Kategorie
Inne

Lampki choinkowe na balkon i taras – dekoracje świąteczne

Ozdobiony świątecznymi lampkami balkon doda uroku elewacji i wprowadzi świąteczny nastrój również do wnętrza domu. Wybierając lampki choinkowe na balkon i taras warto postawić na nowoczesne światełka – trwałe, efektowne i przede wszystkim energooszczędne.

Technologia LED opanowała nie tylko system oświetlenia wewnętrznego, ale również dekoracje świetlne przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Dzięki temu mamy do dyspozycji bardzo różnorodną ofertę świątecznych lampek choinkowych, które dodadzą uroku naszym balkonom i tarasom, bez ponoszenia dużych kosztów eksploatacyjnych, a więc związanych ze zużyciem prądu.

Świąteczne dekoracje balkonu i tarasu – co wybrać?

LED-owe lampki choinkowe przyjmują różne formy. Na balkonach i tarasach efektownie będą prezentować się nie tylko klasyczne sznury ze światełkami, którymi można opleść poręcz balustrady czy zawiesić pod zadaszeniem, ale również sople. Zwisające imitacje lodowych nacieków o różnej długości będą uroczo migotać w zimowe wieczory, podkreślając „mroźny” charakter świątecznej dekoracji. Tego typu lampki choinkowe możemy wykorzystać również oplatając je wokół tarasowych drzewek zimozielonych. W ofercie sklepów ogrodowych znajdziemy też gotowe sztuczne krzewy w donicach z zamontowaną instalacją LED.
Na większych, płaskich powierzchniach dobrze jest zastosować sieci lub kurtyny świetlne. Jeśli wolimy oświetlenie liniowe wybierzmy węże. Ich diody ukryte są w odpornej osłonie ochronnej o dużej giętkości. Dzięki nim możemy zaznaczać krawędzie elementów architektonicznych tarasu, balkonu lub ich zadaszenia.
Dzieci ucieszą z kolei całe systemy iluminacji i gotowe ozdoby świecące o kształtach świątecznych symboli i postaci. Na nie będziemy jednak potrzebować więcej wolnego miejsca na balkonie lub tarasie.
Diodowe lampki świąteczne występują w pełnej gamie kolorystycznej. Możemy wybrać jedno lub wielobarwne sznury, migocące zestawy albo świecące sekwencyjnie. Ponadto w ofercie znajdziemy oświetlenie o zimnej lub ciepłej barwie. Miłośnicy bardziej powściągliwych dekoracji mogą skupić się na jednej tonacji kolorystycznej i barwowej. Jeśli jesteśmy zwolennikami przepychu w dekoracjach świątecznych możemy stworzyć na balkonie czy tarasie tętniące różnymi kolorami iluminacje.

Invalid Displayed Gallery

Jak wybrać lampki choinkowe na taras i balkon?

Decydując się na technologię LED możemy być pewni, że przyniesie nam oszczędność, gdyż jest to oświetlenie bardzo trwałe, wytrzymałe i energooszczędne. Nawet jeśli jedna z diod się przepali nie wpływa to na pracę pozostałych elementów świetlnych. Wybierając zestawy oświetleniowe na taras i balkon zwróćmy uwagę, czy są one przeznaczone do zastosowania na zewnątrz – tylko takim produktom nie będą zagrażać nasze warunki klimatyczne.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

1. Sprawdźmy czy na opakowaniu lampek znajduje się symbol lub informacja o przeznaczeniu dekoracji świątecznej.

2. Znajdźmy informację o klasie ochrony, o którym mówi zapis IP. Lampki choinkowe na taras i balkon powinny mają zazwyczaj IP44.

3. Przewody instalacji powinny mieć podwójną izolację.

4. Zastosowane przedłużacze zasilające powinny być kompatybilne z oświetleniem, czyli także przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Na łączeniach powinna znaleźć się osłona przed wilgocią. Możemy ją wykonać we własnym zakresie, np. z folii.

Dla wygody i braku konieczności prowadzenia przewodów zasilania przez niedomknięte okna lub drzwi balkonowe, warto zainstalować zewnętrzne gniazdo elektryczne. Musi być ono oprawę bryzgoszczelną.

Dodaj komentarz