Kategorie
Budowa i materiały

Szybka naprawa balkonu przed zimą

Ostatnie ciepłe jesienne dni to czas, który warto poświęcić na przygotowanie balkonu do zimy. Poza uprzątnięciem dekoracji i roślin, wykorzystaj ten okres również na naprawę balkonu. Wykonane zawczasu prace naprawcze zapobiegną jego niszczeniu w czasie zimy.

Zima dla balkonów i tarasów wykończonych płytkami to często prawdziwa próba przetrwania. Wzmożone opady, duża wilgoć i niskie temperatury sprawiają, że wszelkie błędy i uszkodzenia ujawniają się, przybierają na sile i mogą prowadzić do dalszej degradacji balkonu. Dlatego właśnie już wczesną jesienią warto przeprowadzić oględziny okładziny posadzkowej, by w razie potrzeby wykonać szybką naprawę balkonu jeszcze przed nadejściem zimy.

Płytki pod lupą

Po oczyszczeniu podłoża z wszelkich zabrudzeń sprawdź dokładnie jego stan. Jeśli zauważysz uszkodzone płytki i wykruszone spoiny naprawa balkonu może okazać się niezbędna. Pękniętych i odspajających się płytek oraz niewypełnionych spoin nie należy bowiem pozostawiać w takim stanie na zimę. Dlaczego? Ponieważ przez te uszkodzenia woda opadowa, jak i woda z zalegającego na powierzchni balkonu śniegu będzie przedostawała się pod okładzinę i może powodować kolejne zniszczenia. Gdy temperatura spada poniżej zera woda zamarza, zwiększając swoją objętość. Może to prowadzić do dalszego odspajania się okładziny posadzkowej i niszczenia płyty balkonowej.

Co więc zrobić w takiej sytuacji?

  • Drobne pęknięcia w płytach – należy je wypełnić, aby wilgoć i woda nie wnikały wgłąb i w czasie mrozów nie uszkadzały powierzchni w dalszym stopniu. W tym celu możesz użyć np. wypełniacza do płytek w postaci silikonu lub bezbarwnej żywicy poliuretanowej.
  • Odspajające się płytki – usuń je ostrożnie, aby nie uszkodzić sąsiadujących elementów okładziny. Czasami wystarczy lekko je podważyć aby oderwały się całkowicie od podłoża. Jeśli stawiają opór możesz sobie pomóc płaskim dłutem lub szpachelką. Odsłonięte podłoże musisz oczyścić dokładnie z resztek zaprawy klejącej. Następnie pokryj podłoże warstwą świeżo rozrobionej mrozoodpornej zaprawy klejącej, nanieś ją również na nową płytkę dociśnij do podłoża. Po związaniu zaprawy konieczne będzie wypełnienie spoin wokół płytki zaprawą do spoinowania.
  • Kruszące się spoiny / ubytki w spoinach – wypełnij mrozoodporną zaprawą do spoinowania. Zanim to zrobisz oczyść spoiny z zanieczyszczeń i luźnych fragmentów starej wykruszającej się zaprawy, odtłuść powierzchnię, czyszcząc ją np. wodą z mydłem, i pozostaw do wyschnięcia).

Naprawa balkonu – kompleksowe uszczelnienie

Jeśli nie chcesz martwieć się więcej o szczelność okładziny z płytek, po naprawie uszkodzeń i uzupełnieniu spoin możesz uszczelnić balkonową posadzkę pokrywając ją w całości bezbarwną żywicą poliuretanową lub zabezpieczyć w ten sposób tylko spoiny. Membrana poliuretanowa stworzy elastyczną, nieprzepuszczalną barierę zapobiegającą wnikaniu wilgoci pod okładzinę z płytek. Ułatwi też utrzymanie balkonu wykończonego płytki w czystości.
Żywicę nanosi się na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię w minimum dwóch warstwach. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto zaopatrzyć się w system, na który oprócz samej membrany składa się również specjalny preparat do odtłuszczania i poprawy przyczepności podłoża.

fot. DuroTRANS