Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Naprawa tarasu i balkonu przed zimą

Przed nadejściem zimy dobrze jest dokonać przeglądu tarasu i balkonu. Wykryte uszkodzenia i niedociągnięcia warto naprawić, zanim śnieg i mróz zagoszczą na dobre. Drobna naprawa tarasu czy balkonu nie zajmie dużo czasu, może za to uchronić naszą przydomową przestrzeń przed dalszą degradacją.

Jesienna aura z reguły nie sprzyja pracom, z jakimi wiąże się generalny remont tarasu czy balkonu. Jeśli jednak na zewnątrz utrzymuje się dodatnia temperatura, a w najbliższych dniach nie zanosi się na opady deszczu, warto rozważyć wykonanie kilku niezbyt skomplikowanych zabiegów, które zabezpieczą nasz taras lub balkon przed destrukcyjnym działaniem niskiej temperatury, mrozu czy nadmiaru wilgoci. Taka naprawa tarasu czy balkonu może obejść się bez wizyty fachowca. Większość prac naprawczych, przy odrobinie wprawy i chęci, możemy wykonać we własnym zakresie.

Naprawa tarasu i balkonu – rysy na płytkach, wykruszone fugi

Zimą wykonana z płytek ceramicznych posadzka tarasowa lub balkonowa poddawana jest prawdziwej próbie. Po ustąpieniu mrozu i śniegu uwidaczniają się wszystkie niedociągnięcia i błędy popełnione na etapie wykonania i wykończenia tych miejsc. Zamarzająca woda, która przedostała się pod okładzinę może prowadzić do pękania i odspajania się okładziny od podłoża, ale również do destrukcji betonowej płyty konstrukcyjnej. Jeśli więc zauważmy na powierzchni płytek rysy, pęknięcia lub odrywające się elementy posadzki, niestety generalny remont tarasu lub balkonu, polegający na usunięciu wszystkich warstw aż do płyty konstrukcyjnej i wykonaniu ich od nowa, może okazać się nieunikniony. Prace te najlepiej zaplanować na wiosnę. Aby jednak nie doszło do dalszych zniszczeń, pojedyncze uszkodzenia warto na czas zimy naprawić.
Występujące na powierzchni płytek rysy można pokryć elastyczną i wodoszczelną farbą. Zabezpieczy ona szczeliny przed wnikaniem w nie wody, co w konsekwencji może prowadzić do rozsadzenia płytki, odsłonięcia znajdujących się pod nią warstw i dalszej penetracji wilgoci. Dzięki odporności na działanie warunków atmosferycznych wykonana powłoka przetrzyma nawet srogą zimę, a wysoka elastyczności takiej farba do tarasów sprawi, że nie będzie się łuszczyć nie pękać.
Przed zimą warto też uzupełnić wykruszone spoiny. Zapobiegniemy w ten sposób wnikaniu wody w głębsze warstwy tarasu czy balkonu. Niewielkie ubytki wystarczy oczyścić i uzupełnić zaprawą. Przy większych brakach spoiny trzeba usunąć i wykonać nowe, stosując w tym celu mrozoodporną elastyczną zaprawę do spoinowania.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Odspajające się płytki

Gdy zauważmy, że któraś z płytek nie jest dobrze wiązana z podłożem należy ją podważyć i usunąć (wspomagając się przy tym np. dłutem czy szpachelką). Odsłonięte podłoże trzeba oczyścić z resztek kleju, nałożyć jego nową warstwę (klej musi być mrozoodporny, elastyczny) i przykleić nową płytkę. Klejem warto pokryć również jej spodnią powierzchnię. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że będzie się on znajdował pod całą powierzchnią płytki.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Naprawa tarasu i balkonu – cokoły

Przed zimą warto też sprawdzić jakość wykonania i zamocowania cokolików, którymi wykańcza się ścianę przylegającą do tarasu lub balkonu. Często zdarza się, że nie są one od góry niczym zabezpieczone – widoczna jest warstwa zaprawy, na którą zostały przymocowane. Przedostająca się i zamarzająca woda z czasem spowoduje odspojenie się płytek cokołowych od ściany. Aby temu zapobiec cokoliki należy zabezpieczyć od góry elastyczną spoiną – uszczelniaczem silikonowym. Na pokrywaną nim powierzchnię należy nanieść uprzednio grunt poprawiający przyczepność.

Naprawa tarasu i balkonu przed zimą – balustrady pod lupą

Jeśli na metalowej balustradzie jeszcze jesienią zauważymy ogniska rdzy, należy się ich pozbyć przed zimą. Zapobiegniemy w ten sposób dalszemu niszczeniu barierek. Rdzę możemy usunąć metalową szczotką, papierem ściernym lub szlifierką z odpowiednią nakładką. Oczyszczone miejsce pokrywa się farbą antykorozyjną do metalu.

Odsłonięta płyta

Jeśli płyta balkonowa lub tarasowa nie jest jeszcze wykończona, warto się jej uważnie przyjrzeć. Zauważalne rysy bądź pęknięcia trzeba zabezpieczyć masą naprawczą. W tym celu należy je w miarę potrzeby poszerzyć, tak aby szczelina miała minimum 5 mm szerokości, beton zwilżyć wodą i przed naniesieniem zaprawy pokryć masą kontaktową.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Naprawa tarasu i balkonu – odpowiednie warunki

Przed przystąpieniem do napraw należy sprawdzić prognozę pogody i upewnić się, że w czasie wykonywania prac, jak i po dokonaniu drobnego remontu tarasu czy balkonu temperatura powietrza będzie dodatnia, a dni i noce bezdeszczowe. Zdecydowana większość chemii budowlanej – zapraw, klejów itp., wymaga stosowania w temperaturze nie niższej niż 5°C. Tylko wtedy zachowują one swoje właściwości i parametry. Jeśli obawiamy się przelotnych opadów remontowaną nawierzchnię warto zabezpieczyć, osłaniając powierzchnię balkonu lub tarasu np. folią budowlaną. Należy jednak zapewnić przewiew powietrza, aby użyte preparaty mogły swobodnie schnąć.

Przeczytaj także: „Hydroizolacja tarasu i balkonu”

Dodaj komentarz