Niezależnie od tego czy taras jest zadaszony czy też nie oprawy oświetleniowe można zamontować na ścianach tarasu. Wysokość na jakiej zostanie zamontowane oświetlenie tarasu nie powinna być jednak przypadkowa. Punktem odniesienia dla oświetlenia na tarasie może być górna krawędź drzwi balkonowych – gdy strumień światła jest skierowany w dół. Jeśli strumień światła będzie skierowany do góry oświetlenie tarasowe lepiej zamontować niżej np. w miejscach podziału okien.
Coraz częściej oświetlenie tarasu montuje się także w tarasowej posadzce np. zaznaczając nim granice tarasu. Daje ono bardzo dyskretne i nastrojowe światło, a zarazem buduje poczucie bezpieczeństwa – podkreślona światłem krawędź posadzki tarasu sprawi, że w mroku nocy czytelna będzie dla nas jego granica.
Oświetlenie tarasowe można także zamontować wokół niego – tu ilość dostarczanego na taras światła będzie zależała od wysokości lampy – im będzie ona wyższa, tym większy będzie jej zasięg. W tym przypadku wykorzystuje się często lampy solarne mocowane na słupkach, które można wbić w ziemię.
Wiele możliwości oświetlenia tarasu daje jego zadaszenie. Zamontowane w nim światło będzie oświetlało taras centralnie. Częstym rozwiązaniem jest sytuowanie oświetlenia tarasowego nad stołem. Jeśli taras chroni wysunięty okap oświetlenie tarasu instaluje się także w jego podbitce – to najczęściej rozmieszczone regularnie oświetlenie punktowe.
Lampy na taras
Do oświetlenia tarasu można wykorzystać zarówno lampy wiszące, kinkiety jak i lampy stojące. Tak też często są projektowane kolekcje lamp na taras. Obok tradycyjnych form opraw naśladujących np. XIX wieczne lampy gazowe coraz częściej pojawiają się nowoczesne modele lamp na taras o uproszczonej geometrycznej formie. Oprawy najczęściej wykonuje się z aluminium. Uniwersalnym rozwiązaniem są proste lampy tarasowe o industrialnym rodowodzie. To zarówno plafoniery jak i kinkiety. Wielu zwolenników mają kinkiety, które dają światło rozproszone, doskonale budujące klimat po zmroku. Licznych zwolenników mają też reflektorki, których światłem, dzięki regulowanemu ramieniu oprawy, można manewrować, kierując je w pożądane miejsce. W oprawach lamp oświetlających taras często stosuje się szkło mrożone, które dyskretnie rozprasza światło.
Oświetlenie tarasu – źródła światła
Równie istotny jest właściwy dobór źródeł światła. Zamiast energochłonnych i stopniowo usuwanych z obrotu wolframowych żarówek do oświetlenia tarasu można użyć świetlówek kompaktowych, które emitują ciepłe światło, żarówek halogenowych – doskonale sprawdzających się w oświetleniu akcentującym – oraz lamp LED, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 80% energii. Ich zaletą jest również niezwykła trwałość – świecą 30-50 tysięcy godzin. Dzięki różnym gwintom LED-y stosuje się zarówno w akcentującym oświetleniu tarasu, dekoracyjnym czy iluminacyjnym, jak i do opraw dających światło ogólne. Coraz większą popularnością cieszą się lamy LED zintegrowane z oprawą, ponieważ są odporne na uderzenia i zarysowania chętnie instaluje się je w posadzce tarasu.
Lampy na taras – ważne bezpieczeństwo
Wybierając lampy na taras powinniśmy kierować się nie tylko swoim gustem. Liczy się przede wszystkim to, czy są one przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Podawany przez producentów dwucyfrowy symbol IP informuje o poziomie ochrony oprawy przed wnikaniem pyłu (pierwsza cyfra od 0 do 6) i cieczy (druga cyfra od 0 do 8). Zewnętrzne oprawy ścienne, stanowiące oświetlenie tarasu powinny być oznaczone symbolem IP 44, oznaczenie IP 54 muszą mieć oprawy w formie słupków, zaś IP 66 – oprawy przeznaczone do montażu w gruncie. Jeśli przy tarasie znajduje się oczko wodne IP zastosowanych tam lamp powinno mieć wartość 68. Warto sprawdzić klasę ochronności lamp – oznaczona jest ona cyfrą rzymską i określa izolację elektryczną. Lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, zaś lampy do podświetlenia oczek wodnych – III.