Meble z technorattanu to hit ostatnich lat. Wyglądem odwzorowują te wykonane z rattanu, są jednak bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i trwalsze od mebli wykonanych z naturalnego materiału. Nie wymagają też praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Dobrej jakości meble z plecionki technorattanowej utrzymują jednak swoją dość wysoką cenę. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów zakupu efektownego i trwałego wyposażenia tarasu, warto zdecydować się na meble tarasowe z tworzywa sztucznego formowanego wtryskowo. Dzięki technice produkcji otrzymany wtryskowo odlew do złudzenia przypomina strukturę technorattanu, czyli plecionkę z charakterystycznymi przerwami. Takie meble na pierwszy rzut oka są trudne do rozróżnienia od tych wykonywanych z przeplatanych pasków. Mogą imitować zarówno meble wykonane z plecionki płaskiej, jak i okrągłej (np. zestaw mebli ogrodowych Corona). Zastosowanie polipropylenu sprawia, że meble tarasowe są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie wiatru, deszczu, mrozu, oraz promieniowania UV. Ich kolor nie blaknie pomimo długotrwałej ekspozycji słonecznej. Za meble z tworzywa sztucznego formowanego wtryskowy zapłacimy mniej niż za meble wykonane z plecionki technorattanowej, mogą być jednak równie efektowne i z pewnością posłużą nam przez wiele sezonów.
Meble tarasowe w modnych zestawach
Meble tarasowe z tworzywa formowanego wtryskowo, takie jak meble ogrodowe Corfu, dostępne są w formie praktycznych zestawów balkonowych i tarasowych. Bez problemu dobierzemy więc produkty do naszych potrzeb i przestrzeni, którą chcemy zagospodarować. Na mniejszych powierzchnia sprawdzą się niewielkie zestawy, w skład których wchodzą dwa wygodne fotele z podłokietnikami. Zestaw ten można również wzbogacić o praktyczny stolik, na którym można spożywać posiłki, odstawić filiżankę z kawą czy postawić laptopa. Stolik może być tradycyjny lub z podwójnym „blatem”, dzięki czemu zyskujemy podwójną ilość miejsca na odkładane przedmioty. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią warto zdecydować się na bardziej rozbudowany zestaw, składający się z komfortowej dwuosobowej sofy, foteli i stolika. To dobre rozwiązanie na wielkomiejski balkon czy przestronny taras. Takie meble z powodzeniem ustawimy też w ogrodzie. Jeśli zależy na komfortowym wypoczynku, a powierzchnia naszego tarasu czy balkonu jest wystarczająco duża, dobrym rozwiązaniem będzie również zestaw, tworzący efektowny narożnik. Składają się na niego trzy fotele z oparciem, jedna otomana (podnóżek) oraz kwadratowy stolik kawowy. Dzięki modułowej budowie poszczególne elementy można dowolnie komponować, dostosowując zestaw do naszych aktualnych potrzeb. Meble tarasowe z tworzywa o strukturze technorattanu to także duże zestawy przeznaczone dla 6 osób. Mogą się na nie składać dwie dwuosobowe sofy, dwa fotele oraz duży prostokątny stół. Dzięki odpowiedniej wysokości będzie on odpowiedni do wygodnego spożywania posiłków. Inne praktyczne rozwiązania to zestawy ze stolikiem mogącym pełnić funkcję skrzyni, w której schowamy wszystkie niezbędne rzeczy czy też poduszki do mebli ogrodowych.
Zestawy mebli tarasowych z tworzywa sztucznego dostępne są w kilku modnych, sprawdzonych kolorach. Prym wiodą odcienie brązu, które wyglądem najbardziej przypominają meble z naturalnego rattanu. Dużą popularnością cieszą się również meble w bardziej nowoczesnych kolorach – np. piaskowym, szarym czy antracytowym.
Meble tarasowe niczym z technorattanu – względy praktyczne
Dla zwiększenia komfortu korzystania z mebli wykonanych z tworzywa siedziska wyposaża się w efektowne, miękkie poduszki. Ich poszewki zapinane są na zamek błyskawiczny, dzięki czemu w razie potrzeby można je szybko zdjąć i uprać.
Meble z formowanego tworzywa dostarczane są w docelowe miejsce w paczkach. Przeznaczone są do samodzielnego montażu, co również ma wpływ na ich niższą cenę. Montaż nie jest jednak skomplikowany. Bez problemu przeprowadzimy go samodzielnie w kilkanaście minut według załączonej instrukcji. Tworzywo, z jakiego wykonywane są takie meble tarasowe nie wymaga żadnej konserwacji. Czyszczenie mebli sprowadza się do przecierania powierzchni wilgotną szmatką z niewielki dodatkiem płynu, jest więc mało pracochłonne i nie zajmie nam dużo czasu.
Przeczytaj także: „Meble z technorattanu – co warto o nich wiedzieć?”