Kategorie
Balkon Wyposażenie

Mata na balkon – osłona balkonu

Mata na balkon pozwoli uzyskać intymność i zaciszną przestrzeń na balkonie. Mata osłonowa doskonale sprawdza się jako wypełnienie ażurowej konstrukcji balustrady. Jaka mata na balkon sprawdzi się na Twojej przydomowej przestrzeni?

Mieszkamy w przestrzeni miejskiej coraz gęściej zaludnionej i coraz bardziej pozbawionej intymności, stąd nasza potrzeba tworzenia domowej enklawy, odseparowującej od otoczenia. Zacisza potrzebujemy również na tarasach i balkonach. Modne obecnie ażurowe, przezroczyste, często szklane balustrady powodują, że przegroda ta jest całkowicie transparentna. Mata na balkon pozwoli nam stworzyć przytulną przestrzeń, osłoniętą przed wzrokiem ciekawskich.

Naturalna mata na balkon

Taka mata na balkon powstaje z powiązanych ze sobą włókien, witek i fragmentów roślinnych. Maty balkonowe dostępne są w arkuszach o różnych wymiarach, bez problemu więc dobierzmy je do balustrady na swoim balkonie czy tarasie. Mata na balkon może mieć różne wymiary – zależnie od rodzaju surowca i specyfiki producenta. Możemy też zestawić różne wysokości mat – uzyskamy w ten sposób ciekawy efekt schodkowy, dający różny stopień osłony. Mata na balkon wykonana z naturalnych materiałów jest łatwa w zamocowaniu. Do balustrady przytwierdza się ją za pomocą metalowych lub plastikowych zacisków. Należy jedynie pamiętać, by zachować odstęp od posadzki umożliwiający odpływ wody opadowej, aby mata nie chłonęła wilgoci od spodu. Bez trudu dotniemy każdą osłonę na potrzebny wymiar. Dostępne są też gotowe elementy narożne z naturalnych mat, o kątach 45 i 90o, co ułatwia wykończenie każdego zakątka balkonu czy tarasu.

Najpopularniejszym produktem wykonanym z naturalnych surowców jest wiklinowa mata na balkon. To niedrogie rozwiązanie i łatwe w zastosowaniu. Taka mata na balkon ma efektowny, głęboki brązowo-czerwony kolor. Jaśniejsze i o grubszych elementach będą maty leszczynowe, doskonale osłaniające przed silnym wiatrem. Nadają się do zbudowania bocznych przesłon tarasowych.

Lżejsza i tańsza będzie trzcinowa mata na balkon. Ozdobi go swym słomkowym kolorem. Niektóre wersje mogą mieć zachowane całe górne fragmenty roślin, dzięki czemu tworzą na balkonie czy tarasie przesłonę podobną do trzcinowych zarośli. Podobną barwę będzie miała mata balkonowa z wiotkiej rafii. Delikatniejsza w formie i o niedużym ciężarze będzie też wrzosowa mata na balkon. Jej nieregularna faktura doskonale komponuje się z zarówno rustykalnym stylem, jak też nowoczesnym. Prześwitująca mata balkonowa tworząca subtelną przesłoną to przede wszystkim mata paprociowa.

Dla amatorów solidniejszych i pełniejszych osłon polecana jest mata bambusowa. Bambus to surowiec bardziej trwały i wytrzymały niż poprzednio wymienione, odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru mamy maty na balkon powstałe z połączenia pędów bambusa o różnej średnicy. Mogą to być tyczki cienkie lub też bardzo grube. Występują też maty na balkon produkowane z płaskich elementów powstałych w trakcie cięcia pędów bambusa na podłużne pasy. Silną i podobnie trwałą osłonę stworzą również drewniane sztachetki tarasowe wykonane z drewna egzotycznego.

Invalid Displayed Gallery

Mata na balkon z tworzywa sztucznego

Naturalne surowce, zwłaszcza rodzime będą się szybko starzały i pokrywały patyną. Dużo odporniejsza oraz trwalsza będzie mata na balkon z tworzywa. Takie maty sprzedaje się w gotowych rulonach lub na metry. Najpopularniejsze produkty mają wymiary 90×200 cm, ale u producenta możemy zamówić maty na balkon i taras o każdej wielkości. Najczęściej przeplata się je między tralkami balustrady.

Blendy tkane ze sztucznych włókien doskonale osłaniają przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, a także zatrzymują wiatr. Ich struktura pozwala na oddychanie tkaniny. Taka mata na balkon i taras jest odporna na blaknięcie, dzięki zwartym w tworzywie filtrom UV. Nie chłonie wody i łatwo poddaje się procesom czyszczenia. To produkt w pełni mrozoodporny, dlatego nie trzeba go demontować po sezonie ciepłym. Maty na balkon z tworzywa sztucznego produkowane są w pełnej gamie kolorystycznej. Mogą być jedno- lub wielokolorowe a nawet wzorzyste. Metalowe oczka umieszczone wzdłuż skrajnej linii blendów pozwalają na łatwe zamontowanie ich na balustradzie. Mata na balkon z tworzywa montowana jest zwykle za pomocą plastikowych opasek zaciskowych, dostępnych w tym samym kolorze co osłona.

Tkaninowa mata na balkon może być zastąpiona plecioną osłoną z technorattanu lub winylu. To ostatnie tworzywo doskonale imituje np. matę trzcinową, wiklinową czy bambusową. Zachowuje przy tym wszelkie atuty sztucznego tworzywa, więc jest niezwykle odporne i trwałe. Dodatkowo, w przeciwieństwie od naturalnych surowców, mata na balkon z takiego materiału nada się do mycia detergentami, co pozwala utrzymać ją w nienagannym stanie przez wiele sezonów. Z tworzywa sztucznego możemy też nabyć osłony na balkon czy taras o wzorach idealnie odpowiadającym deszczułkom produkowanym z drewna egzotycznego.

Invalid Displayed Gallery

Przeczytaj także: „Przeszklenia balkonowe” 

Dodaj komentarz