Kategorie
Taras Wyposażenie

Obiad na tarasie – jaki stół na taras wybrać?

Odpowiednio duży balkon lub taras mogą latem pełnić funkcję letniej jadalni. Posiłki pod gołym niebem nie tylko wzmagają apetyt, ale też służą wypoczynkowi na łonie natury. By zbudować najprostszą jadalnię na świeżym powietrzu, wystarczą odpowiedni stół i krzesła. Jaki stół na taras wybrać?

Wybór mebli tarasowych jest tak duży, że z łatwością dobierzemy odpowiedni stół na taras zarówno, gdy miejsca jest niewiele jak i wówczas, gdy dysponujemy większą przestrzenią. Nawet jeśli rodzina jest niewielka, ale mamy duży taras, zdecydujmy się na większy stół. Służyć on będzie nie tylko wygodzie podczas spożywania posiłków, ale sprawdzi się także, gdy odwiedzą nas goście.

Meble tarasowe – podstawa aranżacji

Stół na taras może być meblem o charakterze „jadalnianym” nawiązującym materiałem, z którego został wykonany do mebli typowych dla wnętrz. Jeśli wybierzemy mebel z drewna lub ze szklanym blatem jadalnia na tarasie będzie przypominać domową. Bardziej „piknikowy” styl nadamy jadalni pod chmurką wybierając stół na taras z technorattanu lub plastiku.
Najlepiej kupować stół w komplecie z krzesłami. Biesiadzie przy stole będą sprzyjały krzesła z podłokietnikami. Rozłóżmy na nich kolorowe poduchy – dzięki nim będzie wygodniej i bardziej przytulnie. Poza stołem i krzesłami warto pomyśleć o niewielkim stoliczku-barku na kółkach. Taki pomocnik przyda się na napoje, a także wówczas gdy będziemy chcieli odstawić naczynia. Jeśli miejsca jest dosyć warto też pomyśleć o niewielkiej szafce lub regale, które także mogą pełnić funkcje pomocnicze.

fot. Gloster
fot. Gloster

Stół na taras dostosowany do potrzeb

Wielkość stołu zależy oczywiście od liczby osób, które mają przy nim zasiadać. Stół czteroosobowy o blacie kwadratowym powinien mieć bok długości co najmniej 80 cm, prostokątny stół na taras powinien mieć blat o minimalnych wymiarach 120×80 cm, zaś średnica stołu okrągłego powinna wynosić około 100 cm. Przy stole o szerokości 150-160 cm i głębokości 80 cm zasiądzie już 6 osób, stół okrągły dla sześciu osób będzie wygodny, gdy jego średnica będzie wynosić 140-150 cm, natomiast prostokątny stół dla ośmiu osób musi mieć szerokość około 220 cm i głębokość około 80-90 cm. Trzeba też pamiętać o krześle, którego siedzisko ma zazwyczaj głębokość około 50 cm.

fot. Aleksander Rose
fot. Aleksander Rose

Miejsce na stół na taras

Nie zawsze będziemy mogli wybrać stół na taras o pożądanych wymiarach, gdyż konieczne jest wolne miejsce, by wygodnie siadać na krzesłach i wstawać od stołu. Na komfortowe odstawianie krzesła z oparciem potrzeba wolnego miejsca o długości i szerokości co najmniej 80 cm, dlatego by wygodnie poruszać się przy stole, na stół czteroosobowy trzeba wygospodarować około 6 m2 przestrzeni. Gdy zaś planujemy ustawienie na tarasie stołu sześcio- lub ośmioosobowego potrzeba około 12 m2 miejsca.

Przeczytaj także: „Wybieramy parasol ogrodowy”

W odpowiedzi na “Obiad na tarasie – jaki stół na taras wybrać?”

Na taras to raczej nieduży stolik. Solidna konstrukcja i wytrwała. Ja zdecydowałam się na firmę Ikar. Mają bardzo nowoczesne, a zarazem wygodne i praktyczne meble. Wybrałam takie krzesełka ze stolikiem w komplecie:) ikershop.com/pl/mannequin-01/262-krzeslo-mannequin-01-amarant.html
Bardzo dobrze wyglądają na moim tarasie:) Nie ma potrzeby podkładać poduszek itp. Nawet szkoda zakrywać taki design ;]

Dodaj komentarz