Kategorie
Taras Wyposażenie

Markiza boczna do zadań specjalnych

Chcąc osłonić balkon lub taras po bokach do wyboru mamy kilka rozwiązań. Jednym z nich jest markiza boczna, której niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego złożenia, gdy osłona przestanie być potrzebna.

Standardowa markiza boczna mocowana jest najczęściej do ściany budynku, do której przylega taras lub balkon. Jej poszycie rozwija się w pozycji pionowej. Po rozwinięciu markiza jest przytwierdzana zaczepem do słupka końcowego lub specjalnego uchwytu. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w każdej sytuacji. Co wówczas?

Markiza boczna rozwijana od góry

Jeśli potrzebujemy niezbyt szerokiej, lecz wysokiej przesłony bocznej dobrym rozwiązaniem będzie wybór markizy rozwijanej w pionie. Będzie to markiza boczna, której kasetę można zamocować w pozycji poziomej do ściany lub konstrukcji zadaszenia tarasu czy balkonu.
Taka markiza sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku balkonów, gdzie montaż markizy rozwijanej w poziomie zwykle nie jest możliwy. Przymocowana za pomocą konsoli ściennej do ściany budynku lub konsoli sufitowej do znajdującej się powyżej płyty balkonowej, osłoni balkon przed wzrokiem sąsiada. Po rozwinięciu poszycia markizy mocuje się je do balustrady balkonu specjalnym zaczepem. Gdy osłona nie jest dłużej potrzebna można ją w łatwy i szybki sposób zwinąć.

fot. Tchibo
fot. Tchibo

Podwójna markiza

Aby osłonić większą powierzchnię tarasu przed wzrokiem ciekawskich, wiatrem i nisko padającymi promieniami słońca można zdecydować się na podwójną markizę boczną. Na taką osłonę składają się dwa poszycia chowane w podwójnej kasecie. Każdy z materiałów rozwija się osobno i przyczepia do osobnego słupka końcowego, znajdującego się po przeciwnej stronie kasety.
Podwójna markiza boczna może posłużyć do wykonania długiej, nawet 6-metrowej osłony tarasu, np. od strony frontowej. Sprawdzi się również dobrze jako osłona narożna (wystarczy zainstalować ją w narożu tarasu). W ten sposób miejsce wypoczynku zostanie osłonięte z dwóch stron.

fot. Blumfeldt
fot. Blumfeldt

Markiza boczna w formie wachlarza

Ciekawym rozwiązaniem są również markizy boczne w formie wachlarza. Najczęściej wykorzystywane są do osłony balkonu przed słońcem, niezbyt silnym wiatrem, ale przede wszystkim w celu zapewniania większej prywatności. Osłonę w kształcie wachlarza mocuje się do ściany, tuż nad krawędzią balustrady balkonu. Złożona znajduje się w pozycji pionowej, przylegając do ściany budynku, do której została zamocowana.

fot. La Redoute
La Redoute


Przeczytaj także: Markizy boczne, czyli osłony na żądanie

2 odpowiedzi na “Markiza boczna do zadań specjalnych”

A może pergola? Albo z ciekawie wyglądających rozwiązań, żagle? Na novelity.pl jest fajny artykuł na temat – przedstawiamy tam różne rozwiązania, opisując ich wady i zalety 🙂 zajrzyjcie koniecznie. Możecie też skorzystać z naszej bazy fachowców i od razu zamówić ekipę, która zainstaluje dla Was wybrany rodzaj osłony 🙂

Prosiłbym o podanie ceny markizy bocznej rozwijanej od góry
Dziekuje i pozdrawiam

Dodaj komentarz