Kategorie
Inspiracje Taras

Pokój w ogrodzie, czyli praktycznie o tarasie

Rzadko można obecnie spotkać nowo wybudowany dom pozbawiony tarasu. Moda na rozbudowane strefy pośrednie wydaje się ciągle rozpowszechniać. Często budynek jest ozdobionym więcej niż jednym tarasem, przez co wzrasta jego atrakcyjność, a także komfort życia jego mieszkańców.

Praktyczny i funkcjonalny taras można traktować jako dodatkowy pokój znajdujący się częściowo w ogrodzie. Jeśli będzie dobrze pomyślany może dawać dużo pożytku i radości.

Po co nam taras?

Noowoczesny taras może być usytuowany w różnych miejscach. Już nie rezerwuje się dla niego jedynie parteru w okolicach salonu, ale i wyższe kondygnacje. Nasz pokój w ogrodzie może przylegać do sypialni, łazienki lub holu, pełniąc tam różne funkcje. Blisko pralni staje się doskonałym miejscem suszenia i wietrzenia bielizny. Taras przylegający do pokoju na piętrze, można zaadaptować na zacisze relaksu na świeżym powietrzu. Usytuowany na dachu pozwoli ciszyć się intymnością – miło będzie się tu opalać, z dala od wzroku ciekawskich. Taras z wyjściem od strony kuchni ułatwi gospodyni komunikację między domem a ogrodem. Przyjemnie będzie otworzyć drzwi wprost na otaczającą przyrodę, wystawić potrawę w celu ostudzenia jej lub chwilę odpocząć na leżaku w trakcie gotowania. Przeniesienie jadalni z wnętrza na pobliski taras ucieszy całą rodzinę, musi mieć on jednak minimum 20m2 powierzchni.

Invalid Displayed Gallery

Estetyka tarasu

Obszerny taras, niezależnie od tego gdzie usytuowany, dodaje domowi oddechu a architekturę zdobi nadając jej rozmach. Także materiały wykończeniowe mogą całkowicie zmienić charakter tarasu. Zarówno nawierzchnię jak i balustrady oraz ściany można wyłożyć produktami klasycznymi, rustykalnymi lub podążając za modą, nowoczesnymi. Jeśli taras jest osłonięty przed deszczem dzięki pergolom, zadaszeniu, markizie czy okapowi, możemy zdecydować się na bardziej wymagające surowce. Należą do nich piaskowiec, marmur oraz wapień. Okładziny z nich wykonane będą cieszyły ponadczasowym pięknem. Naturalnie będzie też wyglądało drewno egzotyczne, które nada przyjazny klimat i stworzy miłą nawierzchnię. Nowocześnie będą prezentowały się z kolei wielkoformatowe płytki o metalicznym połysku. Pamiętajmy jednak by kafle miały chropowatą powierzchnię antypoślizgową a deski ryflowania. Wówczas poruszanie się po posadzce tarasu będzie bezpieczne.

Kształt tarasu

Prostokątne tarasy sprawiają wrażenie przedłużenia pomieszczeń wnętrza. Nieregularne kształty i finezyjne balustrady pokoju w ogrodzie pozwolą z kolei na zatarcie granicy domu i ogrodu. Otaczająca je zieleń będzie sprawiała wrażenie przenikania do środka oraz na powierzchnię tarasu. Na formę tarasu wpływa też sposób jego zadaszenia oraz styl balustrady. Pamiętajmy aby nie mieszać elementów z różnych obszarów estetycznych. Do klasycznej architektury będą pasowały betonowe tralki, które przy nowoczesnej bryle wyglądają śmiesznie. Także tkaninowa, kolorowa, wzorzysta markiza nie będzie dobrze wyglądała przy stylu dworkowym, za to sprawdzi się przy budynku śródziemnomorskim.

Przeczytaj także: „Letni salon na tarasie”

Dodaj komentarz