Kategorie
Inspiracje Taras

Taras w stylu hiszpańskim

Taras w stylu hiszpańskim, zintegrowany z bryłą budynku jest naturalnym, pełnym zieleni przedłużeniem salonu. W słonecznej Hiszpanii taras to miejsce, gdzie domownicy oddają się sjeście i biesiadują wieczorami z najbliższymi.

Taras hiszpański kipi ciepłymi, naturalnymi barwami. Usytuowany często na piętrze budynku wprowadza do jego wnętrz zieleń i osłania je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Za dnia sprzyja relaksowi, wieczorami tętni życiem i staje się miejscem spotkań z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Jak zaaranżować taras w stylu hiszpańskim?

Architektura tarasu w stylu hiszpańskim

W Hiszpanii taras pojawia się w niemal każdym domu. Jest nieodłącznym elementem budynku, wpisanym w jego bryłę. Wykonuje się go i wykańcza tymi samymi materiałami co dom, tak aby tworzył z nim spójną całość. Tradycyjne w naszym kraju barierki zastępowane są na tarasie w stylu hiszpańskim niewysokimi murkami, które w naturalny sposób okalają płytę tarasową. Zamiast nich zaobserwować można również filary, które podtrzymują zadaszenie tarasów zlokalizowanych w naziemnej części domu. Osłony przed promieniami słońca domagają się także tarasy hiszpańskie na piętrach – ciepły klimat sprawia, że sjesta bez cienia byłaby niemożliwa. Zadaszeniem może być tradycyjny daszek, który pokrywa się często dachówką, markiza lub porośnięta bujną roślinnością pergola.

Invalid Displayed Gallery

Wykończenie hiszpańskiego tarasu

Aranżując taras w stylu hiszpańskim należy sięgać wyłącznie po naturalne materiały. W Hiszpanii dominuje kamień i ceramika. Materiałami tymi wykańcza się nie tylko posadzki, ale również murki czy ściany. Powinny mieć one ciepłe barwy, nawiązujące do kolorów ziemi i słońca. Do wykańczania podłogi w salonie i na tarasie często używa się płytek o takim samym wyglądzie – dzięki temu przestrzeń tarasowa nie odcina się mocno od tej domowej, stanowiąc jej naturalne przedłużenie. Preferowane kolory to beże, jasne brązy, pomarańcze, kolory ceglaste, i czerwienie. Na tarasie w stylu hiszpańskim dobrze sprawdzą się tradycyjne płytki, jak i ręcznie formowane płytki cotto. Ściany, do których przylega taras nierzadko pokryte są tynkiem – im jest on jaśniejszy, tym lepiej. Oprócz bieli, pojawiają się tu żółcie, pomarańcze i beże.

Detale i aranżacja tarasu w stylu hiszpańskim

Naturalna kolorystyka tarasu hiszpańskiego jest doskonałym tłem dla roślin. Sadzi się je w glinianych donicach i ustawia na posadzce. W płyty tarasowe zlokalizowane przy gruncie często wpisane są drzewa, które tworzą naturalny, bardzo pożądany za dnia cień. Charakterystyczne dla tego regionu drzewka cytrusowe (jak np. pięknie pachnąca mandarynka) również sadzi się w glinianych donicach. Sprawdzają się również oleandery, juki i palmy ogrodowe, aloesy, i agawy. Taras w stylu hiszpańskim można przyozdobić także lawendą, ziołami oraz winoroślą. Nie może zabraknąć na nich również wygodnych mebli – leżanek, obszernych foteli, barków na kółkach. Nierzadko spotkać można też hamak, który będzie idealny a popołudniową sjestę. Obowiązkowy na tarasie w stylu hiszpańskim jest również duży stół, przy którym Hiszpanie spotykają się licznie wieczorami i długo biesiadują. Meble najczęściej są drewniane lub metalowe. Nie ma tu mowy o plastikach. Koniecznie też powinny być wyposażone w miękkie poduszki o jasnych, ciepłych kolorach. Mile widziane są także wszelkie ceramiczne dekoracje, również mozaikowe – nawiązujące do stylu Gaudiego.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz