Kategorie
Inspiracje Taras

Lokalizacja tarasu względem stron świata

Lokalizacja tarasu ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonalności. Wybierając miejsce na taras, należy dobrze zbadać, w jaki sposób przesuwa się słońce, o jakich porach dnia poszczególne miejsca są najbardziej nasłonecznione, a które pozostają w cieniu.

W wyborze lokalizacji tarasu względem stron świata decydują nasze preferencje. Nasłoneczniony taras będzie idealny dla wielbicieli plaży i gorącego klimatu, ale trudno będzie na nim zjeść obiad w skwarne lipcowe południe. Zacieniony da ulgę w skwarze, ale wielbiciele kąpieli słonecznych będą musieli poszukać miejsca na leżak w innej części ogrodu. Słońce i cień docierają na taras z różną siłą, zależy to od lokalizacji tarasu względem stron świata, jego zadaszenia oraz otaczających go roślin.

Lokalizacja tarasu od południa

Południowa i zachodnia strona dadzą miejsce mocno nasłonecznione, przyjemne wczesną wiosną, ale w upalne lato trudne do zniesienia. Ulgę przyniesie zadaszenie lub drzewo z rozłożystą nieprzepuszczającą promieni słonecznych koroną. Zbyt nisko położony dach tarasu może jednak sprawić, że będzie tam duszno. Doskonalą osłoną są pnącza, przez które przesącza się delikatne rozproszone światło.

Miejsce na taras od wschodu

Wschodnia lokalizacja tarasu sprawi, że będzie nasłoneczniony jedynie do południa. Zazwyczaj nie wymaga zadaszenia – słońce przedpołudniowe świeci na tyle krótko, że nie zdąży się przegrzać. Ci, którzy korzystają z tarasu po pracy znajdą tam cień i komfortowe warunki do wypoczynku. Aby się opalać, trzeba będzie poszukać innego miejsca w ogrodzie.

Taras od północy

Północ nie jest wymarzonym miejscem na taras szczególnie dla tych, którzy przynajmniej przez część dnia potrzebują słońca. Na taras od północy zawsze będzie docierało światło rozproszone, gdy go dodatkowo zadaszymy, może tam zagościć wilgoć.

Taras od zachodu

Taką lokalizację tarasu docenią miłośnicy wieczornego wypoczywania czy biesiadowania na tarasie. Taras od zachodu zapewni nam przyjemny widok na zachodzące słońce. Zachodnia lokalizacja tarasu sprawi też, że nawet w letnie południe nie będzie się on mocno nagrzewać, jednak niekiedy warto go częściowo osłonić. Minusem takiej lokalizacji, w przypadku niczym nie osłoniętych tarasów mogą być natomiast silne zachodnie wiatry.

Dodaj komentarz