Kategorie
Inspiracje Taras

Lokalizacja tarasu a orientacja działki

Umiejscowienie tarasu zależy między innymi od orientacji działki wobec stron świata oraz usytuowaniu na niej budynku. Sprawdźmy jakie lokalizacje tarasu są najkorzystniejsze

Lokalizacja tarasu zwykle przewidziana jest przy pokoju dziennym, a jego okna zazwyczaj skierowane są w stronę ogrodu. Jaka to będzie strona świata, zależy od usytuowania działki.

Taras na działce z wjazdem od północy

Dom ustawiamy zwykle bliżej ulicy, zapewniając tarasowi zaciszne miejsce za domem i widok na większą część własnego ogrodu. To położenie tarasu szczególnie poleca się na wąskie i długie działki. Południowa strona może być jednak dla tarasu zbyt nasłoneczniona. W takiej lokalizacji tarasu warto zdecydować się przynajmniej na jego częściowe zadaszenie na przykład podcieniem.

Taras na działce z wjazdem od wschodu

Gdy front domu ustawiamy po wschodniej stronie działki, dla tarasu szukamy miejsca bardziej słonecznego. Zazwyczaj sytuuje się go po przeciwległej stronie – wtedy jest mocno nasłoneczniony po południu. Jednak całkowite zadaszenie od strony zachodniej może zbytnio zaciemnić wnętrze domu. Dobre rozwiązanie to taras składający się z dwóch części – zadaszonej zachodniej i otwartej południowej.

Na działce z wjazdem od strony zachodniej

Taras najczęściej umieszcza się na bocznej elewacji – wtedy może być dobrze nasłoneczniony południowym światłem. Wówczas jednak w ogrodzie musimy znaleźć dodatkowe, bardziej zaciszne miejsce do wypoczynku. W takiej lokalizacji najlepiej urządzić je za domem. Wschodnia strona działki zapewni słońce w letni poranek i możliwość ucieczki w kojący cień w skwarne południe.

Taras przy domu na działce z wjazdem od południa

Taras często umieszcza się przy którejś z bocznych elewacji domu lub od frontu. Taka lokalizacja tarasu nie jest już tak zaciszna, trzeba wtedy zadbać o dodatkowe osłonięcie go od ulicy, być może również garażu lub śmietnika. Jeśli zadaszenie tarasu wspiera słup lub filar, może się on stać podstawą do oparcia na nim konstrukcji pergoli osłaniających go od ulicy.

Dodaj komentarz