Obecnie na rynku dostępne są płyty kamienne o przeróżnych barwach i kształtach, co daje nieograniczone możliwości efektownej aranżacji tarasu. Niezaprzeczalny urok kamienia idzie w parze z praktycznymi aspektami wykonanej z niego powierzchni. Układając płytki kamienne na tarasie, otrzymujemy posadzkę bardzo wytrzymałą oraz łatwą w utrzymaniu, ponieważ okresowo przeprowadzana impregnacja zabezpiecza przed trwałymi zabrudzeniami.
Płyty kamienne – materiał
Na tarasy polecany jest granit (najbardziej popularny), bazalt i łupek. Płytki kamienne wykonane z tych materiałów są trwałe, twarde, mrozoodporne, nienasiąkliwe oraz odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Do wykończenia tarasów można również z powodzeniem stosować odpowiednio zaimpregnowane skały okruchowe, np. mocno zbite wapienie lub piaskowce.
• Granit to kamień twardy, o niskiej ścieralności i nasiąkliwości. Charakteryzuje się dużą odpornością na działanie zmieniających się warunków atmosferycznych. Pod wpływem deszczu i śniegu na posadzce wykonanej z płytek granitowych nie tworzą się wykwity. Naturalnie gładka powierzchnia płytek nie jest podatna na zniszczenia mechaniczne, tłuszcz czy oddziaływanie kwasów. Granit przybiera różne barwy – najczęściej szare, jasnoszare, spotkać można także białe, białoróżowe, zielone, czerwone, ciemnoszare.
• Bazalt jest łatwy w obróbce, a płyty z niego wykonane są trwałe, mrozoodporne oraz odporne na ścieranie. Ma głęboką stalowoczarną barwę.
• Łupek jest niezwykle twardy i wytrzymały na szkodliwe czynniki zewnętrzne, mróz i wilgoć. Płytki z łupka dostępne są w różnych odcieniach szarości.
• Wapienie zbite mają lepsze właściwości techniczne niż wapienie lekkie, są bardziej dekoracyjne. Na tarasach stosuje się je w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych. Barwa wapieni jest głównie biała lub szara, rzadziej występuje natomiast czerwona i czarna.
• Piaskowiec jest zwięzłą skałą osadową, należy do grupy skał okruchowych. To kamień bardziej porowaty, mniej twardy i odporny na ścieranie od granitu. Przyjmuje różne zabarwienia, od szarego po żółte, czerwone i białe.
Płyty kamienne – faktury i kształty
Płyty kamienne mają fakturę polerowaną, szlifowaną, płomieniową, piaskowaną, groszkowaną, jak również łuskaną. Na taras – ze względu na niebezpieczeństwo poślizgu – nie zaleca się stosowania szlifowanych lub polerowanych powierzchni. Płyty kamienne mogą mieć kształty regularne (prostokąta lub kwadratu) lub nieregularne.
• Cięte płytki z kamienia naturalnego. Są dwie techniki cięcia – płytki mogą być cięte po krawędziach lub „po płaszczyznach”. Płyty kamienne formatowane (obcięte jedynie po krawędziach) zachowują swoje nieregularności w płaszczyznach, które są widoczne po ułożeniu posadzki tarasu. Kamienie cięte można w różnorodny sposób obrabiać, osiągając nawet bardzo gładką powierzchnię.
• Płyty naturalne łupane mają nieregularne powierzchnie i kształty. Ich zaletą jest to, że kamień naturalny nie ma identycznego koloru – ma różne odcienie, a czasami przebarwienia. W rezultacie posadzka tarasu jest niewymuszenie zróżnicowana.
Produkty z kamienia
Oprócz kamienia naturalnego do wykończenia tarasu stosuje się także produkty sztuczne, tzw. konglomeraty kamienne. To drobne cząstki kamienia połączone żywicą poliestrową i wzmocnione włóknami szklanymi. W wyniki produkcji powstają gotowe elementy, które – w zależności od zastosowanego wypełniacza – mają gładką lub chropowatą fakturę, np. kamienia łamanego.
Przeczytaj także: „Jaką markizę na taras wybrać?”
4 odpowiedzi na “Płyty kamienne na taras”
Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Oba w realu wyglądają świetnie. Podoba mi się realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.
Też mam Bruk-Bet, jest ok
Nie polecam firmy art decor z raciborza ..wzieta zaliczka …taras nie zrobiony ..przez cale wakacje..nie mieli czasu..
na jakim podłożu wykonać taras z płyt kamiennych lub ceramicznych?