Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Huśtawki tarasowe i balkonowe

Na taras lub balkon przydadzą się meble wypoczynkowe pozwalające zrelaksować się poprzez wprawienie ciała w ruch. Huśtawki tarasowe, bujane fotele, ławki, hamaki i wiszące kosze mogą dać wiele radości nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Na niedużym balkonie sprawdzą się huśtawki tarasowe w formie wiszących siedzisk, które można łatwo zdemontować lub przewiesić. Na większych powierzchniach możemy już bez problemu ustawić bujawki montowane na stojących stelażach. Każdy z mebli, niezależnie od rozmiarów, przyniesie nam upragniony relaks.

Wiszące huśtawki tarasowe

Jeśli nad naszym balkonem lub tarasem znajduje się wykusz, płyta balkonowa wyższej kondygnacji albo gzyms, możemy bez trudu zamontować hak, na którym zawiśnie huśtawka balkonowa lub tarasowa. Do wyboru mamy kilka wariantów wiszących foteli i leżanek. Do wyjątkowo atrakcyjnych można zaliczyć wiklinowe, plecione kosze. Ażurowa konstrukcja jest lekka i przewiewna. Zagłębienie mebla wypełnia się poduszkami lub małymi materacami tworzącymi przytulne, otulające siedzisko. Wprawiając wiszący fotel w wahadłowy ruch, możemy zatopić się w upojny rytm, osiągając błogi spokój. Huśtawki tarasowe są również wykonywane z wytrzymałej tkaniny, którą łatwo jest uprać. Bardzo atrakcyjnie wyglądają na balkonie barwne, pasiaste wzory materiałów, ożywiające wystrój przestrzeni. Nie które huśtawki materiałowe mają specjalne podpórki na nogi, również wykonane z tkaniny. Dwóch punktów montażowych będzie wymagał hamak lub podwieszany leżak. W nim zrelaksujemy całe ciało i rozprostujemy nogi – łatwo w takiej pozycji wpaść w błogi sen, zwłaszcza, że bujanie usypia nie tylko noworodki. Plecione hamaki sznurkowe będą lekkie w odbiorze, choć dla pełnego relaksu dobrze jest w nich ułożyć koc. Wygodniejsze dla ciała są hamaki tkaninowe. Powleczone wzmacniającą włókna warstwą będą odporne na trwałe zabrudzenia oraz wilgoć.

Huśtawki tarasowe na stelażach

fot. Destiny Collection
fot. Destiny Collection

Wygodnym modelem bujanych mebli tarasowych są huśtawki tarasowe zawieszane na sprężynach mocowanych na stojących stelażach. Większe meble wiszące są wyposażone dodatkowo w regulowaną formę zadaszenia. Tkaninowe daszki ustawimy tak, by dawały cień lub osłaniały od wiatru, według potrzeb. Stelaż siedziska wraz z oparciem wyściełany jest sztuczną tkaniną odporną na wodę i duże obciążenia. Dopiero na niej układa się materace, które łatwo jest prac i przechowywać we wnętrzu w czasie niepogody. Wybierając huśtawki tarasowe dobrze jest sprawdzić stabilność stelaża – tanie modele bywają nietrwałe i chybotliwe. Ważna jest też jakość sprężyn utrzymujących ławkę. Również hamaki tarasowe mogą być zawieszane na stelażach. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się rozpięte nad konstrukcją z efektownego drewna egzotycznego. Wnoszą do aranżacji tarasu kolonialny styl i tworzą wyjątkową atmosferę.

Bujane fotele

Bez stelaża i specjalnego montażu możemy mieć na tarasie lub balkonie huśtawki mobilne, które łatwo jest również włączyć do wystroju wnętrza. Bujane fotele znajdziemy dziś w wielu kolorach i formach. Jeśli bliski jest mam styl retro, nadal możemy zdecydować się na meble z giętego drewna z plecionym siedziskiem, nawiązującym do dawnych czasów. Jednak do nowoczesnego wystroju będą pasowały modne obecnie bujane fotele i leżanki wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Bajeczne kolory i odważne kształty sprawiają, że tego typu mebel, oprócz niezastąpionego relaksu, wniesie w przestrzeń naszego tarasu lub balkonu urok nowoczesnego dizajnu.

Przeczytaj także: „Jaki hamak na taras wybrać?”

Dodaj komentarz