Kategorie
Budowa i materiały Taras

Schody na taras z klinkieru

Klinkier to materiał mało nasiąkliwy oraz odporny na mróz i ścieranie. Cechy te sprawiają, że bardzo chętnie wykańczamy nim schody prowadzące na taras. Schody na taras z klinkieru – co warto o nich wiedzieć?

Klinkier ma wiele postaci. Do wykończenia schodów wykorzystuje są bruk, cegły oraz płytki. Schody na taras z klinkieru będą służymy nam przez wiele lat, a jeśli zajdzie taka potrzeba można je rozebrać i klinkierowe elementy wykorzystać w innym miejscu.

Jak wykonać schody na taras z klinkieru?

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Bruk układa się na podsypce piaskowej i podbudowie ze żwiru (jeśli grunt jest słabo przepuszczalny). Aby uniknąć rozsuwania się bruku, należy wykonać – jako ograniczenie nawierzchni – krawężniki, które osadza się w warstwie chudego betonu. Schody na taras z cegły klinkierowej i płytki wymagają najpierw wykonania schodów betonowych, bo to właśnie do nich mocowane są elementy z klinkieru. Do murowania należy użyć specjalistycznych zapraw do tego materiału. Dzięki temu unikniemy powstawania na jego powierzchni nieestetycznych i trudnych do usunięcia wykwitów.

Schody na taras z klinkieru – kolory

Barwa klinkieru zależy od składu użytej gliny, temperatury wypalania oraz procesu technologicznego – ilości tlenu dostarczanego podczas wypalania. Najczęściej spotykane są elementy klinkierowe w odcieniach czerwieni, pomarańczy i brązu. Inne dostępne kolory klinkierowych elementów, jakie można wykorzystać na schody to: biały, czarny, grafitowy, a także niebieski. Możemy też zdecydować się np. na elementy dwubarwne cieniowane, tzw. napłomieniane.

Konserwacja schodów z klinkieru

Schody na taras z klinkieru łatwo utrzymać w czystości, ponieważ materiał, z którego zostały wykonane jest odporny na działanie kwasów i olejów. Kurz i naniesioną ziemię wystarczy spłukać wodą. Glony na schodach klinkierowych pojawiają się rzadko, ponieważ ich porastaniu zapobiega działanie promieni słonecznych. Jeśli jednak zauważymy zielony nalot, możemy go zmyć słabym roztworem octu lub usunąć za pomocą szczotki z włosia. Wykwity wapienne, jeśli są słabe i możemy zetrzeć je palcem, czyścimy na sucho za pomocą niezbyt twardej szczotki. Trudniejsze zabrudzenia usuwamy wodą, którą zwilżamy schody, a następnie średnio twardą szczotką czyścimy je i osuszamy. Czynności te najlepiej jest powtórzyć kilka razy przez kolejne dni. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do czyszczenia powierzchni klinkierowych. Podczas ich stosowania należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta. Po usunięciu wykwitów schody z klinkieru warto zabezpieczyć przed wilgocią i krystalizacją wykwitów. W tym celu schody klinkierowe pokrywamy specjalnym preparatem.

Schody na taras z klinkieru – praktyczne rady

Jak sprawdzić, czy dane cegły narażone są na wykwity? Cegły klinkierowe nie powinny zawierać żadnych związków, które powodują niepożądane wykwity. Jak to sprawdzić? Włóż kilka wybranych losowo cegieł do naczynia z czystą wodą w taki sposób, aby sięgała połowy wysokości. Jeśli cegły zawierają rozpuszczalne w wodzie sole, które przyczyniają się do powstawania wykwitów, to część cegieł wystających ponad powierzchnię wody bardzo szybko pokryje się białawym nalotem.

Jak uniknąć różnic w odcieniu barwy? Do produkcji cegieł wykorzystywana jest glina z kilku miejsc i różnych warstw, dlatego kolorystyka poszczególnych partii może się różnić. Warto więc od razu kupić odpowiednią ilość materiału z jednej partii, aby w efekcie końcowym nie było rażących różnic kolorystycznych. Jednak w jednej partii także zdarzają się różnice w odcieniach, które wynikają z procesu produkcji. Dlatego warto wymieszać płytki czy cegły z różnych opakowań, aby schody na taras z klinkieru wyglądały jak najbardziej naturalnie.

Przeczytaj także: „Schody z kostki brukowej”

Dodaj komentarz