Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Parasol ogrodowy – wybieramy parasol na taras i balkon

Parasole ogrodowe osłonią nas przed deszczem i nadmiernym słońcem. Model dostosowany do potrzeb oraz powierzchni balkonu czy tarasu sprawi, że wypoczynek będzie kompletny.

Parasol ogrodowy to przesłona mobilna i uniwersalna – stąd jej popularność, nie tylko w ogrodzie. Wybierając odpowiedni parasol ogrodowy warto zastanowić się, jakiego rodzaju produkt będzie spełniał nasze oczekiwania oraz jak dużą powierzchnię balkonu czy tarasu chcemy przesłonić. Niezbędne może okazać się zacienienie całej powierzchni lub jedynie stołu na tarasie.

Parasol ogrodowy – cena a jakość

W przystępnej cenie znajdziemy wiele prostych modeli parasoli ogrodowych, które pochodzą z seryjnej produkcji. Nie zawsze są one na tyle trwałe aby przerwać bardziej ekstremalne warunki, ale spełnią podstawową funkcję przez kilka sezonów. Produkty droższe będą miały wieloletnią gwarancję, solidniejszą konstrukcję i więcej funkcji. Parasol ogrodowy wykonany z trwalszych materiałów ma zazwyczaj lepiej dopracowane detale, stabilniejszy stojak oraz wytrzymalszą tkaninę czaszy. Warto rozważyć czy potrzebujemy sprzętu przejściowego, czy takiego na wiele lat. Najtańsze parasole ogrodowe można nabyć już za 20-30 zł. Droższe osiągają ceny nawet do kilku tysięcy złotych.

Parasole ogrodowe – wielkość i średnica

Mały parasol to taki, który po rozłożeniu ma do 2 m średnicy. To doskonałe rozwiązanie na nieduże balkony. Na większy taras dobrze jest zdecydować się na model ogrodowy, którego czasza może mieć do 5 m średnicy. Zazwyczaj na balkony wybiera się składane, lekkie parasole. Tarasowe mogą być dodatkowo montowane na stałe. Wygodne będą solidniejsze i cięższe egzemplarze. Nawet jeśli nie mocujemy śrubami podstawy do tarasu, duże parasole ogrodowe mają trudną do przesunięcia bazę, wyprodukowaną z betonu lub granitu. Lżejsze będą miały podstawę z metalu lub plastiku. Bazy z tworzyw sztucznych mają otwór z korkiem pozwalający na wlanie do środka wody lub wsypanie piasku dla obciążenia i stabilizacji konstrukcji. Noga parasola może być drewniana (najczęściej dębowa lub z teaku), lub metalowa a jej usytuowanie nie zawsze jest centralne. Boczne ustawienie tworzy rodzaj wysięgnika pozwalającego na łatwiejsze osłonięcie np. leżaka, bez zajmowania przestrzeni zacienionej bazą stelaża. Prosta noga może być mocowana w otworze w środku blatu stołu ogrodowego.

fot. Gloster
fot. Gloster

Parasol ogrodowy – czasza i sposób otwierania

Parasole ogrodowe mogą mieć różny kształt czaszy. W zależności od własnych preferencji oraz stylu tarasu możemy zdecydować się na wersję okrągłą, kwadratową lub wielokątną. Zwróćmy uwagę na kolor pokrycia – warto wybrać taki parasol, który wtopi lub nieco ożywi nasz krajobraz. Najczęściej wybierane są jasne barwy, „nieprzyciągające” promieni słonecznych. Tkanina parasola to najczęściej wodoodporne płótno. Powinno być wzmocnione i odporne na silne podmuchy wiatru oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo warto sprawdzić, czy materiał jest wzbogacony o filtry przeciw promieniowaniem UV – nie będzie wówczas płowiał. Powinien również być łatwy do czyszczenia i zaimpregnowany przeciw trwałym zabrudzeniom. Duże parasole tarasowe miewają system otwierania na zasadzie kołowrotka. Dzięki przekładni nie trzeba używać wiele siły podczas jego obsługi. Mniejsze parasole zamykają się jak zwykłe parasolki, czyli na zatrzask. Dzięki teleskopowej budowie stelaża możliwe będzie zatrzymanie parasola na dowolnej wysokości. Dodatkowy przegub w bardziej rozbudowanych wersjach pozwala na ustawienie czasy pod kątem (360oobrotu), w zależności od padania promieni słonecznych. Czasza może być wzbogacona o mocowaną na rzepach moskitierę, chroniącą np. strefę stołu i krzeseł.

Parasole ogrodowe

Parasole ogrodowe
Picture 9 of 10

fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Tarasowe meble wypoczynkowe”

Dodaj komentarz