Kategorie
Budowa i materiały Taras

Kształt tarasu i wymiary tarasu – co warto wiedzieć?

Jaki kształt tarasu wybrać? Jaka powierzchnia tarasu będzie najbardziej optymalna? Jak zaplanować wymiary tarasu by był funkcjonalny i stał się odpowiedzią na nasze oczekiwania?

Atuty tarasu można wyliczać bez końca. Jednak zanim powstanie należy podjąć szereg decyzji – m.in. wybrać kształt i wymiary tarasu.

Wymiary tarasu

Taras rzadko nas zadawala, gdy można na nim ustawić tylko jeden fotel lub w jego miejsce suszarkę do bielizny. Od tarasu wymagamy znacznie więcej. Ponieważ często nazywany jest letnią jadalnią i taką też pełni funkcję w cieplejsze dni, wymiary tarasu nie powinny odbiegać od powierzchni analogicznego pomieszczenia we wnętrzu domu. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zaleca się, by powierzchnia tarasu wynosiła nie mniej niż 10 m2. Optymalny będzie miał powierzchnię między 12 a 16 m2. Wymieniona powierzchnia tarasu potrzebuje przemyślanego, ustawnego kształtu, w przeciwnym razie nie będzie praktyczna.

Dobierając odpowiednie wymiary tarasu weźmy pod uwagę funkcje, jakie ma pełnić. Zastanówmy się jakie meble tarasowe planujemy na nim ustawić. Standardowy stół tarasowy ma wymiary 90-100×150 cm, a krzesła szerokość około 70 cm – na komplet składający się z czterech krzeseł trzeba więc zarezerwować minimum 250×150 cm. Do tego należy doliczyć zapas wolnego miejsca na swobodne przemieszczanie się wokół stołu, czyli przejście szerokości ok. metra. Jeśli oprócz części jadalnej planujemy strefę wypoczynkową, dobierając wymiary tarasu, pamiętajmy, że jeden leżak zajmie przestrzeń ok. 90×150 cm.

fot. Jysk
fot. Jysk

Kształt tarasu

Choć wymyślne i nieregularne obrysy tarasu z pewnością będą oryginalne, jednak najbardziej praktyczne okazują się te o prostych kształtach figur geometrycznych. Do standardowych projektów możemy oczywiście zaliczyć prostokąt, który tak jak pokoje o podobnym rzucie jest wygodny, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzenne. Prostokątny kształt tarasu sprawia, że do ustawionego na nim stole będziemy mieć łatwy dostęp z każdej strony. Pamiętajmy jednak, że taki kształt tarasu będzie wygodny tylko wówczas, jeśli nie przybierze kształtu bardzo wąskiej figury. Oprócz niewątpliwych zalet przestrzennych, zarówno kwadratowy kształt taras, jak i prostokątny nie sprawią kłopotów przy wykańczaniu jego posadzki. Łatwiej jest docinać deski czy układać płytki, gdy mamy proste linie zamykające obrys.
Wąski taras okaże się użyteczny, gdy planujemy więcej niż jedno wyjście na taras. Jeśli będziemy chcieli się do niego dostać z salonu, wówczas zyskamy poszerzoną strefę relaksu. Dostęp z jadalni, sprawi, że stanie się on miejscem letnich posiłków. Wyjście z kuchni ułatwi serwowanie posiłków, z pralni suszenie bielizny, a z sypialni wietrzenie pościeli. Aby połączyć taras z każdym z pomieszczeń trzeba zaprojektować go w formie okalającej ściany zewnętrzne budynku. Najczęściej przybiera on wówczas kształt litery L.

Ciekawy efekt dają wariacje projektowe polegające na łączeniu prostokątnych i kwadratowych podestów tworzących nieregularny taras składający się z platform, łączników w stylu pomostów i otworów między nimi, gdzie mogą rosnąć drzewa i krzewy. W bardziej wyszukanej wersji pod tego typu traktami komunikacyjnymi projektuje się płytki zbiornik wodny. Uzyskamy w ten sposób taras nawiązujący stylem do kultury wschodu.

Jeśli wolimy półokrągły kształt tarasu, wówczas najwygodniej będzie zdecydować się na taras wykończony kostką betonową, płytami kamiennymi lub brukiem, które układa się w rozetowe wielobarwne wzory. Elementy w kształcie trapezów ułatwiają tworzenie okręgów i falistych linii. Dzięki nim stworzymy modny okrągły taras, na który przyda się stół o tym zbliżonym kształcie.

Przeczytaj także: „Projektowanie tarasu – lokalizacja i kształt”

Dodaj komentarz