Kategorie
Inspiracje Taras

Taras w stylu angielskim

Taras w stylu angielskim tworzą przede wszystkim naturalne aranżacje roślinne, trejaże, kamienne lub ceglane murki, przylegające szklane ściany oranżerii i koniecznie przytulne meble do celebrowania five o’clock.

Brytyjczycy bardzo dbają o połączenie domu z ogrodem. Ich architektura stawia na kontakt z przyrodą i choć wiele w ich kalendarzu dni deszczowych, starają się jak najwięcej korzystać z uroków tarasu oraz otaczającej ich zieleni. A mają się czym pochwalić, gdyż nigdzie w Europie tak bujnie i soczyście nie króluje flora. Co cechuje zatem taras w stylu angielskim?

Konstrukcja i symboliczne granice w tarasie w stylu angielskim

Tło aranżacyjne tarasu to na wyspach głównie mur z naturalnej, kamiennej okładziny lub cegła klinkierowa. Kompozycji na elewacji dopełniają duże przeszklenia okien, w tym efektownych wykuszy lub ogrodów zimowych – koniecznie ze szprosami. Między nimi powinny piąć się róże, z których równie chętnie tworzy się boczną przesłonę tarasu w stylu angielskim. Wówczas wsparte na trejażach, czy pergolach stają się naturalnym parawanem. Aby konstrukcja tarasu pozwalała na przenikanie się domu i ogrodu najlepiej jest, by była bezpośrednio na gruncie lub na niedużym podniesieniu. Wówczas stopnie prowadzące na beckyard, jak Anglicy nazywają teren za domem, powinny mieć nieregularną, najchętniej obłą linię, stworzoną z kamiennych lub chodnikowych płyt. Materiał ten kontynuowany jest na posadzce. Taras w stylu angielskim nie powinien być ograniczony balustradą, chyba że chcemy nawiązać do stylu pałacowego. Mogą w pewnym sensie rolę tą przejąć przycięte bukszpanowe żywopłoty, fragmentarycznie nasadzane oraz kamienne murki, również jedynie symboliczne potraktowane – nigdy wokół całego tarasu. Pojedyncze kute elementy ogrodzeniowe lub żeliwne, o finezyjnych kształtach, będą pasowały do kompozycji, ale jedynie pod warunkiem, że staną się wsparciem lub tłem dla roślin.

Invalid Displayed Gallery

Natura wkraczająca do domu

Jednym z najbardziej rozpoznawanych stylów ogrodów, jest oczywiście angielski i choć w różnych epokach wyglądał on inaczej, kojarzony jest głównie z cottage garden, czyli naturalnym, przydomowym sielskim krajobrazem. Taki też klimat utrzymywany jest przez sympatyków tego nurtu na tarasach w stylu angielskim. Misterna i wielogatunkowa kompozycja, w kaskadowo ustawionych donicach, koloru kamienia, mchu lub ochry, powinna sprawiać wrażenie zupełnie niekontrolowanych, przenikających się nawzajem nasadzeń. Nie ma tu mowy o minimalizmie, a raczej o botanicznej ekspansji ogarniającej cały taras. Wszechobecne są pnącza, w tym róże, powojniki i bluszcze. Niedopuszczalna za to na tarasie w stylu angielskim jest symetria oraz linie proste. Za to konieczne by wyższe rośliny były wywyższone a krzewy i kwiaty średniej wysokości miękką linią górowały nad najniższymi oraz płożącymi. Choć zieleń w Anglii i tak zawsze dominuje, tworząc kompozycje roślinne na tarasie Brytyjczycy starają się połączyć ze sobą jak najwięcej kolorowych kwiatów. W tej stylistyce najczęściej spotkać można fiolet, błękit, róż, czerwień i biel. Dlatego sadzi się hortensje, lawendę, peonie, wszelkie odmiany róż, azalie, tulipany, narcyzy oraz irysy. Częstym akcentem przy tarasach w stylu angielskim są też ozdobne trawy oraz rabaty z ziół.

Miejsce na angielską herbatkę

Na wyspiarskim tarasie nie może zabraknąć klasycznej, drewnianej ławeczki z prostymi żerdziami, w naturalnym kolorze. Na tarasie w stylu angielskim mogą ją zastąpić wyplatane fotele i sofy – często na biegunach. Siedziska koniecznie powinny być wyściełane kolorowymi poduchami. Materiały kwieciste i kraciaste o wielu różnorodnych wzorach, położone na tych samych meblach, nigdy Brytyjczykom stylistycznie ze sobą nie kolidowały, dlatego zestawiają je bez ograniczeń. Nie przywykli oni do zwiewnych tkanin, raczej gustują w ciężkich, bogato tkanych suknach obiciowych, czerpiących tradycję z angielskich tapestry (forma arrasu). By okryć się przed chłodem warto zawsze na tarasie w stylu angielskim mieć wełniany koc w szkocką kratę, własnoręcznie zrobioną patchworkową narzutę lub szydełkową, ażurową chustę. Ozdobne detale winny powtarzać motywy roślinne oraz tak lubianą stylistykę polowań, gry w polo i konnej jazdy. Do kompletu potrzebny będzie również nieodzowny herbaciany stolik na kwiecistą porcelanę i maślane ciasteczka, czy pudding. Koniecznie przykryty obrusem w różyczki, z serwetkami ozdobionymi angielskim haftem. Meble żeliwne lub drewniane na tarasie w stylu angielskim będą mile widziane i to zarówno o zdobnej formie z florystycznymi zwieńczeniami, jak również rustykalne, czy wręcz o prostej konstrukcji z niekolorowanego drewna.

Dodaj komentarz