Kategorie
Budowa i materiały Taras

Taras wentylowany – dlaczego warto?

Taras wentylowany ma wiele zalet. Jedną z najistotniejszych kwestii, zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy jest to, że powstaje on szybko, a sposób wykonania tarasu wentylowanego jest dość prosty i niezbyt kosztowny– z jego budową przy odrobinie wiedzy i wprawy poradzi sobie nawet amator.

Taras wentylowany zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników z uwagi na łatwą konstrukcję i szybkie wykonanie. W przypadku takiego tarasu nawierzchnia w postaci płyt tarasowych układana jest na wykonanych z tworzywa sztucznego wspornikach, które ustawia się na stabilnym podłożu. Dzięki regulowanej wysokości wsporniki umożliwiają wykonanie tarasu na różnych poziomach, a także na podłożu zróżnicowanym pod względem wysokościowym.
Wsporniki oddzielają płyty od podłoża, tworząc przestrzeń którą przepływa powietrze. Może ona posłużyć również do ukrycia różnych instalacji, np. oświetleniowej.

fot. Libet
fot. Libet

Taras wentylowany – zalety

1. Taras wentylowany można wykonać zarówno na gruncie, jak i na podłożu betonowym. Może to być nowa lub stara wylewka betonowa. Nawierzchnia tarasu nie wymaga praco- i czasochłonnego układania – płyty o zwykle dość dużych wymiarach układa się na wspornikach bez konieczności stosowania zapraw czy elementów mocujących.

2. Ewentualne nierówności podłoża (powstałe np. podczas wykonywania podbudowy tarasu) można w prosty sposób zniwelować regulując wysokość wsporników, a tym samym wysokość, na jakiej układane są płyty tarasowe.

3. Taras wentylowany pozwala też zaoszczędzić na kosztach wykonania – nie wymaga zakupu chemii budowlanej, stosowania wkrętów ani profesjonalnych narzędzi.

4. To dobra alternatywa dla tarasów wykańczanych płytkami układanymi na płycie betonowej – dzięki prostej konstrukcji i technologii wykonania powala bowiem uniknąć wielu błędów wykonawczych. Zastosowanie płyt na wspornikach eliminuje problem nieszczelnej izolacji przeciwwilgociowej czy uszkodzenia warstwy izolacji podczas dalszych prac lub napraw tarasu.

fot. Marazzi
fot. Marazzi

5. Technologia wykonania takiego tarasu zapewnia też jego dobrą wentylację i sprawne odprowadzanie wód opadowych. Przenikają one przez szczeliny płyt i są odprowadzane bezpośrednio do gruntu (w przypadku tarasu na gruncie) lub usuwane poza obrys tarasu dzięki odpowiedniemu spadkowi uformowanemu na powierzchni płyty betonowej.

6. Taka konstrukcja i sposób odprowadzania wody opadowej sprawia też, że nie ma potrzeby stosowania podwyższonego progu przy drzwiach tarasowych. Można więc bez problemu wykonać bezinwazyjne wejście oraz wyjście na taras i stworzyć przestrzeń, która płynnie łączy się z przestrzenią domową.

7. Taras układa się szybko, ale równie szybko można też go zdemontować. W łatwy sposób możemy więc wymienić uszkodzoną płytę lub całą nawierzchnię (np. gdy nam się opatrzy) i ułożyć nową. Gdy dojdzie do awarii instalacji prowadzonych pod tarasem lub zajdzie potrzeba wykonania przeróbek taka konstrukcja tarasu pozwala w łatwy i bezinwazyjny sposób dostać się do przestrzeni technicznej pod płytami tarasowymi.

8. Zdemontowane płyty i wsporniki można z powodzeniem wykorzystać ponownie np. w innym miejscu (o ile oczywiście nie zostały uszkodzone).

9. Proste i szybkie wykonanie oraz brak konieczności wykonywania prac mokrych (układania zaprawy, fugowania) sprawia, że z taras powstaje w szybkim tempie i może być użytkowany praktycznie zaraz po jego wykonaniu.

10. Taras wentylowany można wykonać samodzielnie. Prace związane z jego budową nie wymagają specjalnych umiejętności ani specjalistycznych narzędzi.

Przeczytaj także: „Jak wykonać taras wentylowany?”

Dodaj komentarz