Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Remont balkonu – wymiana płytek na balkonie

Twój balkon odstrasza wyglądem i zniechęca do spędzania na nim czasu? To znak, że czas na remont balkonu. Wymiana płytek na balkonie nie jest ani droga, ani trudna. Wszystkie prace możesz wykonać samodzielnie.

Jeżeli płytki na balkonie są poszczerbione i popękane, a większość z nich wydaje głuchy odgłos, należy okładzinę skuć i wymienić na nową. Wymiana płytek na balkonie może być także efektem nietrafionych wyborów dotyczących okładziny balkonowej. Niezależnie od powodów, warto wiedzieć o czym należy pamiętać, przystępując do skuwania płytek.

Remont balkonu – krok po kroku

Zanim zaczniemy przyklejać płytki na balkonie, zaplanujmy ich rozmieszczenie. Przy zewnętrznych krawędziach balkonu układamy całe płytki. Docinamy (piłą z brzeszczotem) tylko te, które znajdują się w rogach lub przy słupkach barierki.

• Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża – czyli skucie płytek. Możemy to zrobić za pomocą młotka i podbijaka lub użyć młotowierkarki z odpowiednimi końcówkami, wtedy praca będzie postępowała szybciej.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

• Usuwamy luźne fragmenty betonu i oczyszczamy powierzchnię betonową z brudu i kurzu – powierzchnię czyścimy starannie twardą szczotką z dodatkiem detergentu.

• Następnie wyrównujemy powierzchnię. Najlepiej zastosować dostępne na rynku systemy do naprawy balkonu. Składają się one z kilku uzupełniających się produktów, z których wykonuje się poszczególne warstwy wyrównujące. Do wyrównywania powierzchni godna polecania jest elastyczna masa wodoodporna, która tworzy szczelną, bezspoinową powłokę. Masę nakłada się w dwóch warstwach: pierwsza wypełnia i wyrównuje uszkodzenia powierzchni betonowej, do drugiej przyklejamy płytki ceramiczne.

• Jeśli powierzchnia jest równa i czysta, możemy przystąpić do przyklejania płytek. Na posadzkę nakładamy 3-5-milimetrową warstwę kleju do płytek. Zaczynamy od balustrady kierując się ku wyjściu z balkonu. Nałożoną warstwę kleju wyrównujemy pacą zębatą, układamy na nią płytki, oddzielając je od siebie krzyżykami dystansowymi. Po ułożeniu kilku płytek sprawdźmy poziomnicą, czy są równe ułożone. Usuwamy nadmiar kleju.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

• Przerwy między płytkami wypełniamy odpowiednio dobraną fugą do płytek. Kiedy stwardnieje, myjemy podłogę wodą z płynem czyszczącym.

• Na koniec na ścianie wykonujemy cokolik – robimy go z płytek przeciętych na pół. Połączenia płytek z cokolikiem oraz przy słupkach barierki uszczelniamy silikonem.

Wymiana płytek na balkonie – jakie płytki kupić?

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Jeżeli chcemy, aby płytki nie odpadły po pierwszej zimie, kupując je, przyjrzyjmy się ich parametrom technicznym. Temperatura powierzchni płytek na balkonie podczas letnich upałów może sięgnąć nawet 70oC, natomiast nagła burza z opadami deszczu potrafi bardzo szybko ostudzić powierzchnię do temperatury około 20oC. W zimie dochodzą do tego jeszcze spore obciążenia wynikające z przejść przez temperaturę równą zero (w ciągu zimy może być ich kilkadziesiąt), a różnica skrajnych temperatur między okresem zimowym a letnim może dojść nawet do 100oC. Na balkon wybierajmy więc płytki przeznaczone do układania na zewnątrz, czyli mrozoodporne. Warto kupić też takie o niskiej nasiąkliwości (nasiąkliwość powinna wynosić maksymalnie 3%), a więc np. gresowe. Jeśli po raz pierwszy zabierasz się za układanie płytek, wybierz jednolite płytki o większej powierzchni, bo łatwiej jest je ułożyć

Remont balkonu – wybieramy zaprawy do klejenia i mocowania

Do mocowania i spoinowania okładzin wybierzmy zaprawy wodo- i mrozoodporne. Jak to sprawdzić? Na opakowaniu każdej zaprawy producent wyraźne określa jej przeznaczenie i rodzaj okładziny, która może za jej pomocą być przyklejona, jej właściwości (mrozo- i wodooporność), skład, sposób przygotowania (proporcje wody), sposób aplikowania oraz czas pozwalający na przyklejenie płytek i dokonywanie korekty ich ułożenia. Pamiętajmy, że zaprawa klejąca musi pokrywać całą spodnia stronę płytek. Zagwarantuje to nakładanie zaprawy metodą podwójnego smarowania, czyli i na podłoże, i na płytkę.

Wymiana pojedynczej płytki

Wymiana płytek na balkonie nie zawsze jest konieczna. Niekiedy okazuje się, że wystarczy wymienić na nowe jedną czy dwie popękane płytki. Uszkodzone płytki ostrożnie odkuwamy uważając, aby nie zniszczyć sąsiednich płytek. Najpierw warto wykruszyć fugi, aby łatwiej zahaczyć płytkę wymagającą wymiany. Te, które słabo trzymają się podłoża, odrywamy płaskim dłutem lub szpachelką. Płytki mocno związane z podłożem rozbijamy pośrodku i po kolei usuwamy powstałe kawałki. Podłoże usuwamy z resztek starych zapraw, wyrównujemy powierzchnię i przyklejamy nową płytkę.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Efektowne płytki na taras i balkon” 

Dodaj komentarz