie wyeksponuje go wysoka prosta donica. Dobrze czuje się zarówno w zacienionym jak i nasłonecznionym miejscu. W szerokich pojemnikach możemy posadzić na tarasie również cis, jałowiec, cyprysik, miniaturowe tuje i żywotniki. Niezwykle atrakcyjnie będą wyglądały w drewnianych donicach odmiany płożące, które mogą kaskadowo zwieszać się i w ten sposób odcinać kolorystycznie od ciemnego tła. Warto wybrać kompozycję odmian iglaków o różnej intensywności barwy igieł. Do wyboru mamy ciemną butelkową, jasną i żółtą zieleń. Efektowne iglaki występują również w srebrno-szarej tonacji. Do ich pielęgnacji przydadzą się odżywki i nawozy zapobiegające brązowieniu igieł.

Invalid Displayed Gallery

Przeczytaj także: „Zioła na balkonie i tarasie”

 

Dodaj komentarz