Kategorie
Budowa i materiały Taras

Płytki klinkierowe na taras

Płytki klinkierowe łączą trwałość z oryginalną estetyką, zawsze budują elegancki klimat nawet na niewielkim tarasie lub balkonie. Są synonimem prestiżu i solidności. Płytki klinkierowe na taras – co warto o nich wiedzieć?

Płytki klinkierowe sprawdzą się bardzo dobrze na posadzce tarasu lub balkonu, gdyż nie są wrażliwe na deszcz, mróz, ani silne promieniowanie UV. Właściwości klinkieru sprawiają, że jest to materiał niezwykle trwały, doskonale zdający egzamin na zewnątrz i wytrzymały na różne obciążenia.

Efektowne płytki klinkierowe

Ceglany wizerunek klinkieru sprawia, że odbierany jest on jako naturalny i ciepły materiał. Płytki klinkierowe mogą występować jako nieszkliwione, czyli matowe. Wówczas mają kolor ceglasto-czerwony lub bordowy. Ich powierzchnia może także być glazurowana albo szkliwiona, co sprawia, że płytki klinkierowe mogą przyjmować wiele barw. Błyszczące płytki będą bardziej śliskie, co nie jest pożądane na tarasie lub balkonie. Dlatego dobrze jest wybrać mniej gładkie lub wręcz ryflowane. Posadzka z klinkieru wzbogacona w rowki na powierzchni kafli przyda się zwłaszcza na schodach tarasowych. Jasne odcienie płytek doskonale sprawdzą się na niewielkich powierzchniach tarasów i balkonów. Na obszernych tarasach można pokusić się o zastosowanie ciemniejszych i odważnych kolorów. Dzięki różnym kształtom i rozmiarom płytek klinkierowych mamy możliwość wykonania z nich ciekawych aranżacji, np. przypominających dawny klinkierowy bruk uliczny lub wręcz mozaikowe okręgi.

Invalid Displayed Gallery

Płytki klinkierowe odpowiednio ułożenie

Choć płytki klinkierowe mają bardzo niską nasiąkliwość, dla trwałości posadzki niebezpieczeństwo stwarza wnikanie wilgoci pod ich powierzchnię. Dlatego taras lub balkon musi być odpowiednio przygotowany, a sam klinkier profesjonalnie przytwierdzony. Płyta podkładu powinna być równa i mieć wykonane odpowiednie spadki umożliwiające odprowadzenie wody opadowej. Na betonowej warstwie wyrównawczej musi znaleźć się izolacja przeciwwilgociowa. Jej dolna warstwa może być wykonana z folii, membrany lub papy. Na niej powinna znaleźć się mineralna masa hydroizolacyjna lub płynna folia. Płytki klinkierowe przykleja się na elastyczną i mrozoodporną zaprawę lub klej. Dobrze jest zastosować produkt specjalnie przeznaczony do klinkieru. Preparaty te są dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych i wytrzymują naprężenia zachodzące w posadzce pod wpływem różnic temperatury. Do dyspozycji mamy też kleje o właściwościach uszczelniających lub wyrównujących podłoże. Warto wybierać zaprawy do płytek klinkierowych z dodatkiem trasu, który ogranicza powstawanie wykwitów solnych. Również spoiny, którymi wypełnimy dystanse między płytkami muszą być wodoodporne, elastyczne i mrozoodporne. Bez trudu wybierzemy fugę w kolorze płytek. Najlepiej jeśli i ona ma w swym składzie tras. Skrajne szczeliny tarasu powinny być wypełnione silikonowym uszczelniaczem, który również jest dostępny w szerokiej gamie barwnej.

Invalid Displayed Gallery

Przeczytaj także: „Jak wykonać taras w jeden dzień?”

Dodaj komentarz