Kategorie
Budowa i materiały

Układanie płytek kamiennych na tarasie

Aby taras z płytek kamiennych spełniał swoją funkcję, musi zostać prawidłowo wykonany. Ważne są wszystkie etapy prac – zarówno wykonanie podbudowy, jak i samo układanie płytek. Od precyzji przeprowadzonych prac zależy estetyka tarasu, a także stabilność nawierzchni oraz przesiąkliwość gruntu. Układanie płytek kamiennych na tarasie – jak powinien wyglądać przebieg prac?

Budowa tarasu będzie przebiegała sprawnie i bez niespodzianek, jeśli zaplanujemy: wymiary powierzchni, przewidywane obciążenie, sposób odwodnienia, wzór płytek i sposób ich układania. Podpowiadamy, jak wykonać taras wykończony płytkami z kamienia.

Przygotowanie podłoża pod płytki kamienne

Układanie płytek kamiennych na tarasie zaczynamy od przygotowania podłoża. Najpierw wykonujemy tzw. korytowanie – usuwamy humus i grunt rodzimy na głębokość minimum 20-30 cm od planowanego poziomu tarasu. Następnie wyrównujemy powierzchnię gruntu rodzimego, kształtujemy poziomy i poprzeczne nachylenie powierzchni. Powierzchnia tarasu musi być wykonana z 2% spadkiem od ściany budynku. Oznacza to obniżenie powierzchni o 2 cm na 1 m. Spadek jest na tyle mały, że żadne przedmioty nie będą zsuwały się z tarasu i wystarczająco duży, by w naturalny sposób odprowadzać wodę. Na końcu spadku zalecane jest wykonanie drenażu, który wspomoże odprowadzanie wody deszczowej. Ubijanie i zagęszczanie gruntu możemy wykonać ubijakiem lub zagęszczarką. Nie wolno pominąć tego etapu, ponieważ podczas zagęszczania usuwana jest woda i powietrze spomiędzy ziarenek ziemi. Zapobiegnie to ewentualnemu zapadaniu się nawierzchni podczas użytkowania tarasu.

Na ubitej powierzchni warto wykonać hydroizolację, kładąc wodoszczelną folię mineralną lub poliuretanową. Jej zadaniem jest zatrzymywanie nieczystości, które mogą dostać się z gruntu do płyt podczas parowania wody. Hydroizolacja jest niezbędna, jeśli podłoże jest gliniaste. Tak przygotowane podłoże wypełniamy kamieniami, żwirem lub gruzem i jeszcze raz ubijamy. Następnie kładziemy zaprawę cementową. Nie musimy samodzielnie dobierać proporcji cementu i piasku, ponieważ obecnie na rynku dostępne są gotowe mieszanki, które zawierają odpowiednie ilości tych składników.

fot. Beltrami
fot. Beltrami

Układanie płytek kamiennych na tarasie

Przed rozpoczęciem układania płytek kamiennych należy wytyczyć powierzchnię, na której będą układane. Metalowe szpilki wbijamy w podłoże i przeciągamy przez nie żyłkę, która wyznaczy górną krawędź płyt. Punkty orientacyjne ułatwią także zachowanie prawidłowych proporcji kształtów prostokąta lub koła. Najlepiej tak zaplanować wielkość i rozmieszczenie płytek, aby uniknąć ich przycinania, które wymaga precyzji wykonania. Jeśli jednak cięcie płytek jest niezbędne, użyjmy do tego celu szlifierki kątowej.

fot. Map Stone
fot. Map Stone

Układanie płytek kamiennych zaplanujmy tak, aby po nich nie chodzić – zacznijmy od środka kierując się do zewnątrz danego obszaru. Nie zapomnijmy o pozostawieniu 5-15 mm odstępów pomiędzy poszczególnymi płytkami na fugowanie. Ewentualne nierówności w ułożeniu płyt wyrównujemy delikatnie postukując poszczególne płytki gumowym białym młotkiem (czarny może pozostawić trudne do usunięcia ślady). Podczas wykonywania tej pracy zachowajmy kierunek od środka do zewnątrz. Po ułożonych płytkach kamiennych przez 2 dni nie można chodzić. W tym czasie zaprawa odpowiednio się zwiąże.

Spoinowanie i impregnacja płytek kamiennych

Zanim przystąpimy do spoinowania, zabezpieczmy nawierzchnię przed zabrudzeniem. W tym celu oklejamy brzegi płytek taśmą malarską – usuniemy ją po fugowaniu. Następnie posypujemy ułożone już płytki drobnym piaskiem i obficie polewamy wodą tak, by piasek wniknął w szczeliny.
Aby zabezpieczyć płytki kamienne przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i zabrudzeniami, zaimpregnujmy je. Na rynku dostępne są preparaty, które gwarantują skuteczność i nie zmieniają wyglądu płytek (nie nabłyszczają oraz nie zmieniają odcienia).

Przeczytaj także: „Płytki kamienne na taras” 

Dodaj komentarz