Taras w stylu kolonialnym powinien być konstrukcją osłoniętą od słońca. Zadaszone i pół przysłonięte od zewnątrz przestrzenie, sprawiają wrażenie zakamuflowanych oraz odizolowanych od świata.
Zamysł architektoniczny tarasu w stylu kolonialnym
Duch kolonialny panuje w mocno osłoniętych, często zacienionych przez boczne przesłony przestrzeniach, które pozwalają na odpoczynek od słońca i męczącej aury. Drewniane konstrukcje zadaszeń wspartych na rzeźbionych słupach stają się częścią aranżacji. Niekiedy fragment tarasu w stylu kolonialnym jest wydzielony przez ściany oranżerii lub wręcz boczne przegrody z oknami ozdobnymi szprosami. Funkcję podziałów przestrzennych i osłon mogą pełnić ażurowe przepierzenia, skonstruowane z drewnianych szczebelek lub parawany o bogatych zdobieniach. Oddziela się nimi miejsce gdzie znajduje się stół, od części przeznaczonej do leżakowania. Dzięki temu na tarasie każdy może znaleźć zaciszny kąt dla siebie. Klimat kolonialny na tarasie wprowadzają również obrzeża wykonane z drewnianych deszczułek, układanych na wzór żaluzji. Okna osłaniają okiennice o ażurowej konstrukcji, w których ruchome lamele pozwalają na dopływ świeżego powietrza i ukierunkowują padanie promieni słonecznych. Również tekstylne zasłony i firany dadzą upragniony cień. Posadzka tarasu w stylu kolonialnym może być wyłożona deskami lub chłodną w dotyku ceramiką. Sprawdzą się również kamienne płyty.
Wystrój z dalekich krain
Klimat odległych kolonii nadają na tarasie meble najczęściej z rzeźbionego drewna. Wykonywano je dawniej z teku, palisandru lub mahoniu. Dlatego zazwyczaj miały ciemną barwę. Sofy i przepastne fotele o masywnych konstrukcjach ozdabia się dla nadania lekkości i komfortu kolorowymi poduchami o licznych aplikacjach. Można też spotkać wypoczynki rattanowe lub z giętego drewna o finezyjnych kształtach. Do tarasu w stylu kolonialnym dobrze będą również pasowały białe zestawy wykonane z metalu, wyściełane barwnymi materacami. Uroku doda także pleciony fotel bujany. Niski stolik może mieć szklany blat lub drewniany, ozdobiony wykwintną mozaiką ceramiczną. Oświetlać go powinna wisząca na łańcuchach kolorowa lampa. Tylna ściana tarasu w stylu kolonialnym będzie przytulna, gdy powiesi się na niej drewniane płaskorzeźby lub fragmenty dawnych mebli – np. inkrustowanych drzwi lub okiennic. Przyda się też leżanka czy szezlong osłonięty powiewającą moskitierą. Dla spragnionych – barek na kółkach. Jeśli postawić meble na tarasie w stylu kolonialnym, to tylko o ażurowych wyplatanych lub drewnianych drzwiczkach.
Klimat tropikalny na tarasie w stylu kolonialnym
Roślinność na tarasach kolonialnych ma wielorakie znaczenie. Są wyraźną ozdobą, którą niewątpliwie stanowią okazy w dużych donicach ceramicznych i drewnianych, ale równocześnie pozwalają na podniesienie walorów wdychanego powietrza. Wysokie oraz bujnie w tamtym klimacie rozwijające się rośliny, dają ponadto upragniony cień. Dlatego tworząc wystrój tarasu w stylu kolonialnym warto posadzić duże i rozłożyste paprocie, różaneczniki czy juki. Stylowe będą również rośliny kwitnące umieszczone w donicach o kształcie dzbanów i waz. Malowana i wzorzyście zdobiona ceramika będzie tu w bardzo dobrym guście. Nie bójmy się też łączenia elementów różnych kultur – styl kolonialny to w dużej mierze eklektyzm.
Invalid Displayed Gallery