Kategorie
Taras Wyposażenie

Lampy solarne – efektowne i energooszczędne oświetlenie

Lampy solarne to sprawdzony sposób na efektowne, funkcjonalne i przede wszystkim nie generujące kosztów oświetlenie tarasu oraz posesji. Ich designerski wygląd sprawia, że każda przydomowa przestrzeń nabierze charakteru. Co warto wiedzieć o lampach solarnych na taras?

Oświetlenie tarasu pełni kilka istotnych funkcji. Pozwala nam korzystać z przydomowej przestrzeni po zmroku, podnosząc komfort i bezpieczeństwo przebywających na nim osób, buduje odpowiedni klimat na tarasie i podkreśla estetykę budynku. Efektowne oświetlenie tarasu, werandy czy posesji może jednak obciążać domowy budżet niemałymi kosztami za energię elektryczną. Rozwiązaniem pozwalającym stworzyć odpowiedni klimat na tarasie bez ponoszenia dodatkowych kosztów jest zastosowanie lamp solarnych.

Nowoczesne lampy solarne praktycznie niczym nie przypominają znanych nam dobrze prostych i nierzadko mało wydajnych solarnych lampek punktowych. Ich nowoczesny wygląd sprawia, że prezentują się niezwykle efektownie. Jedyne co je łączy to energooszczędność. Takie lampy do działania nie potrzebują zasilania kosztowną energią elektryczną. Ładowane są darmową energią słoneczną, dzięki czemu wykonane przy ich użyciu oświetlenie zewnętrzne nie generuje żadnych kosztów. Po zamontowaniu lamp pozostaje nam cieszyć się klimatycznym oświetleniem tarasu czy posesji.

Wybierając lampy solarne wysokiej jakości nie musimy obawiać się, że oświetlenie bezprzewodowe będzie mało wydajne. Zapewniają to nowoczesne rozwiązania techniczne, mocne diody LED i efektywne ogniwa słoneczne ale także inteligentne systemy zarządzania energią. Lampy są ładowane światłem dziennym każdego dnia – pozyskana w ten sposób energia przechowywana jest w wydajnych akumulatorach, wystarczających do generowania oświetlenia przez minimum 8 godzin po zmroku.

fot. GACOLI / www.solarlighting.pl
fot. GACOLI / www.solarlighting.pl

Nowoczesne lampy solarne – design na tarasie i w ogrodzie

Tarasy oraz werandy to miejsca wypoczynku, od których wymagamy zapewnienia coraz większego komfortu. Inwestujemy w wygodne i efektowne komplety wypoczynkowe oraz inne meble tarasowe, planujemy ich aranżację, tak aby nie odbiegała wyglądem i funkcjonalnością od domowych wnętrz. Nasze tarasy stają się prawdziwymi salonami na świeżym powietrzu, w których niemałe znaczenie odgrywa estetyka. Dlatego również wybór oświetlenia zewnętrznego nie powinien być przypadkowy.

fot. GACOLI MONROE / www.solarlighting.pl
fot. GACOLI MONROE / www.solarlighting.pl

Obecnie produkowane lampy solarne spełnią najwyższe wymagania estetyczne użytkowników przydomowych przestrzeni. Nowoczesne modele prezentują się równie efektownie, jak te stosowane we wnętrzach. Wyposażone są w smukłe nogi ze stali nierdzewnej i efektowne białe abażury, nadające im niezwykle elegancki wygląd. Wprowadza on na taras ciepły, domowy klimat, sprawiając że przydomowa przestrzeń staje się bardziej stylowa i estetyczna.
W ofercie lamp solarnych znaleźć można zarówno modele wiszące, które sprawdzą się m.in. nad tarasowym stołem, mniejsze lampy stołowe przypominające lampki nocne, które dzięki niewysokiej nodze i obszernemu kloszowi zapewniają krótki cień i rzucają ciepłe światło na stół, jak również duże lampy stojące z solidną podstawą i drewnianą półeczką, które doskonale będę się prezentowały przy tarasowym wypoczynku.

W sprzedaży znajdziemy również lampy solarne w formie kinkietów, które możemy zamocować do ściany budynku lub np. drewnianych słupów konstrukcji tarasu.

Lampy solarne z myślą o komforcie

Lampy solarne są całkowicie bezprzewodowe. Usprawnia to znacznie ich montaż, gdyż nie wymaga on stosowania żadnych narzędzi. Bezprzewodowe oświetlenie ułatwia także aranżację tarasu czy ogrodu. Daje nam bowiem możliwość zmiany aranżacji praktycznie w każdym momencie bez konieczności podłączenia do instalacji elektrycznej. Lampy solarne w każdej chwili możemy przenieść w wybrane miejsce, doświetlając dowolną strefę tarasu czy ogrodu.
Kolejną zaletą lamp solarnych jest to, że są one zasilane niskim napięciem, dzięki czemu ich eksploatacja jest całkowicie bezpieczna.

Wszystkie lampy solarne wyposażone są w diody emitujące światło o ciepłej, przyjemnej barwie. Niektóre modele wyposażane są dodatkowo w poręczny pilot zdalnego sterowania służący do ściemniania lub włączania oświetlenia. Dzięki temu możemy sterować lampą nie podnosząc się z tarasowej kanapy czy hamaka. Możliwość regulacji intensywności światła pozwala nam z kolei budować odpowiedni klimat na tarasie czy werandzie – bardziej dyskretne światło sprawdzi się podczas relaksu i rozmowy przy lampce wina, a intensywniejsze np. przy grillowaniu czy pracy po zachodzie słońca.

Lampy solarne wysokiej jakości wykonane są z trwałych, solidnych materiałów, zapewniających im całkowitą odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych – nie straszny im deszcz, ani śnieg. Dzięki temu mogą oświetlać taras czy posesję przez cały rok – nie ma potrzeby ich demontażu i chowania na zimę.
Opcjonalnie lampy solarne mogą być wyposażone w adapter do ładowania baterii energią elektryczną, dzięki czemu możemy je użytkować również we wnętrzach domu – np. właśnie zimą, gdy rzadko korzystamy z nich na tarasie.

 GACOLI ROOTS / www.solarlighting.pl
GACOLI ROOTS / www.solarlighting.pl

Bezprzewodowe świetlenie pod parasolem

Lampy solarne można z powodzeniem wykorzystać do oświetlenia przestrzeni znajdującej się pod parasolem przeciwsłonecznym. W tym celu stosuje się specjalne systemy oświetleniowe, w skład których wchodzą oprócz ogniwa słonecznego i wydajnego akumulatora również listwy z diodami, które w prosty sposób mocuje się do konstrukcji pod czaszą parasola. System wyposażony jest także często w pilot umożliwiający zdalne sterowanie oświetleniem. Rozwiązanie to polecane jest nie tylko inwestorom indywidualnym, ale również właścicielom ogródków restauracyjnych czy kawiarnianych z parasolami lub innymi formami osłon przeciwsłonecznych. Zastąpienie tradycyjnego oświetlenia elektrycznego, oświetleniem solarnym przyniesie spore oszczędności na kosztach energii.

Oświetlenie ogrodu, ścieżek i podjazdów

Bezprzewodowe lampy solarne to również sprawdzony sposób na energooszczędne i efektowne oświetlenie przydomowych ścieżek, podjazdu czy różnych zakątków w ogrodzie. Do oświetlenia posesji bardzo dobrze sprawdzają się lampy solarne wyposażone w czujniki zmierzchu, które automatycznie uruchamiają źródło światła, gdy zapada zmrok. Nie musimy więc pamiętać o włączaniu oświetlenia zewnętrznego – lampy robią to za nas.

 GACOLI CATWALK / www.solarlighting.pl
GACOLI CATWALK / www.solarlighting.pl

Oświetlenie ciągów komunikacyjnych na posesji najlepiej jest zrealizować w oparciu o lampy wolno stojące z diodami LEDowymi rzucającymi dyskretny strumień światła w każdym kierunku. Wysokość takich lamp jest zróżnicowana. Lampy niższe, o wysokości np. 40 cm sprawdzą się m.in. na obrzeżach ścieżek. Lampy wyższe, np. 75-centymetrowe z powodzeniem będziemy mogli zastosować również przy wyższej roślinności, np. wśród rabat, bez obaw o zasłonięcie źródła światła. Lampy wolno stojące wyposażone są w długą sztycę, która umożliwia łatwe i stabilne osadzenie ich w gruncie – bez pracochłonnego montażu i konieczności stosowania różnych narzędzi.

Ciekawym uzupełnieniem lamp wolno stojących na posesji są również bezprzewodowe kinkiety solarne , które można zamocować np. na ogrodzeniu czy ścianie budynku. Dzięki ich zastosowaniu stworzymy praktycznie oświetlenie zewnętrzne każdej strefy posesji, utrzymane w tej samej stylistyce.

Oświetlenie ogrodu czy podjazdu można również wykonać stosując efektowne lampy solarne, które wyglądem przypominają stojące lampy domowe – wyposażone są w wąską nogę zakończoną sztycą oraz efektowny abażur w modnym białym kolorze. Takie lampy z powodzeniem możemy umieścić nie tylko w gruncie ale również w kwietnikach i donicach, dzięki czemu będą pięknie oświetlać po zmroku rosnące w nich kwiaty.

Dodaj komentarz