Kategorie
Budowa i materiały Taras

System tarasowy – sprawna budowa tarasu

Gdy czeka cię budowa tarasu musisz podjąć decyzję, jakie materiały izolacyjne kupić. Ty również decydujesz z czego zrobić warstwę spadkową, jakiego kleju użyć do płytek nawierzchniowych i czym je zaspoinować. Wybierając system tarasowy, nie musisz się nad tym wszystkim zastanawiać.

Taras to ogromnie skomplikowany element budynku. Poprawna budowa tarasu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Liczy się również jakość zastosowanych materiałów. Tu nie ma miejsca na żadne oszczędności. Konieczne będą produkty najlepszej jakości i możliwie najlepsza (i pewnie nie tania) ekipa. Gdy już zatrudnisz porządnych fachowców, czeka cię zakup materiałów. Możesz sam spróbować skompletować wszystko co potrzeba, ale to najprostsza droga do fuszerki. Jeśli nie masz szczegółowego projektu tarasu zawierającego dokładny wykaz produktów lepiej nie ryzykuj i zamów gotowy system tarasowy.

System tarasowy – prawie wszystko w komplecie

System tarasowy to zestaw wszystkich niezbędnych produktów potrzebnych do poprawnego wykonania tarasu. Najlepsze z systemów  do budowy tarasu obejmują na prawdę komplet materiałów. Jeden producent dostarczy więc:

– zaprawę do zrobienia warstwy spadkowej;

– produkty do wykonania paroizolacji;

– materiały do wykonania hydroizolacji;

– klej do płytek ceramicznych;

– mineralną zaprawę do spoinowania płytek;

– uszczelniacz do wypełniania szczelin dylatacyjnych;

– sznur dylatacyjny;

– taśmę uszczelniającą do hydroizolacji podpłytkowej;

– preparaty gruntujące.

W tym całym bogactwie produktów brakuje tylko materiału termoizolacyjnego i balustrad.

System systemowi nie równy

Oczywiście na rynku znajdziesz liczne systemy tarasowe, z których jedne będą bardziej a inne mniej rozbudowane. Są na przykład takie, które obejmują wyłącznie materiały hydroizolacyjne do budowy tarasu. Wiele systemów nie obejmuje obróbek blacharskich. W specyfikacjach tych systemów z pewnością jednak znajdziesz wskazówki dotyczące poprawnego doboru wszystkich pozostałych elementów.

Szukając systemu do wykonania tarasu możesz znaleźć pakiety dostosowane do danej sytuacji. Są więc systemy do:

– tarasów nad pomieszczeniem;

– tarasów na gruncie.

Możesz znaleźć również system tarasowy do ocieplonych lub nieocieplonych balkonów.

Nie mieszaj

Czy naganną praktyką jest łączenie na jednym tarasie produktów różnych producentów? Nie zupełnie. Można przecież umiejętnie dobrać różne produkty, tak aby były ze sobą w pełni kompatybilne. Oczywiście wymaga to pewnej wiedzy fachowej. Zdecydowanie odradza się jednak dekompletowanie systemów tarasowych, na które składa się hydroizolacja podpłytkowa, klej do płytek oraz mineralne i elastyczne masy spoinujące. Te produkty powinny pochodzić od jednego producenta.

Najlepiej, gdy architekci proponują w projekcie konkretny system tarasowy lub kilka alternatywnych systemów. Niestety architekci podchodzą do tego tematu dość schematycznie, proponując jedną, najbardziej typową metodę budowy tarasu. Wybierając system izolacji tarasu zwracaj uwagę także i na to, o ile zwiększy on jego grubość. Nawierzchnia tarasu nie może wypaść wyżej niż próg drzwi tarasowych.

Dodaj komentarz