Kategorie
Budowa i materiały Inne Taras

Wybieramy zadaszenie tarasu

Zadaszenie tarasu pozwoli Ci cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu także wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie do końca sprzyjają wypoczynkowi na otwartej przestrzeni. Sprawdź, jakie zadaszenia możesz wybrać, decydując się na popularną pergolę tarasową…

Jeśli chcesz korzystać z tarasu w pełni również po zakończeniu sezonu letniego, warto wyposażyć go w odpowiednie zadaszenie.

Prosta forma, funkcjonalność i designerski wygląd sprawiają, że pergole tarasowe i altany przyścienne coraz częściej zastępują tradycyjne markizy. Ich konstrukcja daje nam możliwość wyboru rodzaju zadaszenia tarasu, dzięki czemu możesz dostosować je całkowicie do swoich potrzeb.
Zadaszenia tarasowe stosowane w altanach i pergolach mogą osłaniać przed:

  • słońcem, zapewniając optymalne zacienienie strefy wypoczynkowej;
  • deszczem, umożliwiając korzystanie z tarasu również w czasie opadów;
  • śniegiem, ten rodzaj zadaszenia tarasowego jest najbardziej wytrzymały, musi bowiem być odporny na obciążenia zalegającego na nim śniegu.
fot. Zumm

Osłony tarasowe chroniące przed słońcem

To najczęściej wybierany rodzaj osłon. Przeciwsłoneczne zadaszenie tarasowe wykonuje się przeważnie z wodoodpornej tkaniny w jasnym kolorze, odbijającym promienie słoneczne. Mocuje się ją na szynach montowanych do belek lub ukrytych w nich. Takie rozwiązanie umożliwia płynne przesuwanie zadaszenia i osłonę tarasu dostosowaną do aktualnych potrzeb. Sterowanie zadaszeniem może być ręczne lub zdalne za pomocą pilota. Jako osłonę przeciwsłoneczną warto wybierać zadaszenia wykonywane z tkanin w 100% zacieniających, odpornych na przenikanie UV oraz na nagrzewanie.
Decydując się na zadaszenie przeciwsłoneczne do wyboru masz m.in. osłony wykonywane z tkanin napiętych lub rzymskich (tworzących „fale”).

fot. Roletix

Przeciwdeszczowe i przeciwśniegowe zadaszenia tarasu

Jeśli chcesz zapewnić sobie całkowitą ochronę przed deszczem możesz wybrać zadaszenie tarasowe wykonane z warstwowych, w pełni wodoszczelnych tkanin PCV. W przypadku takiej osłony tarasu woda opadowa kierowana jest do systemu odprowadzenia deszczówki wkomponowanego w konstrukcję altany lub pergoli. Zadaszenie przeciwdeszczowe jest przeważnie ruchome – zasilane elektrycznie i sterowane pilotem. Konstrukcja zadaszenia może być również wyposażona w oświetlenie punktowe lub liniowe.

fot. Pergoletta

Jeśli chcesz osłonić taras zarówno przed deszczem, jak i śniegiem należy zdecydować się na zadaszenie przeciwśniegowe. Jest ono stałe i powstaje najczęściej z płyt szklanych lub poliwęglanowych. W przypadku takiego zadaszenia wykonuje się wzmocnioną konstrukcję, która umożliwia przyjmowanie większych obciążeń statycznych. Ponieważ ten rodzaj osłon powstaje z płyt przezroczystych, można dodatkowo wyposażyć je w ruchomą przesłonę przeciwsłoneczną.

fot. Pircher

Zadaszenie tarasu 3 w 1

Ciekawym rozwiązaniem o szerszym zastosowaniu jest lamelowe zadaszenie tarasu. Jak sama nazwa wskazuje, składa się ono z lameli, czyli specjalnych listw/paneli aluminiowych, obracanych pod kątem 135°. Takie rozwiązanie zapewnia naturalną, swobodną cyrkulację powietrza. Daje też możliwość płynnej regulacji kąta nachylenia lameli, a tym samym pełną kontrolę nad zacienieniem tarasu, w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

fot. Stobag
źródło: Pergoletta

Zamknięte lamele, czyli ustawione pod kątem 180° tworzą pełne zadaszenie tarasu, zapewniając osłonę przeciwsłoneczną i przeciwdeszczową. Takie zadaszenie jest też zazwyczaj odporne na obciążenie śniegiem (do ok. 120 kg/m2). Lamele mogą być również wyposażone w punkty świetlne, dzięki czemu oprócz zadaszenia zapewnią także oświetlenie tarasu po zmroku.

fot. Stobag