Kategorie
Budowa i materiały Taras

Taras wentylowany na gruncie

Taras wentylowany to sposób na szybkie, proste i niezbyt kosztowne wykonanie przydomowego tarasu. Montuje się go na sucho, bez konieczności klejenia i fugowania elementów nawierzchniowych. Aby wykonać taras wentylowany bezpośrednio na gruncie niezbędna jest odpowiednia podbudowa.

Taras wentylowany wyróżnia bardzo prosta konstrukcja. Do jego budowy potrzebne są wsporniki wykonane z odpornego na obciążenia i działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych tworzywa sztucznego, które ustawia się na podłożu. Na nich układa się odpowiednio dobrane płyty tarasowe. Taras wentylowany na gruncie wymaga oprócz tego solidnej podbudowy. Wykonuje się ją w podobny sposób, jak ma to miejsce podczas układania kostki brukowej.

Taras wentylowany – wykonanie podbudowy

Jeśli nawierzchnia tarasu wentylowanego ma się znaleźć na równi z gruntem koniecznie będzie jego korytowanie, czyli usunięcie gruntu rodzimego. W tym przypadku głębokość wykopu powinna być dostosowana do grubości podbudowy, wysokości wsporników i grubości stosowanych płyt tarasowych. Kolejny krok to uformowanie w gruncie odpowiedniego spadku. W celu wyrównania powierzchni tarasu stosuje się pospółkę lub gruby piasek, który ubija się zagęszczarką lub walcem pamiętając o zachowaniu spadku.
Na uprzednio zagęszczonym, utwardzonym i ubitym podłożu gruntowym wykonuje się podbudowę grubości 10 cm z materiałów niespoistych. Najczęściej stosuje się w tym celu kruszywo naturalne lub łamane. Podbudowa pod taras wentylowany powinna być dobrze zagęszczona i wyprofilowana z 1-2-procentowym spadkiem ukierunkowanym od budynku na zewnątrz. Na podbudowie wykonuje się podsypkę z drobnego piasku. Dodatkową stabilizację podłoża może stanowić ułożona geowłóknina. Na niej ustawia się wsporniki pod płyty. Jeśli na podłożu występują niewielkie nierówności możemy je zniwelować stosując wsporniki o regulowanej wysokości.

Taras wentylowany – układanie płyt

fot. Libet
fot. Libet

Od wysokości wspornika będzie zależeć wysokość tarasu wentylowanego. Do wyboru są wsporniki stałe oraz o regulowanej wysokości. Wsporniki stałe mogą mieć wysokość np. 8 lub 35 mm. Wysokość wsporników regulowanych można dostosować do ukształtowania terenu czy poziomu, na którym mają zostać zamocowane płyty tarasowe. Zakres regulacji takich elementów może wynosić np. 60-90 mm, 120-220 mm. Na odpowiednio rozplanowanych wspornikach układa się płyty tarasowe. Rozstaw wsporników powinien być dostosowany do rozmiarów płyt tarasowych, stanowiących nawierzchnię tarasu. Najłatwiej dobrać rozmieszczenie wsporników do płyt kwadratowych. Opiera się je na wspornikach w wyznaczonych do tego miejscach. Każda płyta opiera się narożami na czterech wspornikach. Ze względów bezpieczeństwa dodatkowy wspornik podpierający płytę umieszcza się pod pod nią w jej centralnym punkcie. Między płytami należy zachować niewielkie szczeliny, którymi będzie odpływać woda opadowa.

Przeczytaj także: „Dlaczego warto wykonać taras wentylowany?”

Dodaj komentarz